۲۵ اسفند ۱۳۹۳،‏ ۱۵:۲۵
کد خبر: 81543514
T T
۰ نفر
بارش هايي كه در كرمان سيلاب مي شود

كرمان - ايرنا - تقريبا هر بار كه بارش برف و باران در استان كرمان شدت بگيرد علاوه بر خوشحالي ساكنان اين ديار در مناطقي از استان سيلاب جاري مي شود.

به گزارش ايرنا استان كرمان به دليل كويري بودن، وسعت زياد، وجود پستي ها و بلندي ها و شرايط اقليمي ويژه آب و هواي متفاوتي در مناطق مختلف آن دارد و در نتيجه اين شرايط اقليمي، در نواحي شمال و شمال غربي استان آب و هوا خشك، جنوب و جنوب شرقي گرم و مرطوب و در جنوب غربي و مركز سرد و كوهستاني است.

كرمان يكي از مرتفع ‌ترين استان ‌هاي كشور در ناحيه كويري و كم ‌آب ايران است و يكي از اتفاقاتي كه در استان كرمان هنگام بارندگي ها با توجه به شرايطي كه براي آن ذكر شد روي مي دهد جاري شدن سيل بويژه در روستاهاست.

اگرچه حجم بارندگي ها به اندازه اي نيست كه واقعا سيلاب داشته باشيم اما گاهي ساخت و سازها و كشاورزي ها در مسير سيلاب ها با وجود بارش هاي خوب درگير سيل مي شوند كه بايد ببينيم چرا اينگونه است؟**ساخت آب نما به جاي پل

مديركل مديريت بحران استانداري كرمان روز دوشنبه در گفت و گو با ايرنا با اشاره به اينكه تفاوتي بين سيل و سيلاب وجود ندارد بيان كرد: طبيعت استان ما همين است كه با بارندگي هاي سيلاب جاري مي شود، استان كويري هستيم و خشكسالي هايي كه در دهه هاي گذشته بوده و حاكم شده عرصه هاي منابع طبيعي و جنگلي را از بين برده است.

محسن صالحي كرماني افزود: اين بارندگي ها براحتي تبديل به سيلاب مي شود حالا جاهايي ما مزيد بر علت شديم و كشاورزان در مسير چند سال بارندگي و در رودخانه ها و مسيل ها كشاورزي كردند و آب هم كه مي آيد كار خود را انجام مي دهد.

وي گفت: به اين افراد و كشاورزان چيزي پرداخت نمي شود چون به حريم رودخانه تجاوز شده و محصول از بين مي رود.

وي اظهار كرد: مشكلي وجود دارد بين رودبار و ايرانشهر كه جاده اي هست هر وقت كه بارندگي داريم اين جاده مسدود است دليل آن اين است كه تعداد پل هاي اين جاده كم است و بيشتر آب نما كار كرده اند.

مديركل مديريت بحران استان كرمان گفت: با آب نما وقتي آب مي آيد ديگر مسير قطع مي شود راه حلي ندارد و بايد منتظر بمانند تا آب فروكش كند تا مسير باز شود.

وي تاكيد كرد: قسمت عمده مشكلات ما در استان كرمان همين موضوع است، اين آب نماها از اعتبارات مناطق محروم بوده و 30 سال پيش به دليل كمبود اعتبار به جاي پل، آب نما ساخته اند.

صالحي كرماني گفت: بتدريج اين آب نماها را تبديل به پل مي كنند كه اين تغييرات در حد ميلياردها ريال هزينه در بر دارد.

وي افزود: دليل ديگر جاري شدن سيلاب ها اين است كه كشاورزان به مرور زمان در مسير آب ها تغيير ايجاد مي كنند و يك دفعه آب از جايي بيرون مي زند كه اين موضوع در مناطق جنوبي استان صادق است.

وي گفت: در مناطق شمالي تاكنون خيلي از اين اتفاقات نيفتاده و اگر هم بوجود بيايد بسيار كم است.**يكهزار و 390 ميليارد ريال خسارت اوليه

معاون عمراني استاندار كرمان هم گفت: هفته گذشته برف در نيمه شمالي استان و سيلاب در نيمه جنوبي استان مستقر بود و مي توان گفت تقريبا همه شهرستان هاي جنوب استان درگير سيل بودند.

محمدجواد كامياب خسارت اوليه وارد شده به استان را يكهزار و 139 ميليارد ريال برآورد كرد و افزود: اين خسارت ها در بخش هاي كشاورزي، دام، منابع آب كشاورزي، آب روستايي، برق، منابع طبيعي، مخابرات، راه و فضاي سبز شهري برآورد شده است.

وي تصريح كرد: با توجه به وسعت استان يك هفته فرصت داريم تا برآورد نهايي خسارت وارد شده را اعلام كنيم.

وي گفت: خوشبختانه در بارندگي هاي اخير خسارت جاني نداشتيم اما 22 نفر مجروح شدند و هشت نفر در تصادف جاده اي در استان و دو نفر به دليل ريزش يك واحد مسكوني در زرند آسيب ديدند.

