نگاهي به مقام زن در روزگار مادري

تهران-ايرنا-مجموعه روزگار مادري از روز يكم فروردين ماه 94 هر شب حدود ساعت 23 روي آنتن شبكه يك سيما مي رود.

به گزارش روز دوشنبه ايرنا،روزگار مادري مجموعه توليدي - تركيبي است كه با هدف گراميداشت مقام و منزلت زن در آثار سينمايي و مجموعه هاي داستاني شبكه يك سيما از تاريخ يكم فروردين ماه در 20 قسمت 60 دقيقه اي پخش خواهد شد.

روزگار مادري با اجراي اميرحسين مدرس هر شب با حضور كارگردان و نقش اول زن آثار سينمايي و سريال هاي تلويزيوني كه به نقش و مقام زن و يا مادر پرداخته اند تصاويري از آن اثر را به تصوير كشيده و در خصوص آن با مهمانان به گفت و گو خواهد نشست.

گزارش هاي مردمي در خصوص فيلم يا سريال مورد بحث، و همچنين كليپ ويژه از مادران سينما كه ديگر در ميان ما نيستند از جمله آيتم هاي اين برنامه است.

بنابراين گزارش مجموعه هايي چون شوق پرواز، پايتخت، پرده نشين، از ياد رفته، گذر از رنج ها و آثار سينمايي همچون بوسيدن روي ماه، فرزند خاك، ... از جمله آثاري هستند كه با حضور كارگردانان و بازيگران نقش اول زن آن ها مورد بحث قرار مي گيرند.

ويشكا آسايش،ريما رامين فر،الهام حميدي، سپيده خداوردي، سارا بهرامي، شيوا طاهري و شبنم مقدمي به همراه كارگرداناني چون سيروس مقدم، بهروز شعيبي، همايون اسعديان و يدالله صمدي از جمله مهمانان روزگار مادري خواهندبود.

روزگار مادري به تهيه كنندگي مقداد مومن نژاد و مجيد خواجه نژاد محصول گروه اجتماعي شبكه يك سيما است كه در 20 قسمت از ابتداي فروردين ماه تا 20 فروردين ميلاد حضرت زهرا (س) روي آنتن شبكه يك سيما خواهد رفت.**فيلم هاي سينمايي و تلويزيوني شبكه هاي سيما در آخرين سه شنبه سال

فيلم هاي سينمايي و تلويزيوني و انيميشن بدون توقف، دايه مك في، تبديل شوندگان 4، هيپنوتيزم، پرورو كوچولو در مسابقه سورتمه راني، لاك پشت هاي نينجا، ارمون، فوتباليست ها1 ، ناكي هيولاي جزيره و فوتباليست ها2 روز سه شنبه 26 اسفند ماه از شبكه هاي سيما پخش مي شود.**استادان موسيقي ميهمانان نوروزي نغمه ها

برنامه تخصصي موسيقايي نغمه ها به كارگرداني حبيب ذوالفقاري و تهيه كنندگي اصغر احدي در شبكه چهار سيما، در نوروز با حضورهنرمندان نام آشناي موسيقي ايران روي آنتن مي رود.

برنامه تخصصي نغمه ها كه هر هفته روز هاي دوشنبه پخش مي شد، در نوروز 94 نيز ميزبان هنرمندان موسيقي كشور خواهد بود.

اين برنامه در 6 قسمت جديد با حضور نادر گلچين هنرمند پيش‌كسوت آواز سنتي، هوشنگ ظريف نوازنده سرشناس و برجسته تار، شهرداد روحاني رهبر اركستر ايراني، فريدون خشنود آهنگساز، عباس خوشدل آهنگ‌ساز و رهبر اركستر و ارفع اطرايي محقق، مولف و پژوهشگر برجسته موسيقي ملي ايران و نخستين بانوي مدرس و نوازنده حرفه اي سنتور' پخش خواهد شد.

به درخواست مخاطبان علاقه مند به موسيقي ايراني، چند قسمت از برنامه هاي پر مخاطب و ديدني نغمه ها در نوروز باز پخش خواهد شد.**نماي 4 از پيرامون

برنامه شاد و مفرح نما4 هر روز در نوروز 94 روي آنتن شبكه چهار سيما مي رود.

برنامه شاد و مفرح نما4 با هدف خلق لحظات شاد و سرگرم كننده، تصاويري بكر و متفاوت با محوريت طنز و سرگرم كننده از انسانها را روي آنتن مي برد.

