85 درصد هتل ها دست به تركيب قيمت ها نزدند/ هتلداران در آمد ساليانه را به سود  15 روزه  نوروز نفروشند

كيش - ايرنا - رييس جامعه هتلداران كيش با بيان اينكه 85 درصد هتل ها براي ايام نوروز دست به تركيب قيمت ها نزدند از اشغال صد درصدي هتل هاي كيش براي ايام نوروز 94 خبر داد.

مسيح الله صفا روز دوشنبه در گفت وگو اختصاصي با خبرنگار ايرنا در مورد تجهيز هتل ها براي ايام نوروز گفت: پس از نخستين جلسه ستاد نوروزي با معاونت گردشگري سازمان ، از سوي جامعه بخشنامه اي به هتل ها ابلاغ شد كه تا 15 اسفند ماه تمامي هتل ها به گونه اي تجهيز باشند كه گويي 16 اسفند ماه نخستين روز نوروز است ، اگر چه همه اينكار را نكردند اما بيش از 80 درصد هتل ها آنچه را كه مستعمل بود را تعويض و را براي استقبال از مسافران آماده كرده اند.

وي گفت : دستور العمل ها از طريق معاونت گردشگري به جامعه ابلاغ و ما نيز آن را به هتل ها ابلاغ مي كنيم ضمن اينكه اجرايي شدن بخش نامه ها از سوي جامعه و معاونت گردشگري به جد پيگيري مي شود.

صفا با ياد آوري اينكه درخواست هاي منطقي ، از سوي هتلداران تا كنون به خوبي انجام گرفته است گفت : هتل ها به نسبت هزينه دريافتي خدمات ارائه مي دهند و نمي توان بيش از داشته ها از آنها توقع داشت .

رييس جامعه هتلداران كيش ياد آور شد: از سال 69 تعدادي از هتل ها گروهي به نام 'تورهاي كيش ' را راه اندازي و پرواز ها را چارتر و هتل ها را ساليانه اجاره مي كردند ، اين گروه بسته اي تعريف كرده بودند كه نرخ آن بر اساس عرضه و تقاضا متفاوت بود.

وي با بيان اينكه از آن زمان به بعد اين بدعت در جزيره ماندگار شد اضافه كرد : اين چارتر كنندگان به مرور با هتل ها مذاكراتي مبني بر اينكه پس از ايام نوروز در يك بازه زماني و همچنين پس از بازگشايي مدارس هتل ها خالي خواهند ماند انجام دادند و هتل ها را به صورت ساليانه و با تخفيف در اختيار گرفتند ، در اين ميان هتلداران هم متضرر نشدند چرا كه برايشان صرفه اقتصادي داشت .

به گفته صفا ، چارتر كنندگان پرواز ها را از شركت هاي هواپيمايي به نرخ واحد و كمتري گرفتند و به نسبت عرضه و تقاضا قيمت ها را افزايش دادند كه نتيجه ماندگاري اين بدعت است ، براي برداشتن آن نيازمند يك ساختار اساسي و زيربنايي هستيم كه بر اساس آن منافع هتلدار و صاحبان شركت هاي هوايي تامين شود.

وي تصريح كرد مشكلات ناشي از گراني آب و برق و هزينه ها ، حقوق كاركنان هتل ها و بدست آوردن سود از سرمايه گذاري سبب شده تا هتل داران به مسافران اندك بسنده نكرده و هتل ها را به چارتر كنندگان بدهند .

رييس جامعه هتلداران كيش به اصل 44 قانون اساسي در زمينه خصوصي سازي اشاره كرد و گفت : دولت در نرخ گذاري كالاهاي اساسي دخالت مي كند و از آنجا كه گردشگري كالاي لوكس بشمار مي رود بر اساس عرضه و تقاضا و خدمات نرخ آن تعيين مي شود.

