شاخص فضاي كتابخواني در كردستان فاصله زيادي با ميانگين كشوري دارد

سنندج - ايرنا - مديركل كتابخانه هاي عمومي استان كردستان با بيان اينكه شاخص فضاي كتابخواني يكي از نيازهاي ضروري استان است گفت: شاخص سرانه فضاي كتابخواني استان فاصله زيادي با ميانگين كشوري دارد.

به گزارش ايرنا، اسماعيل احمدي روز دوشنبه در چهارمين نشست شوراي اداري كتابخانه هاي عمومي كردستان در سنندج، ميانگين شاخص سرانه فضاي كتابخواني در كشور را 4 متر ذكر كرد و گفت: اين در حالي است كه شاخص سرانه فضاي كتابخواني در كردستان 1.3 متر مربع به ازاي هر 100 نفر است.

وي با اشاره به اينكه سرانه فضاي كتابخواني در سند چشم انداز 20 ساله، 8 متر تعيين شده است گفت: اميد است با احداث كتابخانه در استان، سرانه زيربناي فضاي كتابخواني در كردستان به 2.81 متر مربع به ازاي 100 نفر برسد.

او از احداث شش كتابخانه عمومي در شهرستان هاي سنندج، قروه و دهگلان خبر داد و گفت: اين كتابخانه ها با زيربناي 23 هزار متر آماده احداث است اما متاسفانه به دليل نبود اعتبار عمليات اجرايي آنها متوقف است.

وي اظهار كرد: زيربناي كتابخانه هاي عمومي نهادي در استان كردستان 19 هزار و 965 متر است كه از اين مقدار 17 هزار و 566 متر مربع شهري و بقيه مربوط به كتابخانه هاي روستايي است.

مديركل كتابخانه هاي عمومي كردستان افزود: اميد است با احداث اين كتابخانه ها سرانه زيربناي فضاي كتابخواني در كردستان به 2.81 متر مربع به ازاي 100 نفر ارتقا يابد.

احمدي از آغاز عمليات اجرايي احداث كتابخانه مركزي استان در سال آينده خبر داد و گفت: توسعه بخش هاي مختلف كتابخانه بويژه بخش كودك، ديداري و شنيداري اولويت ها اصلي اين اداره كل در سال آينده است.

وي از فعال شدن بخش خيران كتابخانه ساز در كتابخانه هاي عمومي شهرستان هاي استان خبر داد و ابراز اميدواري كرد اين حركت منجر به ايجاد تحولات در حوزه كتابخواني استان شود.

مديركل فرهنگ و ارشاد اسلامي كردستان آگاهسازي جامعه را وظيفه بسيار خطير ارزيابي كرد و گفت: نقش كتابخانه هاي عمومي در ارتقاي آگاهي و بصيرت جامعه بسيار اثرگذار است.

حجت الاسلام رحيم جعفري با اشاره به اينكه حمايت از بخش فرهنگي جامعه نقش مهمي در توسعه ساير بخش هاي جامعه دارد افزود: عملكرد نهاد كتابخانه هاي عمومي در سال هاي اخير متحول شده و بر توسعه فرهنگي كشور اثرگذار بوده است.

وي كتابداران را يكي از با اصالت ترين گروه ها در حوزه فرهنگ دانست و عملكرد اين قشر را در ارتقاي آگاهي و بصيرت افزايي جامعه مطلوب ارزيابي كرد.

مديركل فرهنگ و ارشاد اسلامي كردستان كمبود منابع مالي را يكي از مهمترين مشكلات حوزه كتابخواني عنوان كرد و گفت: حمايت از ادارات فرهنگي استان ضروري است در همين راستا همه مسوولان موظفند فعاليت هاي موثري در اين زمينه ايفا كنند.

وي بر اجراي قانون شهرداري ها و پرداخت نيم درصد هزينه كتابخانه ها تاكيد كرد و گفت: اكنون اين موضوع دغدغه مهم كتابخانه هاي عمومي است.ك/2

7352/1904

سرخط اخبار استان‌ها