هشدار درباره تخریب ساختمان های قدیمی برای برج سازی

تهران - ایرنا - شركت كنندگان در نشست خبری ترویج جایزه آسیا و اقیانوسیه یونسكو نسبت به تخریب ساختمان های تاریجی در تهران و دیگر نقاط كشور برای ایجاد برج ها و ساختمان های بلند هشدار دادند.

به گزارش روز دوشنبه خبرنگار فرهنگی ایرنا ، در ابتدای این نشست، دبیر كل كمیسیون ملی یونسكو در ایران درباره اهمیت حفظ و ترمیم میراث فرهنگی كشور گفت: امروزه همه كشورها در تلاش هستند تا معماری و شخصیت های تاریخی خود را برجسته كنند چرا كه داشتن تاریخ و پیشنیه قوی یكی از عوامل اعتماد به نفس ملی و قدرت محسوب می شود.

محمد رضا سعیدآبادی از دولت خواست برای حضور بخش خصوصی در حفاظت و ترمیم بناهای تاریخی بسترسازی كند و گفت: حضور بخش خصوصی می تواند حفاظت از میراث فرهنگی را پایدار كند.

وی از در آستانه تخریب بودن بسیاری از خانه های قدیمی در استان های مختلف خبر داد و گفت: برای حفظ این بناها نیازمند كمك مالكین خصوصی هستیم.**برج ها جایگزین ساختمان های تاریخی می شوند

مدیر و نماینده دفتر منطقه ای یونسكو در تهران هم با اشاره به این موضوع كه بسیاری از بناهای تاریخی در مالكیت بخشی خصوصی قرار دارند، گفت: هر روز در تهران و مناطق دیگر ایران شاهد این هستیم كه ساختمان های بلند جای ساختمان های قدیمی و تاریخی را می گیرند.

استر كیش لاروش افزود: هدف ما از دادن جایزه آسیا و اقیانوسیه برای حفاظت از میراث فرهنگی این است كه از نقش مهم بخش خصوصی در این راستا تقدیر شود.

وی خاطرنشان كرد: بدون كمك بخش خصوصی حفاظت از میراث فرهنگی آسان نخواهد بود.

مدیر و نماینده دفتر منطقه ای یونسكو در تهران گفت: از سال 2002 تاكنون چهار ایرانی برنده جایزه آسیا و اقیانوسیه یونسكو شده اند و در آخرین مورد، جایزه ممتاز آسیا و اقیانوسیه در سال 2014 به مجید سریزدی به خاطر احیای ارگ سریزد اهدا شد.

وی افزود: اقدام سریزدی در احیای ارگ سریزد نه فقط از لحاظ احیای یك میراث فرهنگی بلكه از لحاظ ایجاد اشتغال و بهبود فضای كسب و كار در این منطقه هم حائز اهمیت است.

لاروش تصریح كرد: از همه علاقه مندان ایرانی می خواهم كه تا پایان ماه مارس میلادی(11 فرودین) برای جایزه آسیا و اقیانوسیه سال 2015 یونسكو ثبت نام كنند.**مرمت آثار تاریخی سازماندهی شود

در ادامه این برنامه، برنده جایزه ممتاز آسیا و اقیانوسیه یونسكو در سال 2014، احیای بناهای تاریخی را به دمیدن روح در این بناها تشبیه كرد و گفت: احیای این بنای تاریخی بدون اغراق توانست حتی در احیای منطقه موثر باشد.

مجید سریزدی از بازدید 22 هزار نفر از ارگ سریزد در نوروز 93 خبر داد.

برنده جایزه آسیا و اقیانوسیه در سال 2005 هم در سخنانی افزود: در سال 2005 كه تصمیم به مرمت كاروانسرای زین الدین گرفتم، هیچ امكاناتی حتی آب و برق در آنجا نبود اما اكنون یك مجموعه تفریحی و فرهنگی بسیار برجسته است.

سید ابوالفضل نظری ایجاد شركتی با حضور برندگان جایزه یونسكو برای مرمت آثار تاریخی كشور را خواستار شد.

برنده جایزه آسیا و اقیانوسیه یونسكو در سال 2002 هم درباره احیای خانه پل شیر در اصفهان گفت: خواست من از یونسكو این است كه جایزه ها تنها به پروژه ها اختصاص نیابد و افرادی كه عمرشان را صرف احیای آثار فرهنگی كرده اند هم مشمول این جوایز شوند.

رضا قانعی افزود: ساختمان های تاریخی زیادی وجود دارند كه در صورت مورد توجه قرار گرفتن می تواند به محلی برای جذب گردشگر تبدیل شوند و اگر مورد غفلت قرار گیرند به زودی تخریب و از بین خواهند رفت.

فراهنگ**9191**1601**