صفا با تاكيد بر اينكه رويكرد مثبت دولت به گردشگري و اينكه اين صنعت پس از نفت و پتروشيمي در آمد زا و اشتغال زا است اظهار داشت، مديريت جديد منطقه نيزتوجه ويژه اي به زير ساخت ها كرده است ، به عنوان نمونه توجه به هندورابي و ايجاد زير ساخت هاي مناسب در اين راستا صورت گرفته تا گردشگران بتوانند جدا از مراكز خريد به ساير جاذبه هاي گردشگري و تفريحي ايجاد شده نيز توجه كنند.

* بازاريان براي كسب سود بايد تفكر خود را عوض كنند

وي كسب درآمد از كنار گردشگران براي بازاريان را وابسته به تغيير تفكر آنان دانست و گفت : وقتي بازاري در كيش هزينه گمركي پرداخت نمي كند قطعا كالاي خود را ارزانتر تهيه مي كند بنا براين بايد ارزانتر نيز بفروشد ضمن اينكه كيفيت كالايي را كه به مسافر مي دهد را بايد روزبه روز افزايش دهد .

صفا با بيان اينكه در سال هاي اخير برندهاي خوبي به جزيره وارد شده است افزود : اگر كالاي خوب عرضه شود گردشگران، ديگر رغبتي براي سفر به دبي ، تركيه و يا چين نخواهند داشت ، البته اين امر وابسته به ارائه كالا با قيمت مناسب نيز است .* نظارت جدي به هتل ها و آماده باش از 27 اسفند تا 15 فروردين

وي در مورد نظارت جدي بر هتل ها و تورها به ايرنا گفت : اعضاي هيات مديره و دبيرخانه از 27 اسفند تا 15 فروردين 94 آماده باش هستند ، علاوه بر آن در فرودگاه افرادي مستقر شدند كه مسافران را به محل اسكان و هتل ها هدايت كنند.

صفا وظيفه جامعه هتلداران را نظارت بر ارائه خدمات با كيفيت از سوي هتل ها عنوان كرد و افزود : علاوه بر نظارت جامعه ، معاونت گردشگري و كاركنان آن نيزنظارت مستمر و مداوم بر فعاليت هتل ها در اين ايام دارند ، در صورت مشاهده تخلف، گزارش ها به صورت كتبي به معاونت ارسال ودر كوتاه ترين زمان به شكايات رسيدگي مي شود.

وي در مورد جرايم در نظرگرفته گفت: ما قدرت اجرايي نداريم اما اگر اشكال ايجاد شده با تفاهم حل و مسافر راضي نشد از طريق قوه قضايه آن را پيگيري مي كنيم .* صدور برگه براي اسكان مسافران ازاد در فرودگاه براي جلوگيري از سو استفاده هاي احتمالي

وي در مورد سو استفاده احتمالي برخي از رانندگان در هدايت نادرست مسافران براي اسكان در هتل ها به دليل دريافت وجه و جلوگيري از اين كار به ايرنا گفت : در هر قشري برخي براي در آمد زايي بيشتر سو استفاده مي كنند و در مقابل گرفتن وجه هاي قابل توجه يك هتل را بزرگ و ديگري را تخريب مي كنند خوشبختانه اين مساله هم از سوي معاونت هاي اجتماعي ،حمل و نقل و گردشگري پيگيري و ساماندهي شده است .

صفا اظهار داشت : براي جلوگيري از اين روند، كساني كه با تور سفر مي كنند مقوله اي جداست اما مسافران آزاد در فرودگاه به مركز رزور جامعه هتلداران مراجعه مي كنند و نسبت به هزينه كرد، هتل مناسبي به آنها معرفي مي شود ، با صدور يك برگ به عنوان Wacher ' واچر ' و مبلغ دريافتي براي يك شب اسكان ، مسافر به محل مورد نظر مراجعه مي كند و به دليل پرداخت هزينه ، راننده نمي تواند وي را به هتل ديگري هدايت كند .

