خدمات گمركات مسافری در ایام نوروز شبانه روزی شد

تهران - ایرنا - رییس كل گمرك ایران در رابطه با خدمات گمرك در ایام نوروز گفت: در راستای ایجاد تسهیلات و رضایت از خدمات گمركی، گمركات مسافری سراسر كشور به صورت شبانه‌روزی خدمات ارائه می‌كنند.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا از روابط عمومی گمرك ایران، مسعود كرباسیان افزود: گمركات بندری كشور نیز برای ترخیص كالاهای اساسی در ایام تعطیلات عید نوروز خدمات گمركی را ارائه می‌كنند و سایر گمركات كشور نیز با استقرار كشیك نسبت به ترخیص كالاها اقدام خواهند كرد.

وی در بخش دیگری از توضیحات خود درباره اصلاحات انجام شده در كتاب مقررات صادرات و واردات با تشكر و قدردانی از زحمات وزارت صنعت، معدن و تجارت، گفت: صنعت معدن، تجارت تلاش‌های بسیار زیادی برای تسهیل فرآیند بررسی تعرفه‌های سال 94 صورت داد تا هرچه سریع‌تر این سند تجاری برای بهره‌برداری ذینفعان آماده شود.

وی افزود: در سال گذشته گمرك در راستای افزایش شفافیت در اجرای مقررات تجاری و حمایت از تولیدكنندگان و اجرای كنوانسیون‌های بین‌المللی با پیشنهاد حدود 1500 مورد اصلاحی در كتاب مقررات صادرات و واردات به كمیسیون ماده یك و وزرای صنعت، معدن و تجارت و جهادكشاورزی، رییس سازمان استاندارد و با تشكیل جلسات فوق‌العاده كارشناسی موضوع به شكل شایسته بررسی شد.

رییس‌كل گمرك متذكر شد: 95 درصد اصلاحات در موعد مقرر و در فروردین 93 به صورت چاپ شده در اختیار تجار و تولیدكنندگان قرار گرفت.

كرباسیان گفت: امسال نیز بنابه وظیفه ذاتی گمرك برای انجام رسالت مهم برای كنترل دقیق، سریع و صحیح در مرزها و حمایت از تولیدكنندگان و در راستای ضرورت اجرای فرمایشات مقام معظم رهبری و اقتصاد مقاومتی، حدود 257 پیشنهاد اصلاحی به كمیسیون ماده یك و وزارتخانه‌های مرتبط ارائه شد.

وی ادامه داد: در همان روزهای نخست كلیات همه پیشنهادات مورد پذیرش و تصویب كمیته‌های كمیسیون ماده یك قرار گرفت و با ارتباط مثبت و خوبی كه با وزارتخانه‌ها و سازمان‌ها به ویژه وزارت صنعت، معدن و تجارت انجام شد، روند جلسات با كارشناسی ادامه پیدا كرد.

رییس‌كل گمرك ابراز امیدواری كرد: پیشنهادات گمرك و وزارت صنعت، معدن و تجارت در فرصت باقی‌مانده در دولت مطرح شود و مورد تصویب قرار گیرد تا انشاءالله در نخستین روزهای سال جدید اجرایی و به واحدهای تولیدی، تجاری و صادركنندگان ابلاغ شود.

كرباسیان تصریح كرد: با تلاش مضاعف وزارت صنعت، معدن و تجارت و سایر اعضای كمیسیون ماده یك و تایید به موقع دولت، صادرات و واردات برای اولین مرتبه به موقع ابلاغ خواهد شد.

اقتصام(1) 9141**1558