۲۵ اسفند ۱۳۹۳،‏ ۱۸:۱۱
کد خبر: 81543723
T T
۰ نفر
دمیدن جان تازه‌ به كالبد پارس جنوبی

بوشهر- ایرنا - برآوردها نشانگر آن است كه تولید ناخالص ملی كشور با بهره‌برداری كامل از فاز ١٢ پارس جنوبی سه درصد افزایش می‌یابد.

به گزارش ایرنا، پایگاه اطلاع رسانی منطقه ویژه پارس روز دوشنبه اعلام كرد در حالی كه صنعت نفت كشور همچنان با تحریم غرب مواجه است بزودی بزرگترین فاز پارس جنوبی به ‌صورت رسمی گشایش می‌یابد تا یكبار دیگر اقتدار صنعتگران و كارشناسان ایرانی به جهانیان اثبات شود.

فاز ١٢ پارس جنوبی به‌عنوان بزرگترین پروژه صنعتی كشور با بیش ازهفت میلیارد دلار سرمایه‌گذاری در حالی به آستانه بهره‌برداری رسیده است كه از آن می‌توان به‌عنوان نماد مدیریت مبتنی بر تدبیر و امید یاد كرد.

میدان گازی پارس‌جنوبی، یكی از بزرگترین منابع گازی جهان است كه روی خط مرزی مشترك ایران و قطر در عمق حدود سه هزار متری زیر كف خلیج فارس و در ١٠٥ كیلومتری سواحل ایران قرار دارد و یكی از اصلی‌ترین منابع انرژی كشور به شمار می‌رود و آمارهای منتشر شده حاكی از آن است كه حدود یك درصد از گاز جهان در فاز ١٢ پارس جنوبی قرار دارد و در آینده نزدیك درآمد كشور از تولید این فاز بیش از هشت میلیارد دلار در سال خواهد بود.

فاز ١٢ واقع در بلوك جنوب شرقی حوزه گازی پارس جنوبی و حاشیه خط مرزی با كشور قطر با مساحتی حدود ٢٠٦ كیلومتر مربع واقع شده است و تاسیسات خشكی این فاز در منطقه تنبك و در ٦٥ كیلومتری شرق عسلویه قراردارد.

پیش‌بینی ها نشان می‌دهد كه با بهره‌برداری كامل از فاز ١٢ روزانه سه میلیارد فوت مكعب گاز ترش (معادل ٦٥ میلیون مترمكعب گاز شیرین) به شبكه سراسری تزریق می‌شود و باید گفت كه فاز ١٢ پارس‌جنوبی از نظر حجم كار و میزان سرمایه ‌گذاری و تولید بزرگترین فاز منطقه پارس جنوبی است.

از بیستم فروردین ماه ١٣٩٣ تولید اولیه با ٥٠٠ میلیون فوت مكعب گاز‌شیرین در این فاز محقق شد و در طول یك سال گذشته، با تلاش متولیان امر ردیفهای دوم تا پنجم شیرین‌سازی پالایشگاه به بهره‌برداری رسید و ششمین و آخرین ردیف آن چندی پیش وارد مدار شد.

* تاثیر فاز ١٢ پارس جنوبی بر اقتصاد ایران

كارشناسان اعتقاد دارند كه شتاب در توسعه میدان مشترك پارس جنوبی كه امروز مورد تاكید همه مسوولان كشور است، اكنون به فراتر از یك موضوع صرفا صنعتی بدل شده است، زیرا بهره‌برداری كامل از فازهای این میدان می‌تواند تحولی اساسی در اقتصاد ملی و معیشت مردم ایجاد كند.