اين برنامه هر روز به مدت 20 دقيقه به جزء ايام سوگواري پخش مي شود.

اين برنامه صبحگاهي با پخش كليپ هاي ويژه و طنز از حوادث ورزشي، اجتماعي، كودكان و ويدئو هايي از دنياي طنز حيوانات اهلي، لحظات شادي را به مخاطبان هديه مي دهد. برنامه نما 4 را احمد نگهبان به تهيه كنندگي ميثم فرزامي اجرا مي كند.**روايت داستان هاي طنز متون كهن در برنامه طوطي نامه

برنامه نوروزي طوطي نامه داستان هاي طنز را از منابع و متون كهن فارسي در قالب انيميشن به تصوير مي كشد.

اين داستان ها كه با تكنيك دو بعدي(cut out) توليد شده است، برگرفته از ديوان مولانا، گلستان و بوستان سعدي،كليله و دمنه و غيره است.

پوريا نيك منش طوطي نامه را با توجه به فرهنگ ايراني و فضاي داستان به شكل سنتي و نقالي، در مدت زمان بيش از 3 سال كارگرداني كرد، تا اين انيميشن با تهيه كنندگي محمد شعشعي و كارشناسي مينو آيت اللهي در نوروز 1394 روي آنتن شبكه علم و فرهنگ برود.**در نوروز به تماشاي بهار در ديار يار مي نشينيم

مستند بهار در ديار يار به كارگرداني امرالله محمودي و تورج علوي در نوروز 94 روي آنتن شبكه علم و فرهنگ مي رود.

اين مستند با هدف معرفي و نمايش آداب و رسوم عيد نوروز دركشورهاي تاجيكستان، لبنان، افغانستان، پاكستان و شهر لندن پخش مي شود.

گفت و گو با كارشناسان و شاعران درباره فرهنگ و رسوم عيد دركشورشان از ديگر بخش هاي اين مستند است.

نمايش مراسم هاي نوروزي، چيدن سفره هفت سين، بازي هاي كودكانه، آئين هاي سنتي و شعر خواني، تعاملات فرهنگي ايران با آن كشورها از ديگر بخش هاي ديدني اين مستند به شمار مي رود.

همچنين گفت و گو با ايرانيان مقيم لندن در روز سيزدهم فروردين و سنت هاي اين روز از بخش هاي تماشايي مستند بهار در ديار يار است.**هنر نقاشي از طبيعت با برنامه «و هنري ديگر»

سري چهارم برنامه «و هنري ديگر» از نوروز 94 روي آنتن شبكه علم و فرهنگ مي رود.

اين برنامه در 26 قسمت توليد شده است و هرروز به مدت 30 دقيقه پخش مي شود.

اين برنامه براي پرداختن به سوژه هاي طبيعت ايران در حوزه نقاشي، به شهرستان هايي نظير طالقان، آرتون، شميرانات،كن، فشم، استان گيلان و ... سفر مي كند.

برنامه «وهنري ديگر» به تهيه كنند گي عليرضا جنيدي، در ادامه و بعد از نوروز به برج ميلاد، ميدان آزادي مي رود.**گفت و گو با برگزيدگان علمي در بهار دانش

برنامه نوروزي بهار دانش به تهيه كنندگي مريم فيروزي با هدف گفت و گو با برگزيدگان جشنواره هاي علمي خوارزمي و علم تا عمل روي آنتن مي رود.

اين برنامه در 15 قسمت با نخبگان علمي كه دستاوردهايي را در سال 93 با نام خودشان به ثبت رساندند، گفت و گو و معرفي مي كند.

در بخش ديگري از برنامه، نقش دستگاه هاي علمي در راستاي تشويق نخبگان و تاكيد مقام معظم رهبري و ساير مسئولان نظام كه در زندگي اين افراد مؤثر بوده است بيان مي شود.

عبدالرضا يعقوب زاده، حبيب رستمي، مجيد منوچهري و مهدي نمازي از برگزيدگان بيست و هشتمين جشنواره خوارزمي هستند كه در بهار دانش با آنان گفت وگو مي شود.**نگاه نو به پشت پرده رابطه ي كشورها

مستند نگاه نو با نگاهي جديد به موضوعات و مباحث سياسي، اقتصادي، فرهنگي، زيست محيطي و اجتماعي دنيا، در 13قسمت 75 دقيقه اي مي پردازد.