وي گفت : ميني بوس هايي نيز با عناوين هتل ها در فرودگاه مستقر مي شوند تا فردي كه برگه استقرار در هتل را دريافت كرده از آن طريق به مكان مورد نظر رفته و هزينه اضافي پرداخت نكند اين روش دست واسطه ها و سو استفاده كنندگان را محدود مي كند .* با افتتاح دو هتل تعداد مراكز فعال به 50 هتل مي رسد / خانه هاي استيجاري بايد ساماندهي شوند

وي در مورد تعداد هتل هاي فعال و اينكه مراكزي به مجموعه هتل ها در ايام نوروز اضافه خواهد شد به ايرنا گفت : يكي از اين هتل ها پنج ستاره و ديگري سه ستاره است ، اگر چه امكانات خريداري شده در حد هتل پنج ستاره است اما هنوز معاونت گردشگري و جامعه هتل داران آن را تاييد نكرده است و مراحل كار را طي مي كند .

صفا به فعال بودن 50 هتل در جزيره كيش در ايام نوروز اشاره كرد و گفت : بيش از چهار هزار و 100 اتاق و 12 هزار تخت آماده خدمت رساني هستند كه از اين تعداد هشت هتل با دو هزار و 500 تخت ، مسافران Change visa ' تغيير رواديد ' كه از دبي و امارات به كيش سفر مي كنند ( از يك تا 14 روز) اختصاص داده مي شود و نه هزار و 500 تخت در 42 هتل 2 تا 5 ستاره باقيمانده به ساير تورها و مسافران آزاد خدمات ارائه مي دهند.

رييس جامعه هتلداران به مسافران ورودي از طريق مبادي دريايي اشاره كرد و گفت : درصورتي كه اين گردشگران از قبل هتل زور نكرده باشند از طريق كانترهاي مستقر در اين مبادي به هتل هاي خالي راهنمايي مي شوند ، در صورت نبود جا به كمپ هاي از پيش آماده شده توسط معاونت گردشگري هدايت و اسكان داده مي شوند ، مدارس هم براي پذيرايي آماده هستند.

وي در مورد خانه هاي استيجاري و بحث نظارت بر آنها نيز گفت : درخواست ما از معاونت گردشگري ساماندهي اين خانه ها است چرا كه به دليل موارد امنيتي ، شرعي ، ارائه خدمات مناسب و جلوگيري از مسائلي همچون سرقت و سو استفاده هاي احتمالي بايد نظارت بر آنها صورت بگيرد .

* 85 درصد هتل دست به تركيب قيمت ها نزدند / هتلداران سود سالانه را به درآمد 15 روزه نوروز نفروشند

صفا در پاسخ به ديگر سوال خبرنگار ايرنا در مورد افزايش نجومي قيمت هتل ها ، اخبار منتشره در سايت ها مبني بر اين افزايش و اينكه چند درصد مجاز به بالا بردن قيمت هاي خود هستند گفت : نمي توان گفت مجازند يا نيستند اما جلسات متعددي برگزار شد و به روساي هتل ها اعلام كرديم در صورت افزايش قيمت همين تعداد گردشگر را هم از دست خواهيد داد .

وي تصريح كرد بر اين اساس بيش از 85 درصد هتل هاي چارتري دست به تركيب قيمت ها نزدند ، آن دسته از هتل هايي هم كه به چارتر كننده سالانه اجاره داده اند نمي توانند قرار داد خود را عوض كرده و قيمت ها را افزايش بدهند ، در حاضر 10 تا 15 درصد هتل ها قيمت ها را افزايش دادند و به نسبت آن قرار است خدمات خود را نيز افزايش دهند.

وي قيمت يك شب هتل پنج ستاره در كيش را 700 تا 800 هزار تومان اعلام كرد و گفت: افرادي كه قيمت ها را در ايامي همچون نوروز افزايش مي دهند درآمد حاصل از اين مدت زمان كوتاه را به باقيمانده سال ترجيح مي دهند اما بدانند اين گراني تا پايان عمردرذهن مسافر خواهد ماند كه كيش مقصد گراني براي گردشگري است و اين به ضرر آينده كيش و صنعت هتلداري خواهد بود.* راه اندازي سامانه براي ثبت شكايات

