۲۵ اسفند ۱۳۹۳،‏ ۱۵:۱۷
کد خبر: 81543506
T T
۰ نفر
چكاچك چكش مسگران زنجاني اوج مي گيرد

زنجان - ايرنا - چكاچك چكش مسگران زنجاني در ايام نوروز اوج مي گيرد.

با فرارسيدن نوروز و آغاز تعطيلات سال نو بازار فروش صنايع دستي به ويژه مس در زنجان بيش از پيش رونق مي گيرد.

در اين ايام كه ميهماناني از استانهاي مختلف كشور و همچنين كشورهاي خارجي به زنجان سفر مي كنند بازار مسگران زنجاني شاهد لحظات شيرين فروش است.

صنعت مسگري زنجان با بيش از يك هزار سال پيشينه تاريخي، يكي از رشته هاي اصيل و ماندگار اين شهر محسوب مي شود.

صنعت مس، بازارچه اي اختصاصي در زنجان دارد و روزگاري اقتصاد اين شهر با توليدات مس در گردش بوده است.

مسگري زنجان در 10 سال گذشته در خاموشي به سر برد و خدا يار مسگران بود و دوباره اين صنعت از خواب بي رونقي بيدارشد و جاني دوباره گرفت و حالا بار ديگر مسگران با قوت قلب تمام چكشهايشان را بر روي ورقهاي مسي مي كوبند.

هم اكنون چكش هنرمندان در 200 واحد مسگري زنجان بر روي ورقهاي سرخ مس براي خلق آثاري ماندگاري كوبيده مي شود.

هر استادكار اين صنعت حداقل دو تا سه شاگرد در كنار خود دارد و براي آينده و رونق صعنت مسگري آنان را به نيكي تربيت مي كند.

انواع قابلمه، ديگ، ديزي، پارچ آب، ماهيتابه، كتري، قوري، ليوان، قهوه و شير جوش، بشقاب پلوخوري و خورشت خوري، پياله، سماور، قندان، كاسه، انواع سيني، آجيل خوري و ميوه خوري حاصل تلاش صنعتگران زنجاني است كه مي تواند در سفره ها و منازل ايرانيان جاي ظروف شيشه اي را بگيرد.

اكنون با رونق بازار مسگري، ظروف مسي زنجان راهي آذربايجان شرقي، اردبيل، قزوين، كردستان، آذربايجان غربي، تهران، همدان، كرمانشاه و ديگر استانهاي شمالي و جنوبي كشور مي شود و در بازار آنها عرض اندام مي كند.

به گفته رييس اتحاديه مسگران زنجان، محصولات توليدي اين استان به صورت چمداني عازم عراق مي شود.

نور سينا با ابراز خرسندي از رونق مجدد بازار مسگران زنجاني در سطح كشور و استقبال مردم و گردشگران از اين صنعت گفت: اين صنعت نيازمند طراحاني است تا ظروف مسي را از شكل سنتي خارج و مشتريان خوش ذوق و سليقه را جذب كند.

وي افزود: طرحهاي مسگري زنجان با همان طرح و شكل هزار سال قبل ساخته مي شود كه توليدات مس اين شهر نيازمند تنوع است.

معاون صنايع دستي اداره كل ميراث فرهنگي و گردشگري استان زنجان گفت: تمهيدات لازم براي ورود طراحان صنعتي به مجموعه مسگران انجام مي شود.

محمود علي محمدي تاكيد كرد: سال 94 طراحان صنايع دستي وارد جمع مسگران زنجاني خواهند شد تا باعث رونق بلند مدت اين صنعت شوند.

يكي از مسگران زنجاني كه از سال 63 در اين صنعت مشغول به كار است، گفت: هم اكنون بازار خريد مس گرم است و از استانهاي اصفهان، تهران و آذربايجان شرقي مشتري فراواني دارد.

اصغر غني لو خاطرنشان كرد: نبود نهاد حمايت كننده از مسگران زنجاني و پايين بودن دستمزد توليدات از مشكلات اين صنف است.

قلم تراش زنجاني گفت: در گذشته بازار مس اين شهر نيمه تعطيل بود و تعداد كمي از استادان مشغول اين صنعت بودند و با توجه به اينكه استفاده از ظروف مسي براي پخت و پز غذا باعث جلوگيري از ابتلا به انواع بيماري همچون آلزايمر مي شود بازار آن جاني تازه گرفته است.

جليل توسليان اظهاركرد: ظروف مسي زنجاني ها خريداراني از كشورهاي عراق، پاكستان، آذربايجان و افغانستان دارد.

ظروف مسي به دليل قلع اندود شدن سطح داخلي آن، براي طبخ هرگونه غذا مناسب است و به توصيه بسياري از پزشكان بهترين فلز براي حفظ سلامت و بهداشت مواد هنگام پخت محسوب مي شود.

7325/6085

سرخط اخبار استان‌ها