برنامه نگاه نو با پخش مستند هايي نظير: «چاه بنزين، دوبي شهرآرزوها، هزينه تحريم، نشت نفت در خليج مكزيك، نفت يا آب، دشمنان خيالي، الگوي برده كشي، تجارت برده در بريتانيا، كودك جنگ، پايان فقر، نيمه تاريك شكلات، فلوجه نسل گمشده و طلاي طلايي ، پرده از لابي امريكا با اسرائيل و ارتباطات سياسي، اقتصادي، نظامي و غيره كشورها بر مي دارد.

اين مستند كه در نوروز هر روز پخش مي شود به تهيه كنندگي حبيب ذوالفقاري وكارگرداني علي تاجفر توليد شده است.**با مهرباني بوسه بر دستان پدر و مادر بزنيم

ويژه برنامه نوروزي مهرباني با اجراي رشيد كاكاوند، هر شب روي آنتن شبكه 4 سيما مي رود.

داريوش ربيعي تهيه كننده برنامه مهرباني گفت: اين برنامه در 13 قسمت 40 دقيقه اي با موضوع احترام به والدين در نوروز پخش مي شود.

وي از حضور هنرمندان، شاعران، كارآفرينان و غيره در اين برنامه خبر داد و افزود: فريبا كوثري، منصور ضابطيان سروش صحت و مسعود آب پرور از هنرمنداني هستند كه در اين برنامه درباره احترام به پدر و مادر گفت و گو مي كنند.

اين برنامه با اجراي رشيد كاكاوند و شيرين صمدي و كارگرداني ماندانا جعفري پخش مي شود.**جمعيت هلال احمر مهمان برنامه حرف حساب

برنامه حرف حساب با موضوع فعاليت هاي جمعيت هلال احمر در حوزه داوطلبي روز سه شنبه به روي آنتن مي رود.

مهمان اين برنامه فرحناز رافع رييس سازمان داوطلبان جمعيت هلال احمر است تا درباره فعاليت تشكل هاي مردم نهاد در حوزه سلامت و اقدامات داوطلبانه در آستانه عيد نوروز گفت و گو كند.

حرف حساب به تهيه كنندگي محسن رفيعي و سيد محمد جواد مبيني پورو با اجراي كيا داود اسفند ياري كاري از گروه اقتصاد شبكه يك سيما است كه هر روز به غير از جمعه ها ساعت 8.10 از اين شبكه پخش مي شود.**حيات خانه ما نوروز روي آنتن شبكه دو مي رود

مستند حيات خانه ما به تهيه‌كنندگي و كارگرداني سيدماني ميرصادقي نوروز 94 از شبكه دو روي آنتن مي رود.

اين مستند داستاني كه پخش آن از 1 فروردين 94 آغاز مي شود، موضوعات مختلف محيط زيستي مثل گونه‌هاي در حال انقراض، تالاب‌ها و غيره را دستمايه خود قرار مي دهد.

حيات خانه ما در قالب سفرهاي هيجان انگيز يك دايي و خواهرزاده كنجكاو، ظرفيت‌هاي طبيعي و تنوع زيستي ايران را به تصوير مي‌كشد، در واقع در هر قسمت از اين مجموعه پسر نوجواني به نام امير همراه با دايي خود به يكي از مناطق ديدني ايران مي‌رود و با موضوعات بسيار جالبي مواجه مي‌شود.

اين مستند رويكردي آموزشي دارد و علي‌رغم اين كه نوجوانان را مخاطب اصلي خود قرار داده، براي بزرگترها نيز مفيد خواهد بود.

حيات خانه ما با پرداختن به موضوعات محيطي زيستي و معرفي ظريفت‌هاي ملي در اين حوزه و ايجاد شناخت، مي‌كوشد تا در مخاطب خود ايجاد دغدغه كرده و گامي در جهت محافظت از داشته‌هاي ارزشمند ايران بزرگ بردارد.

گونه‌هاي در حال انقراض مثل يوزپلنگ و مرجان‌هاي خليج فارس و پخش تصاوير بي‌نظيري از حيات وحش و زيستگاه‌هاي متنوع و تالاب‌هاي مختلف كشور بخش هاي ديگر اين مستند را تشكيل مي‌دهند.

حيات خانه ما كاري از گروه مستند شبكه دو است كه از 1 فروردين هر روز از ساعت 10.30روي آنتن مي رود.

فراهنگ**9187**1569

سرخط اخبار فرهنگ