سلطانی فر:یك هزارو100هتل در سراسر كشور از مسافران نوروزی پذیرایی می كنند

شهرری - ایرنا - رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: یك هزار و 100 هتل و 570 هتل آپارتمان در سراسر كشور برای پذیرایی از مسافران نوروزی آماده شده اند.

به گزارش خبرنگار ایرنا، مسعود سلطانی فر روز دوشنبه در حاشیه مانور بزرگ كنترل ترافیك نوروز 94 در جمع خبرنگاران بیان كرد: هتل ها و هتل آپارتمان های كشور تنها 10 درصد از تقاضای مسافران نوروزی را پاسخ می دهند.

وی با بیان اینكه 90 درصد از مسافران نوروزی در مدارس آموزش و پرورش و كمپین های اقامتی اسكان می یابند، افزود: با توجه به رویكرد رییس جمهوری در توسعه گردشگری، سال آینده از منابع صندوق توسعه ملی برای افزایش هتل ها استفاده می شود.

سلطانی فر با تاكید بر اینكه تمام امكانات دولت برای خدمات رسانی به مسافران نوروزی بسیج شده، اظهار كرد: ستادهای هماهنگی سفر در سراسر كشور از 25 اسفندماه، عملیات خدمات رسانی خود را آغاز كرده اند.

رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با بیان اینكه سفرهای داخلی در طول سال به دو بخش پرحجم و كم حجم تقسیم می شود، افزود: تعداد روزهای پر ترافیك در سال، 105 روز است كه 20 روز در ایام نوروز است.

وی با اشاره به ثبت جهانی 17 اثر ملی در یونسكو خاطرنشان كرد: پرونده مورد نظر میراث فرهنگی برای سال 2015 منطقه شوش است و قصد داریم در سال آینده 11 قنات در نقاط مختلف كشور به ثبت جهانی برسد.

رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در ادامه گفت: بودجه پژوهشگاه های سازمان میراث فرهنگی نیز برای در سال آینده 80 درصد افزایش یافته است.

سلطانی فر درباره برگزاری جشن نوروز نیز گفت: جشن نوروز دو سال در ایران، یك سال در تركمنستان و یك سال در افغانستان برگزار شده و امسال قرار بود در تاجیكستان برگزار شود.

وی ادامه داد: یك ماه پیش تاجیكستان از طریق راه های دیپلماتیك اعلام كرد كه امكان برگزاری جشن را ندارد و وزارت امور خارجه نیز به دو كشور قزاقستان و آذربایجان پیشنهاد برگزاری جشن نوروزی را ارائه كرد.

وی یادآور شد: با توجه به محدودیت های زمانی، امیدوار نیستیم كه این دو كشور میزبانی جشن نوروز را بپذیرند.

مانور بزرگ كنترل ترافیك نوروز94 از صبح دوشنبه با شعار گذشت، احتیاط و سلامت سفر، به همت پلیس تخصصی راهنمایی و رانندگی ناجا و دستگاه های ذی ربط در ضلع جنوبی حرم مطهر امام خمینی(ره) آغاز و تا 17 فروردین ماه ادامه دارد.

تهرام/1914/7244/

سرخط اخبار فرهنگ