۲۵ اسفند ۱۳۹۳،‏ ۱۴:۲۴
کد خبر: 81543426
T T
۰ نفر
رییس دانشگاه شیراز: عده ای خود را فراتراز قانون می دانند

شیراز- ایرنا- رییس دانشگاه شیراز درباره حمله به علی مطهری نماینده مجلس در سفر دوشنبه 18 اسفند وی به شیراز گفت: ریشه این اتفاق رنجش آور در این است كه عده ای خود را فراتر از قانون و بلكه قیم دیگران می دانند.

به گزارش ایرنا، مجید ارشاد لنگرودی دوشنبه در نشست خبری افزود: اگر در ماه های اخیر به محض این كه در شهری از كشور چنین بی قانونی می شد و با آن برخورد لازم صورت می گرفت، مشابه آن در شهر شیراز اتفاق نمی افتاد.

وی با یادآوری حواشی سخنرانی آذرماه امسال هادی غفاری فعال سیاسی در مجموعه دانشگاه علوم پزشكی شیراز اظهار كرد: فراهم بودن امكان اعتراض با رعایت قانون از ملزومات توسعه سیاسی است و كسانی كه آن روز قانون شكنی كردند و به فرد سخنران حمله كردند، اگر محكوم شده بودند، شاهد تكرار این وضعیت در شهر شیراز نبودیم.

سخنان هادی غفاری عضو شورای مركزی مجمع نیروهای خط امام و رییس موسسه الهادی آذرماه 93 در آیین گرامیداشت روز دانشجو (16 آذر) در سالن صدرا و سینا دانشگاه علوم پزشكی شیراز با اعتراض برخی از حاضران همراه شده بود.

رییس دانشگاه شیراز گفت: در این ارتباط، اگر سخنران قانون را رعایت نكرده بود باید در مجاری قانونی برای وی پرونده تشكیل می شد و برخورد قانونی صورت می گرفت؛ نه این كه به وی حمله كنند.

ارشاد كه یك روز پس از حمله به علی مطهری در جلسه شورای اداری استان فارس، مراتب تاسف خود را از هتك حرمت این نماینده مجلس اعلام كرده بود، در این نشست خبری نیز بار دیگر از این اقدام ابراز تاسف كرد و گفت: این اتفاق به حدی رنجش آور بود كه انتظار می رفت همه مسوولان و بزرگان بدون هرگونه توجیهی آن را محكوم می كردند.

وی با بیان این كه حمله به علی مطهری با هیچ منطقی پذیرفته نیست گفت: برخی در این ارتباط در توجیه غیرمنطقی، سعی بر این داشتند كه تقصیر را بر گردن دانشگاه شیراز بیندازند كه در واقع، این امر تكرار اشتباه بود و تاریخ در این باره قضاوت می كند.

عضو شورای نظارت دانشگاه شیراز اظهار كرد: این شورا در دفاع از رفتار قانونمند دانشجویان مجوز قانونی برگزاری یك سخنرانی در محدوده دانشگاه را به یك تشكل دانشجویی داد و از این رو انتظار می رود همه جناح ها رفتار غیرقانونی در ارتباط با یك برنامه دارای مجوز و قانونی را محكوم كنند.

وی در پاسخ به پرسشی درباره چرایی دعوت از علی مطهری گفت: دانشگاه در برنامه های سخنرانی دعوت كننده نیست بلكه تشكل های دانشجویی هستند كه با توجه به دیدگاه های خود از افراد مورد نظر دعوت می كنند و دانشگاه در این حوزه ورود نمی كند.

ارشاد گفت: مگر ورود به شهر شیراز ویزا می خواهد؟ نماینده مجلس كشور نمی تواند وارد شود؟ شاید وی اصلا برای زیارت حرم مطهر شاهچراغ (ع) آمده و قصد سخنرانی در دانشگاه را هم نداشت اما با حمله وحشیانه ای روبرو شد.

وی بیان كرد: آقای مطهری علاوه بر مصونیت ناشی از نمایندگی مجلس، فرزند شهید مطهری است كه در دوران قبل از انقلاب اجازه یافت در دانشگاه شیراز سخنرانی كند و چگونه این امر برای دانشجویان قابل توجیه است كه فرزند شهید در نظام اسلامی درباره دین و آزادی كه شعار انقلاب اسلامی است اجازه نیابد سخنرانی كند.

رییس دانشگاه شیراز قانون اساسی را ثمره خون شهدا دانست و گفت: نباید اجازه داد عده ای بی قانونی كنند و این گونه به هویت فرهنگی شهر شیراز كه در طول قرن ها شكل گرفته است، آسیب وارد كنند.

وی ادامه داد: اقدام عده ای در حمله به این نماینده مجلس و فرزند شهید خدشه به هویت و اعتبار شهر شعر و ادب و فرهنگ با مردمان میهمان نواز و اهل مدارا حتی با دشمنان بود و قابل توجیه نیست.

ارشاد گفت: انتظار می رفت برخی به جای این كه به دنبال توجیه باشند، این اقدام را بلافاصله محكوم می كردند و با عوامل این حركت سبوعانه برخورد می كردند.

وی با اشاره به مطالبات مسوولان عالی نظام از دانشگاه ها در زمینه ایجاد فضای آزاد اندیشی، حركت دولت تدبیر و امید را در این قالب دانست و گفت: دلیل نمی شود كه با هر برنامه ای كه دانشجویان بخواهند در چارچوب قانون برگزار كنند مخالفت كنیم چرا كه در این صورت شرایط به گونه ای پیش می رود كه دانشجویان غیرقانونی عمل كنند.

