تارنمای فرانسوی: توافق ایران و 1+5 نیاز ضروری آمریكا، اروپا و خاورمیانه است

تهران - ایرنا - پایگاه تحلیلی آتلانتیكو در مقاله ای سه عامل وجود داعش، نیاز اروپا به گاز و نیز نبود امكان چشم پوشی از اقتصاد ایران را سه دلیل لزوم دستیابی به توافق هسته ای با تهران عنوان كرد و نوشت خاورمیانه، اروپا و آمریكا همه نیازمند این توافق هستند.

اردوان امیر اصلانی حقوقدان و تحلیلگر ایرانی- فرانسوی در مقاله ای كه با عنوان 'سه دلیل خوب برای امضای توافق هسته ای با ایران' در این پایگاه منتشر شد، نوشت: 'نبود توافق نخست این مساله را در سرزمین های به خاك و خون كشیده شده عراق و سوریه مطرح خواهد كرد كه جز ایران چه كشوری خواهد توانست به تاخت و تاز وحشیانه وهابیت تكفیری كه هیچ نظر مخالف با هنجارهای اسلام حنبلی رادیكال تاب نمی آورد، پایان دهد؟

'آیا دولت های عربی و در راس آن ها اردن می توانند بدون همكاری ایرانیان و متحدانشان به عنوان نخستین اهداف داعش كه انگیزه حیاتی برای مبارزه دارند با خشونت قرون وسطایی مدعی خلافت اسلامی مقابله كنند؟'

وی افزود: استقلال انرژی اروپا در فضای جنگ سرد ناشی از سردی روابط این قاره با روسیه و شركت گازپروم مساله دوم را مطرح می كند كه جز ایران كدام كشور ذخیره گازی كافی را در اختیار دارد تا به اروپا در مورد تامین انرژی اطمینان دهد؟

مقاله نویس با چند پرسش در مورد اقتصاد ایران و شیوه بازگشت آن به نظام مالی بین المللی به عنوان سومین مساله ادامه داد: از منظر اقتصادی فراموش كردن ایران همانند فراموش كردن چین امری ناممكن است.

مذاكرات بر سر مساله هسته ای ایران بخت بالایی را برای حصول نتیجه و نزدیكی طرف غربی به ایران به عنوان قدرت منطقه ای داراست. همین امر سبب شده تا فشارهای زیادی به واشنگتن وارد آید تا به هر قیمت از تحقق این امر جلوگیری شود.

كمتر از دو هفته تا سررسید تاریخ تعیین شده توسط دولت های ایران و آمریكا برای امضای توافقی كه خطوط تفاهم سیاسی در مورد مسئله هسته ای را ترسیم كند، زمان باقی است و آخرین تلاش فعالان علیه این توافق اجتناب ناپذیر برای ثبات منطقه و صلح جهانی، صورت گرفته است.

بدین ترتیب جمهوری خواهان كنگره در اقدامی ابتكاری در تاریخ قانون اساسی آمریكا نامه ای سرگشاده را خطاب به ایران منتشر كردند مبنی بر اینكه حتی اگر اوباما توافق را امضا كند، جانشین او در كاخ سفید می تواند آن را با یك چرخش قلم فسخ كند.

این اقدام بی سابقه در هجوم برخی از اعضای كنگره به سیاست خارجی آمریكا، قدرت قانونی رییس جمهوری را در حق امضای توافق های بین المللی به سخره گرفت.

مقام ریاست جمهوری در دوران جرج بوش به موجب قانون از این قدرت اجرایی برخوردار شد اما به نظر می رسد كه نفرت از اوباما سبب شده تا جمهوری خواهان به قانون را نادیده بگیرند.

به نظر نمی رسد كه سخنرانی اغراق آمیز نخست وزیر اسرائیل در كنگره كه به دعوت اكثریت جمهوری خواه صورت گرفت، موفق شده باشد از تمایل واشنگتن به دستیابی به توافق تاریخی با ایران بكاهد، حتی به نظر نمی رسد كه این اظهارات اهداف انتخاباتی نتانیاهو را كه در مقابله با رقیبش اسحاق هرزوگ، برآورده كرده باشد.

حقیقت آن است كه اسرائیلی های زیادی دلیل مداخله نتانیاهو را در سیاست داخلی متحد همیشگیشان درك نمی كنند.

به همین ترتیب بسیاری از آمریكایی ها هم این حمله وحشیانه را به سیاست داخلی، آن هم توسط یك مقام خارجی بر نمی تابند.

آمریكایی ها و حتی اسرائیلی ها كمتر از گذشته فریفته سخنان نتانیاهو می شوند كه همواره از خطری رخ نداده سخن می گوید.

در هر صورت، به نظر نمی رسد كه رقیب نتانیاهو نگاهی تا این حد بدبینانه به مساله هسته ای ایران داشته باشد؛ هرزوگ (نامزد راست میانه در انتخابات آینده رژیم صهیونیستی) اعلام كرده به دولت اوباما اعتماد دارد.

سعودی ها و متحدان عربشان در خلیج فارس، دیپلماسی نقشه راه را به عنوان تنها ابزار دیپلماتیك زرادخانه هایشان به كار گرفته اند. فریادهای هشدار آنان هم بیهوده است و به نظر نمی رسد كه دنیای عرب دل نگران مساله هسته ای ایران باشد.

در حقیقت دنیای عربی- اسلامی با نظاره تهاجم خونین گروهی قاتل متعصب و مدعی حكومت اسلامی (داعش) بیشتر نگران زندگی روزمره و آینده فرزندان خود در خاور میانه گرفتار خون و آتش هستند تا دوام و بقای گنبد طلایی كاخ شیوخ.

خاور میانه، اروپا و آمریكا به واقع همگی به توافق بر سر مساله هسته ای ایران، نیازمند هستند.

اروپام ** 9053 **1561**1479