۲۵ اسفند ۱۳۹۳،‏ ۱۵:۴۸
کد خبر: 81543550
T T
۰ نفر
مدرسه اي كه بر باد رفت ...

ايلا - ايرنا - وقتي طوفان و گردباد هفته قبل در استان ايلام از اواخر شب آغاز و تا صبح روز بعد ادامه داشت هيچكس نمي دانست كه اين باد چيزي را از اين استان با خود به يادگار خواهد برد.

به گزارش ايرنا، دانش آموزان مدرسه عشايري آن شب از صداي باد وحشت كرده و از ترس دستان شان را در گوش فرو مي بردند ولي صبح روز بعد وقتي مثل هميشه راهي مدرسه (چادر) شدند تنها تيرك هاي آهني فرو رفته در زمين را ديدند كه تاب و تحمل نياورده و مقاومتش در جنجال با باد براي پرواز نكردن بي نتيجه مانده و باد چادر (مدرسه) عشايري دانش اموزان در يكي از مناطق شهر آبدانان را با خود برده بود.

آري دانش آموزان اين منطقه آن روز برخلاف همه دانش آموزان برخوردار كه روزهاي سرد زمستان را در كلاس هاي گرم و كنار شوفاژ سپري كردند تنها تماشاگر جاي خالي مدرسه شان بودند و نمي دانستند مدرسه شان الان در آسمان كدام منطقه سرگردان است و بدنبال دانش آموزان مي گردد.

دانش آموزان منطقه عشايري در آبدانان نمي دانستند كه مدرسه شان در هوا معلق شده و باد آن را به يادگار با خود برده است.

سخنان معاون آموزش ابتدايي اداره كل آموزش و پرورش استان ايلام در خصوص مدرسه چادري منطقه عشايري در آبدانان كه بر اثر طوفان هفته گذشته همراه باد رفته بود در نشست شوراي آموزش و پرورش استان ايلام، دل همه اعضا اين نشست را به درد آورد.

اين اتفاق شايد بخش اندكي از هزاران مشكل دانش آموزان مناطق عشايري اين استان و سراسر كشور باشد كه در طول سال تحصيلي بر خلاف همه دانش آموزان شهرنشين بجاي تمركز كردن بر روي درس و مشق با مشكلاتي همچون نداشتن فضاي استاندارد آموزشي و يا رفت و آمد به مدرسه مواجه هستند.

مهرانگيز جليليان در اين نشست با اشاره به وجود 180 مدرسه در مناطق عشايري استان ايلام گفت: نزديك به سه هزار دانش آموز دختر و پسر در اين مدارس در مقطع ابتدايي و متوسطه اول مشغول تحصيل هستند.

وي افزود: از اين تعداد مدرسه، 110 فضا ساختماني، 45 فضا چادر سيار در مناطق قشلاقي و ييلاقي و 25 فضا نيز بصورت پيش ساخته (كانكس) هستند.

جليليان يكي ديگر از مشكلات مدارس مناطق عشايري اين استان را نداشتن تجهيزات آموزشي جديد عنوان كرد و گفت: با توجه به اضافه شدن پايه ششم ابتدايي براي تدريس درس كار و فناوري اين مدارس بايد مجهز به رايانه باشند.

وي اظهار كرد: تنها 30 مدرسه از مجموع مدارس عشايري استان مجهز به رايانه بوده و متاسفانه درس كار و فناوري در مابقي مدارس بصورت تئوري به دانش آموزان ارايه مي شود.

وي نداشتن فعاليت هاي غير درسي را از ديگر محروميت هاي مدارس عشايري و مرزي استان اعلام كرد و گفت: متاسفانه اين دانش آموزان در طول سال تنها كتاب هاي درسي را مطالعه كرده و از كتب غير درسي نظير مجلات آموزشي رشد محروم هستند.

وي اعتبار مورد نياز براي ارسال و توزيع مجلات رشد بين اين دانش آموزان را سالانه 50 ميليون ريال اعلام كرد.

جليليان عدم پوشش شبكه استاني و تلويزيوني در مناطق عشايري، نداشتن مكان مناسب براي اسكان معلمان در اين مناطق و نبود تجهيزات مناسب آموزشي را از ديگر مشكلات مدارس اين مناطق برشمرد.

وي خواستار توجه مسوولان براي برقراري عدالت آموزشي بين دانش آموزان مناطق عشايري و مرزي اين استان شد.

امسال 95 هزار دانش آموز در استان ايلام در مقاطع مختلف به تحصيل اشتغال دارند.

7171/9002

سرخط اخبار استان‌ها