شوراي فرهنگ عمومي در استان ها فعال شد

تهران - ايرنا - دبير شوراي فرهنگي عمومي كشور مهم ترين فعاليت اين شورا در سال جاري را فعال كردن شوراي فرهنگ عمومي در استان ها و پيگيري مباحث فرهنگي و اجتماعي در اين پايگاه فرهنگي دانست.

حجت الاسلام سيد حسين شاهمرادي روز دوشنبه به خبرنگار فرهنگي ايرنا گفت: مهم ترين تحول صورت گرفته در شوراي فرهنگ عمومي طي سال جاري فعال كردن شوراي فرهنگ عمومي استان ها به شكلي چشم گير و طبق فرمايش رهبر معظم انقلاب بود، به گونه اي كه استانداران، ائمه جمعه و مسوولان دستگاه هاي فرهنگي از فعال شدن آن اظهار رضايت كردند.

وي راه اندازي شوراي فرهنگ عمومي استان ها را آبرويي براي شوراي عالي انقلاب فرهنگي، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي و ساير دستگاه هاي فرهنگي دانست و گفت: طبق مصوبه شوراي عالي انقلاب فرهنگي استانداران موظف به ابلاغ و اجراي مصوبات شوراي فرهنگ عمومي هستند و اين شورا به عنوان بالاترين شورا در سطح استان ها مطرح است.

شاهمرادي افزود: رياست شوراي فرهنگ عمومي در استان به عهده امام جمعه استان بوده و استاندار نيز به عنوان نايب رييس شورا فعاليت مي كند و در اين شورا از افراد دين شناس، جامعه شناس، روانشناس و متخصص در امور مختلف دعوت مي شود تا مسائل و مشكلات هر شهر و بخش را بررسي كرده و براي برون رفت از مشكل، نسخه مي دهند تا در شوراي استان تصميم گيري و طي مصوبه اي به دستگاه هاي مربوط ابلاغ شود.

اين مقام مسوول اضافه كرد: شوراي فرهنگ در هر استان بايد نسبت به مشكلات منطقه خود، آگاهي لازم پيدا كند و به صورت بومي تصميم گيري نمايد. البته تصميم هاي اين شورا بر اساس يك كار عملياتي دقيق مبتني بر داده هاي صحيح و نظرات كارشناسي انجام مي شود و ابعاد مختلف اجتماعي، ديني و فرهنگي مسائل در آن ديده مي شود.* فعاليت دبيرخانه هاي استان ها

شاهمرادي با اشاره به فعاليت هاي اين شورا در سال جاري گفت: دبيرخانه هاي شوراهاي فرهنگ عمومي استان ها بيش از 140 جلسه در سال 93 برگزار كرده و 650 مصوبه داشته و شوراي فرهنگ عمومي شهرستان ها نيز با برگزاري هزار و 250 جلسه درحدود شش هزار و 490 مصوبه داشته است.

وي با اشاره به برگزاري همايش شوراي فرهنگ عمومي استان ها در سال جاري گفت: ارتقاي توانمندي هاي شوراي فرهنگ عمومي استان ها و همچنين سفرهاي فرهنگي – استاني دبير شوراي فرهنگ عمومي كشور به استان هاي البرز، تهران، زنجان، خراسان رضوي، اصفهان، آذربايجان شرقي، مازندران، قم، كرمان، يزد، بوشهر، قزوين و چهارمحال و بختياري از برنامه هايي است كه در اين راستا صورت گرفته است.* بررسي راهكارهاي سبك زندگي اسلامي

شاهمرادي يكي ديگر از فعاليت هاي مهم شوراي فرهنگ عمومي را موضوع خانواده و سبك زندگي اسلامي اعلام كرد و افزود: نهادينه كردن سبك زندگي اسلامي ايراني يكي از مهم ترين وظايف شوراي فرهنگ عمومي كشور است و مركز پژوهش حوزه و دانشگاه بر همين اساس تاسيس مي شود.

وي با اشاره به تعاليم و آموزه هاي ديني در خصوص سبك زندگي كه از طريق آيات و روايات بيان شده است، افزود: اين مركز با انجام تحقيق ها و پژوهش هاي مرتبط با موضوع سبك زندگي تعاليم اسلامي را از درون منابع و كتاب هاي ديني استخراج و در جهت انطباق سبك زندگي افراد با اين تعاليم و آموزه ها آن را در اختيار جامعه قرار مي دهد.

