۲۵ اسفند ۱۳۹۳،‏ ۱۷:۰۰
کد خبر: 81543640
T T
۰ نفر
اتحادیه اروپا راه را برای پذیرش درخواست عضویت بوسنی هموار كرد

تهران-ایرنا- وزیران خارجه اتحادیه اروپا، به دنبال موافقت سیاستمداران بوسنی با مجموعه اصلاحات درخواستی ، با برداشتن گام بعدی برای عضویت بوسنی در اتحادیه اروپا موافقت كردند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه از بروكسل، رهبران سیاسی بوسنی ماه گذشته با رفع اختلافات دیرینه خود بر سر توافق پیشنهادی همكاری و ثبات با بروكسل، راه را برای طرح درخواست رسمی عضویت در اتحادیه اروپا پس از سالها بن بست در این زمینه هموار كردند.

اتحادیه 28 عضوی اروپا روز دوشنبه اعلام كرد چنین توافقی می تواند ادامه داشته باشد اما هشدار داد كه اگر بوسنی واقعا خواستار عضویت در این اتحادیه است، باید به تعهداتش در قبال اصول مورد نظر اتحادیه اروپا در خصوص مسائل مربوط به حقوق بشر، دمكراسی و آزادی های سیاسی و اقتصادی پایبند باشد.

این اتحادیه با انتشار بیانیه ای اعلام كرد: تقاضای عضویت در اتحادیه اروپا مستلزم پیشرفت معنی دار در اجرای اصلاحات در بوسنی است.

فدریكا موگرینی مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، ماه گذشته در دیدار از بوسنی بر تعهد خود درباره آینده این كشور در اتحادیه اروپا تاكید كرد.

بوسنی، آخرین كشور از كشورهای حوزه غرب بالكان است كه تلاش می كند به عضویت اتحادیه اروپا در آید. اختلافات بین سیاستمداران این كشور به نمایندگی از گروه های قومی مختلف از جمله كروات ها، مسلمانان و صرب ها مانع از اجرای اصلاحات اقتصادی و اجتماعی در این كشور شده است.

اروپام**9158 **‌1095