۲۵ اسفند ۱۳۹۳،‏ ۱۴:۳۵
کد خبر: 81543442
T T
۰ نفر
شورشيان جدايي طلب مالي طرح صلح پيشنهادي را رد كردند

تهران - ايرنا - شبه نظاميان جدايي طلب در شمال كشور مالي، طرح اوليه توافق پيشنهادي صلح را رد و اعلام كردند كه با وجود اين مخالفت، به مذاكره با دولت ادامه مي دهند.

به گزارش خبرگزاري رويترز، اين طرح پيشنهادي كه پس از ماه ها گفت و گو در ماه ميلادي جاري در الجزاير ارايه و توسط دولت مالي در باماكو امضا شده بود، با هدف پايان دادن به دهها سال درگيري در مناطق صحرايي شمال اين كشور تدوين شد.

گروه موسوم به 'هماهنگ كننده جنبش هاي ازواد' امروز (دوشنبه) اعلام كرد كه پيشنهاد صلحي كه پس از هشت ماه مذاكره ارايه شده، انتظارات آن ها را برآورده نمي كند.

نماينده ديپلماتيك اين گروه به رويترز گفت كه همه كميسيون ها پس از بررسي اين طرح به نتيجه رسيدند كه پيشنهاد مذكور متضمن صلح در مالي نخواهد بود.

وي افزود: به همين دليل به مذاكرات بيشتر با باماكو براي دستيابي به طرحي كه قابل قبول و واقع گرايانه باشد، ادامه مي دهيم.

سازمان ملل از شورشيان مالي خواسته است كه با اين طرح موافقت كنند، اما پس از انتشار خبر پيشنهاد مذكور، راهپيمايي هاي متعددي در مخالفت با آن در شهر كيدال مقر جدايي طلبان شمال برگزار شده است.

جدايي طلبان مالي از سال 2012 با هدف كسب استقلال منطقه صحرايي شمال اين كشور كه ازواد ناميده مي شود، مسلح شدند.

هرچند كودتا در باماكو راه را براي تصرف اين منطقه هموار كرد، اما اين شورش ها كمي بعد توسط تروريست هاي وابسته به القاعده از مسير خود منحرف شد.

القاعده پس از همكاري در اشغال برخي شهرهاي منطقه ازواد، شورشيان جدايي طلب را از اين شهرها بيرون راند.

با وجود ميانجيگري الجزاير و اعزام نيروهاي حافظ صلح سازمان ملل، شمال مالي همچنان بي ثبات است.

اخيرا تروريست هاي اين منطقه نيز كه فرانسه در اوايل سال 2013 ادعا كرده بود با مداخله نظامي توانسته آن ها را از مواضعشان بيرون براند، بار ديگر فعال شده اند.

خاورم**9156**1651

سرخط اخبار جهان