اعلام آمادگی سازمان پژوهش ‌های هسته‌ای اروپا برای همكاری با ایران

تهران - ایرنا - معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از آمادگی سازمان پژوهش ‌های هسته‌ای اروپا (CERN) به منظور پذیرش ایران به عنوان عضو وابسته این سازمان و واگذاری قسمتی از طرح های خود به كشورمان خبر داد.

دكتر وحید احمدی روز دوشنبه درحاشیه نشست خبری 'همكاری صنعت و دانشگاه، فرصت های مطالعاتی در صنعت' كه در وزارت علوم برگزار شد به خبرنگار علمی ایرنا گفت:درجریان بازدید از سازمان پژوهش های هسته ای اروپا در سوییس، این سازمان اعلام كرد كه برای افزایش ارتباطات با ایران آمادگی كامل دارد.

وی با اشاره به استقرار شتاب دهنده بزرگ بین المللی در سرن گفت: حدود 30 تا 40 محقق ایرانی از حدود هشت سال پیش در سرن مستقر هستند و ظرفیت بسیار بالایی را به كشور آورده اند.

معاون پژوهشی وزیر علوم گفت: پژوهش ‌های سازمان پژوهش هسته‌ای اروپا اعلام كرده است كه برای واگذاری قسمتی از پروژه ها به ایران و ورود این كشور به عنوان یك عضو وابسته در مجموعه فعالیت ها آماده است.

احمدی در مورد اعتبارات پژوهشی در سال 94 نیز گفت: اعتبارات پژوهشی در سال 94 نسبت به سال 93 حدود 27 تا 30 درصد افزایش داشته است.

معاون پژوهشی وزیر علوم در عین حال تاكید كرد:این میزان افزایش اعتبار برای تحقق اهداف سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری مبنی بر اینكه باید تا سال 1404 به چهار درصد تولید ناخالص ملی برسیم، كافی نیست.

احمدی افزود:عملا با همه این افزایش كه حدود 30 درصد است فكر می كنیم سهم تحقیقات از تولید ناخالص ملی حدود 0.6 درصد الی 0.7 درصد خواهد بود.

معاون پژوهشی وزیر علوم در مورد اعتبار دانشگاه ها نیز گفت: افزایش اعتبار برای دانشگاه ها از 20 درصد كه به كمیسیون تلفیق رفته بود، حدود 25 درصد شده، اما هنوز ابلاغ نهایی نشده است.

احمدی در خصوص اولویت های پژوهشی در سال 94، گفت: مهمترین اولویت، بحث توسعه فناوری، ارتقاء كیفیت، ارتباط با صنعت، رفع نیازهای اساسی كشور و ارتباطات توسعه ای و بین المللی است بطوری كه یكی از سیاست های اصلی وزارت علوم توسعه ارتباطات بین المللی است.

وی در مورد بحث توسعه مناطق ویژه علم و فناوری نیز گفت:درسال گذشته بحث مناطق ویژه علم و فناوری را در پنج استان داشتیم و امیدواریم در سال آینده اگر زمینه برای جای دیگری مانند تهران وجود داشته باشد این زمینه را فعال كنیم.

احمدی افزود:همچنین تغییراتی در حوزه پژوهش در زمینه آیین نامه ارتقاء اكنون نهایی شده است و احتمالا از سال آینده ابلاغ می شود.

احمدی ادامه داد:براساس این تغییرات امتیازات جدی به طرح های ارتباط با صنعت و تقاضا محور داده می شود و هدف این است افرادی كه می توانند اعتبارات تحقیقاتی به دانشگاه بیاورند برای آنها امتیاز در نظر گرفته شود.

وی افزود:همچنین امتیازات طرح های ملی را نیز افزایش داده ایم.

علمی(4)**2038**1440

سرخط اخبار سیاست