۲۵ اسفند ۱۳۹۳،‏ ۱۶:۲۲
کد خبر: 81543594
T T
۰ نفر
مذاكرات 5 ساعته ظریف - كری در نخستین روز لوزان

تهران - ایرنا - نخستین دور مذاكرات محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه و جان كری وزیر خارجه آمریكا در لوزان برای حل واپسین اختلافات باقی مانده پنج ساعت طول كشید.

در این دیدار علاوه بر علی اكبر صالحی رییس سازمان انرژی اتمی و ارنست مونیز وزیر انرژی آمریكا، سید عباس عراقچی و مجید تخت روانچی معاونان وزیر امورخارجه ، حسین فریدون دستیار ویژه رییس جمهوری ایران و وندی شرمن معاون وزیر خارجه آمریكا نیز حضور داشتند.

دقایقی پایانی این مذاكرات به گفت و گو های دوجانبه ظریف و كری انجامید.

قرار بود این دیدار ساعت 21 به وقت لوزان - 23 و 30 به وقت تهران - انجام شود ولی هیات ایرانی به دلیل تاخیر ورود كری به لوزان پیشنهاد كرد به صبح دوشنبه موكول شود.

هیات آمریكایی پیشنهاد ایران را قبول كرد وزمان دیدارساعت 8 صبح به وقت محلی - 10 و 30 به وقت تهران- صورت گیرد

ایران و آمریكا دیروز در نخستین دور گفت و گوهای خود در لوزان در سه سطح مذاكره كردند. این مذاكرات با حضور علی اكبر صالحی رییس سازمان انرژی اتمی و ارنست مونیز وزیر انرژی آمریكا آغاز شد. سید عباس عراقچی و مجید تخت روانچی معاونان وزیر امور خارجه ، بهروز كمالوندی معاون و سخنگوی سازمان انرژی اتمی و وندی شرمن معاون سیاسی وزیر خارجه آمریكا نیز در این مذاكرات حضور داشتند.

پس از ساعتی، مذاكره در قالب سه سطح صالحی - مونیز، معاونان وزیران خارجه ایران و آمریكا و كارشناسان دو كشور ادامه یافت.

با توجه به این كه مهلت نخست تمدید هفت ماهه توافق ژنو در سوم آذر تا كمتر از دو هفته دیگر بسر می رسد، این گفت و گو ها در كانون توجه رسانه های جهان است.

انتظار می رود این دور از گفت و گو ها تا 29 اسفند به طول بینجامد.

1553

سرخط اخبار سیاست