جامعه بین الملل بدون ملاحظات سیاسی اطلاعات و فناوری را در اختیاركشورها قرار دهد

پكن - ایرنا - معاون وزیر كشور و رییس سازمان مدیریت بحران ایران روز دوشنبه از جامعه بین الملل خواست با توجه به ماهیت بشردوستانه اقدامات مرتبط با كاهش سوانح طبیعی، در تامین اطلاعات و فناوری های مورد نیاز كشورها، ملاحظات سیاسی كنار گذاشته شود.

«اسماعیل نجار» در سومین اجلاس سازمان ملل متحد جهت كاهش خطرپذیری بلایای طبیعی در شهر «سندای» ژاپن همچنین خواستار دسترسی آزاد به اطلاعات، تجهیزات و فناوری های پیشرفته در كاهش خطر پذیری حوادث شد و تاكید كرد: این دسترسی ها باید آسان، سریع و عاری از تبعیض باشد.

معاون وزیر كشور ایران گفت: جامعه بین الملل باید با توجه با ماهیت بشر دوستانه اقدامات مرتبط با كاهش سوانح طبیعی، برخی ملاحظات را كنار گذاشته و همه كشورها را در دادن اطلاعات به یك اندازه سهیم كند.

رییس سازمان مدیریت بحران ایران همچنین خواستار تقویت همكاری های منطقه ای در پیشگیری و كاهش اثرات ناشی از سوانح طبیعی شد و تاكید كرد: برای رسیدن به این مهم، باز تعریف ساختار «دفاتر منطقه ای و راهبرد بین المللی كاهش بلایای سازمان ملل متحد» امری ضروری و اجتناب ناپذیر است.

نجار افزود: بر اساس برآوردهای جهانی، ایران در فهرست 10 كشور بلاخیز دنیا قرار دارد و یكی از پدیده های نوظهوری كه ایران و بخش قابل توجهی از كشورهای منطقه خاورمیانه دچار آن شده اند، «پدیده طوفان های گرد وغبار» است.

وی گفت: این پدیده از حدود یك دهه پیش به دلیل مشكلاتی چون كمبود منابع آب در منطقه و كاهش حق آبه های مرزی تشدید شده و رفع آن نیازمند اقدام بین المللی با هماهنگی همه كشورهای درگیر با این پدیده است.

معاون وزیر كشور ایران همچنین در راستای كاهش خطر پذیری بلایای طبیعی، خواستار سرمایه گذاری مشترك در حوزه تحقیقات، مطالعات علمی و كاربردی در جهت كاهش خطرپذیری حوادث از سوی كشورهایی شد كه همواره در معرض حوادث بلایای طبیعی قرار دارند.

وی تصریح كرد كه به منظور عملی شدن این پیشنهاد، همه كشورها به خصوص كشورهای توسعه یافته باید در راستای تامین منابع مالی مورد نیاز متعهد بوده و به آن عمل كنند.

رییس سازمان مدیریت بحران ایران با اشاره به برنامه های این سازمان برای كاهش خطرپذیری حوادث در ایران گفت: یكی از اقدامات مهم ایران در این زمینه، ایمن سازی مدارس و مراكز آموزشی بود و بازسازی و مقاوم سازی واحدهای مسكونی روستایی را از طریق تسهیلات دولتی، كمك های بلاعوض و مشاركت همه جانبه مردم دنبال كرده ایم.

وی اقدام دیگر جمهوری اسلامی ایران جهت كاهش خطر بلایایی طبیعی را توسعه بیمه كشاورزی عنوان كرد و افزود: با توجه به خشكسالی و اثرات تغییر اقلیم سال های اخیر در ایران، با حمایت دولت ضریب نفوذ بیمه كشاورزی به میزان 50 درصد افزایش پیدا كرده است.

سومین اجلاس جهانی سازمان ملل متحد در زمینه كاهش خطرپذیری بلایای طبیعی از روز 23 تا 27 اسفند ماه در شهر «سندای» ژاپن با حضور نمایندگان كشورهای عضو سازمان ملل متحد و نهادهای غیر دولتی فعال در این زمینه برگزار می شود.

از جمهوری اسلامی ایران نیز نمایندگانی از نهادهای مختلف مرتبط با موضوع بلایای طبیعی، در این اجلاس حضور دارند.

تصویب و تدوین دستورالعمل جدید برای كاهش خطرات طبیعی، به روز رسانی تجارب كشورها و به اشتراك گذاشتن آنها برای كنترل و كم كردن تلفات انسانی در دهه های آینده، ارایه دستورالعمل های لازم برای كاهش تلفات و تقویت و انعطاف پذیری بیشتر در برابر حوادث طبیعی از محورهای مهم این اجلاس است.

این همایش هر 10 سال یك بار برگزار می شود و برای نخستین بار است كه این كنفرانس در سطح اجلاس سران در حال برگزاری است.

دومین كنفرانس كاهش بلایای طبیعی در سال 1994 در شهر «كوبه» ژاپن یك روز پس از دهمین سالگرد زمین لرزه آن شهر كه بیش از شش هزار نفر را به كام مرگ فرستاد، برگزار شد.

انتخاب شهر سندای در شمال شرق ژاپن برای میزبانی سومین دوره اجلاس نیز از این بابت صورت گرفته است كه این شهر نیز در اثر زمین لرزه 9 ریشتری سال 2011 به كلی ویران شد.

سازمان ملل متحد پیشتر در گزارشی اعلام كرده بود كه در 10 سال گذشته، حدود 700 هزار نفر در اثر بلایای طبیعی در جهان جان خود را از دست داده اند و ضررهای اقتصادی ناشی از این بلایا، به یك تریلیون و 400 میلیارد دلار می رسد.

«بان كی مون» دبیر كل سازمان ملل متحد نیز در نخستین روز اجلاس سندای، میزان خسارات سالانه ناشی از بلایای طبیعی در جهان را 300 میلیارد دلار اعلام كرد.

آساق**1597**1545

سرخط اخبار جهان