فرهادی خواستار برگزاری دومین كمیته علمی ایران و تاجیكستان شد

تهران- ایرنا- وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در دیدار با سفیر جمهوری تاجیكستان در ایران خواستار تشكیل و برگزاری هرچه سریع تر دومین كمیته علمی مشترك دو كشور با حضور نمایندگان منتخب در راستای عملیاتی كردن مفاد تفاهم نامه های منعقده شد.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا به نقل از روابط عمومی وزارت علوم، محمد فرهادی در دیدار با نعمت الله امام زاده، ضمن گفت و گو در خصوص گسترش روابط علمی و فناوری بین تهران و دوشنبه، ایران و تاجیكستان را دو كشورهم فكر، هم زبان و همراه توصیف كرد كه در زمینه های دین و زبان و فرهنگ و آداب و رسوم، مشتركات فراوانی دارند.

وزیر علوم در ادامه افزود : همكاری های علمی مشترك بین دانشگاه های دو كشوربه دو شكل می تواند صورت پذیرد : ادامه تحصیل دانشجویان تاجیكی در مقاطع كارشناسی ارشد و دكترا ، و ایجاد فرصت های مطالعاتی برای استادان دانشگاه های تاجیكستان در دانشگاه های بزرگ ایران . فرهادی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینكه ما تمایل داریم تا دانشجویان بیشتری از كشور تاجیكستان در دانشگاه های ایران تحصیل كنند ، گفت : ما می توانیم به دانشجویانی كه به صورت منتخب برای تحصیل در دانشگاه های ایران پذیرش می شوند علاوه بر اعطای بورس تحصیلی در رشته های زبان و ادبیات فارسی ، در رشته های فنی و مهندسی و فناوری های نوین نیز بورس تحصیلی اعطا كنیم .

در ادامه این نشست نعمت الله امام زاده سفیر جمهوری تاجیكستان در ایران با تبریك فرا رسیدن عید نوروز ، خواستار گسترش بیش از پیش روابط و مراودات علمی فناوری بین دو كشور شد و گفت : هم اكنون 450 دانشجوی تاجیكی در دانشگاه های جمهوری اسلامی ایران تحصیل می كنند و ما در خواست می كنیم در صورت امكان این دانشجویان در رشته هایی پذیرش شوند كه پس از فارغ التحصیلی بتوانند معضلات بخش های مختلف كشورمان را حل و فصل كنند .

وی افزود : تاجیكستان كشور جوانی است و انتظار حمایت بیشتر در زمینه های مختلف بویژه در بخش علم و فناوری از ایران را دارد و ما معتقدیم دانشجویان تاجیك با تحصیل در دانشگاه های ایران بهتر تعلیم می بینند و از پیشرفت های علمی ایران در زمینه های مختلف به بهترین نحو ممكن بهره مند می شوند .

همچنین در این دیدار حسین سالار آملی قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل و رئیس مركز همكاری های علمی بین المللی وزارت علوم با بیان اینكه طبق توافق نامه منعقده بین دو كشور ، سالانه 200 نفر از دانشجویان تاجیكی می توانند به صورت بورسیه در دانشگاه های ایران تحصیل كنند ، گفت : در خصوص ارتباطات بین دانشگاهی نیز هم اكنون دانشگاه تكنیكی تاجیكستان با دانشگاه خواجه نصیر الدین طوسی و دانشگاه ملی این كشور با دانشگاه تربیت مدرس ارتباطات مناسبی دارند .

فراهنگ**9129 ** 1569

سرخط اخبار فرهنگ