معاون استاندار كرمان خاطرنشان كرد: در بخش كشاورزي به كشاورزان مي گوييم كه محصولات خود را بيمه كرده باشند و در اين صورت مي توانيم پيگيري كنيم و جبران خسارت را از طريق بيمه انجام دهيم.

وي گفت: در غير اين صورت نمي توان كمكي را به آنها انجام داد كه در مورد دام هم همين گونه است.

كامياب تصريح كرد: همچنين تعدادي دستگاه پل در شهرستان هاي قلعه گنج، رودبار و كهنوج دچار خسارت شدند و آبگرفتگي سطح معابر شهرها و 152 روستا را داشتيم.

وي گفت: 436 نفر را در اين حوادث اسكان داديم اما بعد از فروكش كردن آب به خانه هاي خود بر مي گردند.

وي افزود: تخريب يك واحد مسكوني در زرند نيز اتفاق افتاد.

معاون استاندار كرمان افزود: معمولا در روستاها ساخت و سازها يا كشاورزي هاي غير مجاز در مسير سيلاب ها انجام مي شود و با توجه به اينكه در چند سال گذشته در استان كرمان كمتر بارندگي داشتيم متاسفانه در مسير سيل، كشاورزان يا روستاهايي به مسيل ها تجاوز مي كنند.

وي گفت: از وظايف شركت آب منطقه اي است كه پيگيري و اين مسيل ها را پاكسازي كنند و نگذارند در اين مسيل ها ساخت و ساز و كشاورزي اتفاق بيفتد كه اينها از دلايل جاري شدن سيل است.

كامياب ادامه داد: البته اگر حجم زيادي از بارندگي ها را در فرصت كوتاهي داشته باشيم منجر به سيل مي شود.**امداد و نجات در 20 شهرستان استان كرمان انجام شد

معاون امداد و نجات جمعيت هلال احمر استان كرمان نيز گفت: امداد و نجات در 20 شهرستان استان كه درگير برف و باران بودند انجام شد.

حسين سام زاده افزود: عمليات نجات و سپس امداد رساني در جاده ها و مناطق روستايي و اماكن ديگر كه گرفتار برف بودند و امكان جابجايي نداشتند صورت گرفت.

وي خاطرنشان كرد: در اين عمليات ها 83 خودرو و اكيپ امدادي، 278 نفر امدادگر و 93 كارمند حضور داشتند.

وي گفت: سه هزار و 922 خودرو رهاسازي و 436 نفر در پايگاه هاي امدادي بين راهي اسكان داده شدند.

معاون امداد و نجات جمعيت هلال احمر استان كرمان افزود: در مجموع در بارندگي هاي اخير 20 هزار و 64 نفر امدادرساني و براي 35 نفر گرفتار انتقال انجام شد.

وي خاطرنشان كرد: عمليات نجات مستقيم و دور كردن افراد از موقعيت خطرناك نير براي 26 نفر انجام شد كه بيشتر آنها را از آب درآورديم.

وي گفت: همچنين امداد هوايي به شهرستان هاي ريگان، بم، قلعه گنج و رودبار انجام و به روستاها و مناطق صعب العبور و روستاهايي كه ارتباط آنها قطع شده بود، امدادرساني شد.

سام زاده بيان كرد: در مجموع 15 سورتي پرواز انجام شد كه يكهزار خانوار در امداد هوايي جابجا شدند و بسته هاي مواد غذايي و ساير اقلام بين آنها توزيع شد.

وي گفت: 70 تخته موكت، 426 تخته پتو، 22 هزار و 853 قوطي كنسرو، هزار و 64 كيلوگرم نايلون، 22 كارتن خرما، 14 هزار و 192 كيلوگرم برنج، 6 هزار و 712 بطري روغن، 6 هزار و 127 كيلوگرم حبوبات، پنج هزار و 683 كيلوگرم قند، سه هزار و 143 قرص نان، 50 چادر و ساير اقلام مانند چاي، والر، مواد سوختي و آب معدني بين نيازمندان و حادثه ديدگان توزيع شد.**بارندگي هاي شديد در راه است

همچنين معاون عمراني استاندار كرمان گفت: براي روزهاي پاياني هفته جاري نيز پيش بيني بارش هايي حتي بيشتر از بارندگي هاي اخير در استان كرمان انجام شده است.

كامياب افزود: توصيه مي كنيم در جاهايي كه احتمال مي دهند اسكان دچار مشكل شود، تمهيدات لازم را داشته باشيم تا دچار مشكل نشويم.

وي از بارش هاي زياد در استان ابراز خوشحالي كرد و گفت: همه بخش ها براي خدمات رساني به مردم در حوادث احتمالي ناشي از بارندگي ها آماده هستند.

مديركل مديريت بحران استانداري كرمان هم گفت: خوشحاليم سيلاب بيايد و خسارت هاي آن را مي پردازيم زيرا كمبود آب با اين بارندگي ها جبران خواهد شد.

وي تاكيد كرد: يادمان نرود ممكن است بارندگي خسارتي براي ما داشته باشد اما نعمتي كه داشته ده ها هزار بار بيشتر از خسارت آن بوده است.

استان كرمان با حدود سه ميليون نفر جمعيت 23 شهرستان دارد.گزارش از سودابه سرلك7443/3028

سرخط اخبار استان‌ها