بشار اسد: منتظر اقدام عملی واشنگتن برای مذاكره با دمشق هستیم

دمشق – ایرنا – بشار اسد رییس جمهوری سوریه در واكنش به سخنان جان كری وزیر امور خارجه آمریكا تاكید كرد: همواره سخنانی را می شنویم اما باید منتظر اقدام عملی آمریكا بمانیم و بعداز آن تصمیم گیری كنیم.

وزیر امور خارجه آمریكا در گفت وگویی خبری تاكید كرد كه این كشور ناچار است با بشار اسد رییس جمهوری سوریه مذاكره كند.

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری رسمی سوریه(سانا)، بشار اسد روز دوشنبه با علی طیب نیا وزیرامور اقتصادی و دارایی جمهوری اسلامی ایران كه در راس هیاتی در دمشق به سر می برد، دیدار كرد و گفت: حمایت كشورهای دوست و در راس آنها ایران تاثیر بسیار زیادی در تقویت مقاومت و ایستادگی ملت سوریه داشته است.

وی اظهار داشت كه دشمنان تلاش كردند با تحمیل محاصره و تحریم ملت سوریه و تخریب زیرساخت ها به اقتصاد سوریه ضربه وارد كنند.

رییس جمهوری سوریه بر اهمیت ادامه روابط راهبردی بین سوریه و ایران به ویژه در حوزه اقتصاد تاكید كرد و آن را به نفع دو ملت برادر دانست.

بشار اسد همچنین ایجاد سازوكارهای عملی و ساختارهای روشن را برای همكاری اقتصادی ایران و سوریه ضروری دانست.

طیب نیا نیز به روابط وهمكاری های مشترك ایران و سوریه در زمینه های گسترده و ریشه دار اشاره و تاكید كرد كه ایران آمادگی كامل دارد تا تجربه های خود را در زمینه های توسعه ، فنی و مهندسی به سوریه منتقل كند.

وزیر اقتصاد ایران اظهارداشت: ایران باور دارد كه باید در كنار سوریه و ملت آن بایستد، زیرا سوریه همچنان طرف اصلی در رویارویی با طرح های صهیونیستی در منطقه است.

وی خاطرنشان كرد: پیروزی دمشق در جنگ با تروریست ها ، عاملی اساسی در بازگشت امنیت و ثبات به سوریه است.

براساس این گزارش، بشار اسد بعداز این دیدار در اظهاراتی رسانه ای تاكید كرد كه تنها ملت سوریه حق دارد و می تواند در باره آینده كشور ، نظام و رییس جمهوری خود تصمیم بگیرد و این سخن ما در چهارسال گذشته بوده است.

رییس جمهوری سوریه خاطرنشان كرد كه برای ما مطالبات ، درخواست ها و رویكردهای ملت سوریه مهم است و هر آنچه در خارج از مرزها گفته می شود مانند حباب هایی هستند كه بسرعت از بین می روند.

بشار اسد اظهارداشت: تنها گزینه پیش روی ما دفاع از سوریه است و از روز اول هم گزینه دیگری نداشته ایم.

وی گفت: تغییرات در عرصه بین المللی اگر صادقانه و عملیاتی باشد، خوب است و ابتدا باید با توقف حمایت سیاسی ، مالی ، نظامی از تروریست ها شروع شود.

رییس جمهوری سوریه افزود: باید بركشورهای اروپایی و كشورهای وابسته به آنها در منطقه فشار وارد كرد تا كمك های لجستیك ، مالی و نظامی از تروریست ها را متوقف كنند و دراین صورت است كه می توان گفت تغییرات واقعی و حقیقی است.

خاورم ** 1324

سرخط اخبار جهان