شاهمرادي با اشاره به ايجاد پيوند تحقيقاتي و پژوهشي ميان حوزه و دانشگاه به عنوان مهم ترين هدف ها از تاسيس اين مركز، تصريح كرد: با توجه با انتخاب سبك زندگي به عنوان موضوع پايان نامه از سوي بسياري از دانشجويان اين مركز تلاش دارد، تا همه پايان نامه ها و رساله هاي پژوهشي دراين رابطه را جذب و هدايت كند.

وي با اشاره به تهاجم فرهنگي دشمنان و تلاش آن براي تغيير سبك زندگي جامعه از طريق ماهواره و وسايل جديد ارتباطي، خاطرنشان كرد: بايد تمام راهكارها و روش هاي لازم را جهت ارائه سبك زندگي ايراني اسلامي به جامعه جهت مقابله با سبك زندگي غربي و غير اسلامي به كار گرفت.* نگاهي به عملكرد شورا

دبير شوراي فرهنگ عمومي كشور با اعلام برنامه هاي صورت گرفته در سال جاري گفت: در 19 جلسه برگزار شده موضوع هايي همچون رهنمودهاي مقام معظم رهبري به شوراي عالي انقلاب فرهنگي، منشور توسعه فرهنگ عمومي قرآني، دستورالعمل شوراي هماهنگي و گسترش فعاليت هاي قرآني استان و شهرستان و همچنين مناسبت هاي پيشنهادي تقويم سال 1394 مورد بررسي قرار گرفت.

به گفته حجت الاسلام شاهمرادي گزارش بيست و هفتمين نمايشگاه بين المللي كتاب تهران، نقشه مهندسي فرهنگي مصوب شوراي عالي انقلاب فرهنگي، اصلاح و تكميل آيين نامه ورزش پهلواني و زورخانه اي، راهكارهاي گسترش فرهنگ عفاف و حجاب و همچنين سياست ها و خط مشي هاي حمايتي و هدايتي اسباب بازي، از موضوع هايي است كه در اين شورا مورد بررسي قرار گرفته است.

وي افزود: بحث و بررسي در مورد اصلاح فرهنگ ترافيك، بررسي سياست هاي فرهنگي قوام و ثبات خانواده، پيشنهاد نام گذاري دهه ايمني راه ها و مسووليت هاي ما و حفظ و مراقبت از پيوستگي فرهنگي بين گذشته و حال و نسل قديم و جديد در سال جاري انجام شد.

اين پژوهشگر مذهبي يكي ديگر از فعاليت هاي امسال را انعقاد تفاهم نامه مشترك با برخي دستگاه ها مانند پژوهشگاه سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري و دانشگاه آزاد اسلامي دانست و افزود: تفاهم نامه هايي نيز با برخي سازمان ها در دست اقدام داريم كه مي توان به پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات و دانشگاه خوارزمي اشاره كرد.

وي افزود: تشكيل شوراي پژوهش دبيرخانه شوراي فرهنگ عمومي، تعيين مجموعه محورها و اولويت هاي پژوهشي در حوزه فرهنگ عمومي، آماده سازي محتواي فصلنامه فرهنگ عمومي، برگزاري مجموعه جلسات كارشناسي و مشورتي در حوزه ترويج و نهادينه سازي سبك زندگي اسلامي - ايراني و نيز تكريم و احترام سالمندان از فعاليت هاي پژوهشي اين شورا در سال جاري است.

شوراي فرهنگ عمومي در سال 1364 به منظور سياستگذاري، نظارت و هدايت فرهنگ عمومي كشور با وظايف مشخص شكل گرفت و به صورت رسمي از سال 1365 آغاز به كار كرده و تاكنون هشت دوره را پشت سر گذاشته است.

اين شورا يكي از شوراهاي اقماري شوراي عالي انقلاب فرهنگي و به رياست وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي فعاليت دارد و طبق آيين نامه مصوب شوراي عالي انقلاب فرهنگي اكنون اين شورا 33 عضو دارد و هر دو هفته يك بار به صورت مستمر تشكيل جلسه مي دهد.

فراهنگ**1003**1569

سرخط اخبار فرهنگ