طرح آرامش بهاري در 60 پايگاه استان كرمان اجرا مي شود

كرمان - ايرنا - معاون فرهنگي و اجتماعي اداره كل اوقاف و امور خيريه استان كرمان گفت: طرح نوروزي آرامش بهاري در 60 پايگاه اعم از بقاع متبركه و امامزادگاني كه تحت توليت اين اداره كل هستند اجرا مي شود.

به گزارش ايرنا حجت الاسلام سيدرضا فاطمي روز دوشنبه در جمع خبرنگاران افزود: 40 روحاني متخصص براي پاسخگويي به سووالات شرعي و شبهات به اين مكان ها اعزام مي شوند.

وي از ديگر برنامه هايي كه در قالب طرح آرامش بهاري برگزار مي شود را برگزاري مراسم لحظه تحويل سال نو، مسابقات فرهنگي براي زائران و مسافران، اعزام 140 روحاني به امامزادگان و بقاع متبركه در جهت برپايي نماز جماعت و برنامه هاي متنوع فرهنگي و جلب مشاركت هاي مردمي اعلام كرد.

وي گفت: برپايي مكان هايي از جمله ايستگاه هاي صلواتي كه به غير از ايام فاطميه شربت، شيريني و چاي توزيع مي كنند و همچنين سلسله مباحث آرامش بهاري در سوگ نبوي با نصب بيش از 20 پوستر از آيات و روايات قرآني در امامزادگان و بقاع متبركه تحت توليت اين اداره كل از جمله برنامه هاي ايام نوروز است.

معاون فرهنگي و اجتماعي اداره كل اوقاف و امور خيريه كرمان

بيان كرد: اولين برنامه اجراي طرح نوروز آرامش بهاري است كه از 28 اسفند تا 15 فروردين سال 94 ادامه دارد.

وي گفت: قبل از اجراي اين طرح يكسري اقدامات اعم از نظافت و آماده سازي بقاع متبركه انجام مي شود.

حجت الاسلام فاطمي خاطرنشان كرد: از وجود روحانيون متخصص در قالب طرح خيمه معرفت كه مشتمل بر چند نوع است استفاده مي شود و بسياري از اين خيمه ها داراي غرفه حجاب و عفاف، غرفه كودكانه، غرفه پاسخگويي به مسايل شرعي و غرفه مشاوره هستند و در كنار امامزادگان و بقاع متبركه برپا مي شوند.

وي با بيان اينكه دوم تا ششم فروردين 94 ايام فاطميه دوم است گفت: هفت سين فاطمي با القاب فاطمه زهرا (س) از جمله سلميه به معني انساني سالم و بي نقص، سيده النسا به معني سرور زنان، سرالله به معني راز نهاني خدا، سر العظمه به معني راز بزرگي و بزرگواري، سعيده به معني سعادتمند و خوشبخت، ساجده به معني اهل عبادت و بسيار سجده كننده و سماويه به معني گوهر آسماني و گرانبها به شكل هاي مختلف در امامزادگان برپا مي شود.

وي افزود: صبح روز شهادت حضرت فاطمه زهرا (س) اجتماع بزرگ عزاداران فاطمي در بيش از 60 امامزاده برپا و همچنين عصر شهادت همايش رهروان ياس نبوي برگزار مي شود كه در اين برنامه بانوان به صورت دسته جمعي به سمت امامزادگان حركت مي كنند و در آن مكان ها برنامه هاي متنوعي از جمله قرائت بخشي از خطبه فدكيه در باب مقام و منزلت اين بانوي بزرگوار اجرا مي شود.

حجت الاسلام فاطمي افزود: مراسم شام غريبان بعد از نماز مغرب و عشا در اماكن متبركه برگزار مي شود كه تاكيد بر اين است تا در اين برنامه ها از حضور سادات استفاده شود.

وي عنوان كرد: تمامي امكانات موجود در امامزادگان در راستاي تبليغ و ترويج وقف با ايجاد و افزايش وقف صورت مي گيرد و سعي ما بر اين است كه موقوفات شاخص مربوط به حضرت فاطمه زهرا (س) به شكل هاي گوناگون به مردم معرفي شود.

وي گفت: همچنين اين اداره كل برنامه هايي براي روز 12 فروردين و 13 فروردين در دستور كار خود دارد.

معاون فرهنگي و اجتماعي اداره كل اوقاف و امور خيريه استان كرمان همچنين از اهالي رسانه و مردم مسلمان خواست با پرداختن به ابعاد مختلف زندگي و شخصيت حضرت فاطمه زهرا (س) كمك كنند اين بانوي بزرگوار به عنوان بهترين مادر نمونه در جهان معرفي و ثبت جهاني شود.

وي افزود: مي توان سبك زندگي اين بانوي بزرگوار را به عنوان يك منشور اخلاقي به همگان معرفي كرد.

وي تاكيد كرد: اگر يقين داشته باشيم و براي اين كار گام برداريم مطمئنا آنها بزرگترين لطف و عنايت خود را نصيب ما مي كنند و تدين ما اقتضا مي كند كه پيشقدم باشيم.

حجت الاسلام فاطمي با اشاره به اهميت و ثواب خواندن صلوات خاصه حضرت فاطمه زهرا (س) گفت: همانطور كه صلوات خاصه امام رضا (ع) براي همگان آشنا و روشن ست و خير و بركت به همراه دارد صلوات خاصه اين بانوي بزرگوار هم مي تواند براي همگان منشاء خير و بركت باشد.

7439/3028

سرخط اخبار استان‌ها