رييس جامعه هتلداران كيش در مورد راه اندازي سامانه شكايتي براي گردشگران گفت : معاونت گردشگري سامانه اي را براي ثبت شكايات مسافران در نظر گرفته است و جامعه هتلداران نيز دو شماره تلفن 09347691178 ( ارتباط مستقيم با رييس جامعه ) و 07644453337 و 39 براي اين منظور در نظر گرفته است ، با ارسال پيام يا تماس بلافاصله به محل رفته و به شكايات رسيدگي خواهد شد ، در صورت منطقي بودن شكايت، مركز مورد نظر بايد به رفع نواقص خود اقدام كند.* كاركنان و كارگران هتل ها جاي ثابت ندارند

وي عمده مشكلات صنعت هتلداري در كيش را نداشتن مكان ثابت كاركنان و كارگران هتل ها برشمرد و افزود : به دليل گراني اجاره ها ، نبود مسكن مشخص و دوري از خانواده تعداد زيادي كارگران بيشتر از چند ماه در جزيره نمي مانند ، جايگزين كردن نيرو هم زمان بر و هزينه بر است ، اين مساله كاهش كيفيت خدمات را هم در پي خواهد داشت .

صفا به درخواست جامعه هتلداران از مسوولان منطقه براي گرفتن زمين ارزان قيمت اشاره كرد و گفت : مدير عامل منطقه دستوراينكار را نيز صادر كرده اند كه زميني به هتل داده شود تا براي ساخت كاركنان هتل ها مورد استفاده قرار گيرد البته ساكنان حق فروش و اجاره به غيررا نخواهند داشت ، اين طرح هنوز اجرايي نشده است و نيازمند پيگيري است .

رييس جمعه هتلداران گراني آب و برق ، كمبود آب را از ديگر مشكلات در مسير هتلداري عنوان كرد.* نمايشگاه هتلداري در فصل هاي كم مسافر برگزار شود

وي برگزاري نمايشگاه هاي هتلداري ، گردشگري و صنايع وابسته را در رونق گردشگري و افزايش تعاملات در اين حوزه موثر خواند و گفت : زمان برگزاري نمايشگاه بسيار مهم است ، كشورهاي صاحب صنعت معمولا اين گونه نمايشگاه ها را در فصل كم گردشگر برگزار مي كنند تا در آن بازه زماني بتوانند گردشگران و فعالان را به كشور بياورند وبا حضور آنان به رونق گردشگري كمك كنند.

صفا اظهار داشت: نمايشگاه گردشگري و هتلداري كيش در فصل خوب گردشگري برگزار شد و هتلي از كيش درآن شركت نكرد، اگر اين نمايشگاه در فصل كم مسافر برگزار مي شد تعداد زيادي از فعالان اين عرصه در آن شركت مي كردند. علاوه بر آن وقتي هتل ها چارتر هستند نيازي به حضور در چنين نمايشگاهي را نمي بينند چرا كه موضوع جديدي براي عرضه نيست .

گفتني است :هشتمين نمايشگاه هتلداري ، گردشگري و صنايع وابسته اوايل اسفند ماه در كيش برگزار شد .* درصد اشغال هتل ها در كيش در طول سال 75 تا 80 درصد بوده است

صفا درصد اشغال هتل ها ي كيش را در طول سال 75 تا 80 درصد عنوان كرد و گفت : پيش بيني ما اشغال صددرصدي براي نوروزاست ، ما بايد براي فصل هاي كم مسافر همچون فروردين تا خرداد و مهر و آبان برنامه ريزي كنيم ، البته جشنواره هاي مختلفي در اين راستا برگزار مي شود كه تاثير گذار است .

وي در پايان گفت وگو از هتلداران خواست تا ضمن افزايش كيفيت خدمات ، برخورد خوب با مسافر از افزايش غير منطقي در هتل ها نيز خود داري كنند و بخاطر سود 15 روزه سود ساليانه را از دست ندهند.

گفت وگو: مريم زباندان

1630**1641/ 6048

سرخط اخبار استان‌ها