ارتباط معنادار توسعه میدان پارس ‌جنوبی با توسعه زیر‌ساختهای اقتصادی، اجتماعی و سیاسی ایران بر هیچ كس پوشیده نیست، در اهمیت توسعه هرچه زودتر این میدان همین بس كه براساس برآوردهای انجام شده (با نرخ جایگزینی گاز پارس جنوبی با نرخ معادل هر بشكه نفت خام ١٠٠ دلار) ارزش خالص این ثروت عظیم ملی حدود ٨٨٠٠ میلیارد دلار می‌شود؛ برای درك بیشتر اهمیت مطلب، كافی است بدانیم درآمد ایران از محل صادرات و فروش نفت خام در یك سال كمتر از ٨٠ میلیارد دلار است.

ایران هم‌اكنون روزانه بیش از ٣٠٠ میلیون متر‌مكعب گاز از میدان مشترك پارس جنوبی برداشت می‌كند و وزارت نفت ایران قصد دارد تولید گاز طبیعی خود را از این گنج ملی (میدان مشترك گازی پارس جنوبی) سرانجام تا دو سال آینده با راه‌اندازی ٢٤ فاز به روزانه ٨٠٠ میلیون متر‌مكعب برساند.

بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران در بدو تصدی وزارت نفت در مردادماه ١٣٩٢ مشكل توسعه فازهای پارس جنوبی را «مدیریتی» دانست و اعلام كرد: فازهای در حال ساخت این میدان از این پس با اولویت‌بندی توسعه خواهند یافت، از این رو، فازهای ١٢، ١٥ تا ١٨ پارس جنوبی با پیشرفت بالای ٩٠ درصد به‌عنوان اولویت نخست و دیگر فازها با پیشرفت فیزیكی ٥٠ تا ٦٠ درصدی اولویت دوم توسعه پارس جنوبی هستند.

هم‌اكنون بیش از ٦٠ درصد وقت و انرژی مدیریت ارشد وزارت نفت صرف تكمیل فازهای باقیمانده پارس جنوبی و بهره‌‏برداری هرچه سریعتر از آنها شده است، در این میان بخش دریایی فازهای اولویت‌دار به دلیل مشترك بودن مخزن عظیم پارس جنوبی و ضرورت برداشت هرچه سریعتر سهم ایران از این مخزن و ارسال به پالایشگاه‏های مستقر در خشكی اهمیتی ویژه‌ دارد.

بررسی‌ها نشانگر آن است كه در ١٠ فاز پارس جنوبی كه مورد بهره‌برداری قرار گرفته، بیش از ١٠ میلیارد دلار و در ١٧ فاز در حال توسعه بیش از ٣٠ میلیارد دلار هزینه شده و به نظر می‌رسد تا سه سال آینده در فازهای در حال اجرا ٢٠ میلیارد دلار دیگر سرمایه‌گذاری شود.

باید در نظر داشت كه با توجه به مشترك بودن و قابلیت بالای میدان گازی پارس جنوبی برای كسب درآمد، هم‌اكنون بهره‌برداری یك روز زودتر در توسعه فازهای پارس جنوبی، توسعه همه‌جانبه و سود ملی را به همراه خواهد داشت.

اكنون با افزایش فرآورش گاز در پارس جنوبی افزون بر تامین نیاز گاز بخشهای خانگی و تجاری شاهد كاهش محدودیت گازرسانی به بخشهای نیروگاهی و صنایع خواهیم بود كه این دستاورد می‌تواند دررشد اقتصادی كشور تاثیر‌گذار باشد.

بدون تردید امروز میدان گازی پارس جنوبی به‌عنوان قطب گاز منطقه خاورمیانه از اهمیتی سزاوارانه برخوردار است و هرچند كشورمان در سال های گذشته به دلیل وجود چالش های گوناگون نتوانست توسعه این میدان مشترك را با قطر طبق برنامه پیش ببرد، اما اكنون جان تازه‌ای به كالبد پارس جنوبی دمیده شده است و فضای كنونی به وجود آمده و تعامل و همكاری دولتمردان با شركتهای فعال بخش خصوصی می‌تواند نوید‌بخش شتاب در تكمیل فازهای باقیمانده پارس جنوبی باشد.ك/1

6045 /1596