بازتاب دور جدید مذاكرات هسته ای ایران و 1+5در رسانه های هندی

دهلی نو- ایرنا- رسانه های هندی با انتشار خبر دور جدید مذاكرات هسته ای ایران و 1+5 در لوزان سوییس، نوشتند كه دو طرف برای به نتیجه رسیدن این مذاكرات در فرصت باقیمانده، بر تلاش خود افزودند.

روزنامه تایمز او ایندیا نوشت: با وجود مخالفت كنگره، ایران و امریكا در حال تلاش برای دست یافتن به توافق هستند.

به نوشته این روزنامه، واشنگتن و تهران تلاش می كنند با نزدیك شدن به ضرب الاجل، شانس دست یافتن به توافق را بیشتر كنند.

این روزنامه در ادامه نوشت:جان كری روز یكشنبه وارد سوئیس شد تا مذاكرات هسته ای را با ظریف وزیر امور خارجه ایران ادامه دهد.

این روزنامه به نقل از یك دیپلمات نوشت:هرچند دو طرف نسبت به رسیدن به یك توافق جامع اظهار نظری نكرده اند ولی در دور آخر مذاكرات تفاوتهای جدیدی میان مذاكره كنندگان اشكار شده است .

روزنامه انگلیسی زبان ایشین ایج نیز روز دوشنبه به نقل از مك كنل رییس حزب جمهوری خواه امریكا نوشت: باراك اوباما درحال رسیدن به یك توافقنامه بد با ایران است و كنگره با این توافق مخالفت خواهد كرد.

وی افزود:رییس جمهوری امریكا نمی خواهد كنگره در مذاكرات هسته ای با ایران دخالتی داشته باشد و از این بابت ما نگران هستیم .

روزنامه هندوستان تایمز نیز به نقل از جان كری وزیر امور خارجه امریكا نوشت :موانع بر سر راه توافق هسته ای بین ایران بیشترسیاسی است تا فنی.

این روزنامه در ادامه به نقل از جان كری نوشت:تاكنون ایران به همه اصول توافق كوتاه مدت هسته ای را كه سال پیش به امضا رسید عمل كرده است.

وزیر امور خارجه امریكا با اشاره نامه 47 سناتور به مقام معظم رهبری گفت كه اكنون مشخص نیست كه نامه این نمایندگان به رهبر عالی ایران سبب ایجاد خدشه در روند مذاكرات شده است یا نه اما من از این مساله كه كنگره هیچ حقی در تغییر توافق نامه اجرایی امریكا با ایران ندارد اطمینان دارم.

جن ساكی سخنگوی وزارت امور خارجه امریكا درنشست خبری هفتگی با خبرنگاران این بحث را رویه معمول دانست و تاكید كرد كه توافق ایران و 1+5باید به تصویب شورای امنیت سازمان ملل برسد تا هرگونه اقدام و تهدید كنگره مبنی بر اعمال تحریم جدید علیه ایران اقدامی غیر قانونی تلقی شود.

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه و جان كری همتایی امریكایی اش امروز مذاكرات برای دستیابی به راه حل اختلافات باقی مانده در لوزان سوئیس را آغاز كردند.

در این دیدار علاوه بر علی اكبر صالحی رییس سازمان انرژی اتمی و ارنست مونیز وزیر انرژی آمریكا، سید عباس عراقچی و مجید تخت روانچی معاونان وزیر امورخارجه ، حسین فریدون دستیار ویژه رییس جمهوری ایران و وندی شرمن معاون وزیر خارجه آمریكا نیز حضور دارند.

*آساق*2*267 *1600**1577

سرخط اخبار جهان