رییس دانشگاه شیراز با بیان این كه پیش از این برخی برنامه های سخنرانی در این دانشگاه به دستور شورای تامین لغو شده است، افزود: درباره سخنرانی آقای مطهری، شورای تامین به شورای نظارت بر تشكل های دانشجویی دانشگاه 'توصیه' كرده بود كه این برنامه برگزار نشود؛ برخلاف نشست های قبلی كه با صدور دستور لغو مراسم، مسوولیت آن را نیز می پذیرفت.

در ادامه این نشست، خبرنگاری نامه شورای تامین را از تلفن همراه خود قرائت كرد و گفت: در این نامه آمده كه به دانشگاه توصیه می شود كه سخنرانی را سریعا لغو كند و در غیر اینصورت، مشكلات بعدی متوجه دانشگاه است.

رییس دانشگاه شیراز در پاسخ اظهار كرد: زمانی دانشگاه مسوول وقایع بود كه فرد سخنران در دانشگاه سخنرانی می كرد و در زمان سخنرانی اتفاقاتی می افتاد و بعد بررسی می شد كه دانشگاه مقصر بوده است و حال آن كه فرد سخنران به دانشگاه نرسیده است و در بیرون دانشگاه كه مسوولیت تامین امنیت آن برعهده دانشگاه نیست، این اتفاقات روی داده است و نادیده گرفتن مسوولیت نهادهای امنیتی یك نوع فرافكنی است.

ارشاد كه به اتفاق مسوول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری و نماینده ویژه وزیر علوم، تحقیقات و فناوری عضو شورای نظارت بر تشكل های دانشجویی دانشگاه شیراز است، گفت: زمانی كه دانشجویان فردی را برای سخنرانی می خواهند دعوت كنند كه این فرد ممنوعیت سخنرانی ندارد و در هیچ نهادی محكوم نشده است، با چه توجیهی می توان مانع از برگزاری این سخنرانی شد؟

وی گفت: این كه فردی در جایی حرفی زده ملاك عمل شورای نظارت دانشگاه نیست بلكه اعلام مراجع رسمی ملاك تصمیم گیری است.

استاد دانشگاه شیراز افزود: آیا باید دانشجویان را به سمت حركت های غیرقانونی سوق داد و یا این كه در چارچوب منطقی، حداقل نیازهای آنها را برآورده كرد تا به جامعه خود و خدمت به مردم علاقه مند شوند و بر حس مسوولیت شناسی آنها در برابر جامعه افزوده شود.

ارشاد در پاسخ به این پرسش كه چرا علی مطهری با تاكسی فرودگاه روانه دانشگاه شده بود، اظهاركرد: این وسیله نقلیه نیست كه به افراد اهمیت می دهد بلكه شخصیت برجسته آقای مطهری است كه به وسیله نقلیه اعتبار می بخشد.

رییس دانشگاه شیراز گفت: در برنامه های تشكل های دانشجویی، دانشگاه دعوت كننده كسی نیست، دانشگاه تنها مجوز صادر می كند و همه هزینه ها و هماهنگی ها برای آوردن سخنران به دانشگاه برعهده تشكل های دانشجویی است؛ این گونه استقلال عمل دانشگاه و تشكل ها حفظ می شود.

وی در پاسخ به برخی اظهار نظرها كه ورود علی مطهری به شیراز به اطلاع مسوولان استان فارس نرسیده بود، گفت: قائم مقام رییس دانشگاه شیراز ظهر دوشنبه هجدهم اسفند قبل از ورود آقای مطهری دغدغه دانشجویان در زمینه ملاحظات امنیتی را به مدیركل سیاسی استانداری رسانده بود كه نشان می دهد مدیریت استان از این امر مطلع بوده است.

ارشاد در پاسخ به پرسشی درباره نامه شنبه 23 اسفند علی مطهری به امام جمعه شیراز در ارتباط با سخنان وی در خطبه های نماز جمعه، این نامه را فاقد ارتباط با مجموعه دانشگاه دانست.

رییس دانشگاه شیراز در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به شكل گیری هیات تحقیق در وزارت كشور در ارتباط با اتفاقات دوشنبه 18 اسفند شیراز گفت: مسایل در این پرونده روشن و آشكار است و امیدوارم نتیجه بررسی ها بزودی مشخص و شامل مرور زمان نشود.

علی مطهری نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی دوشنبه 18 اسفند93 در فرودگاه شیراز و در مسیر رهسپاری به محل سخنرانی اش در دانشگاه شیراز، مورد حمله برخی افراد قرار گرفت.

پس از آن كه معترضان شیشه های خودرو حامل مطهری را با سنگ و چوب شكستند، راننده خودرو با سرعت به حركت درآمد اما تعدادی موتور سوار به تعقیب او پرداختند.

راننده خودرو پس از این تعقیب، وارد كلانتری میدان گل سرخ شیراز شد و بیش از سه ساعت را در محاصره معترضان در این حوزه انتظامی گذراند.

در حالی كه مطهری تاكید داشت كه برای سخنرانی و دعوت دانشگاه به شیراز آمده است و باید مقدمات فراهم می شد مسوولان استانی و شهرستانی شیراز وی را متقاعد به برگشت به تهران كردند.

سیدمحمد احمدی استاندار فارس شنبه 23 اسفندماه گفت: همه عوامل اصلی حمله به خودرو حامل دكتر علی مطهری در شیراز، شناسایی و به مقامات قضایی استان معرفی شدند. ك/2

2027 / 1876

سرخط اخبار فرهنگ