معاون وزير خارجه افغانستان: مذاكرات مستقيم دولت و طالبان بزودي آغاز مي شود

كابل - ايرنا - معاون سياسي وزير امور خارجه افغانستان گفت كه مذاكرات مستقيم دولت و طالبان در آينده نزديك آغاز مي شود.

'حكمت خليل كرزي' روز دوشنبه در نشست مشترك مقامات افغان و چين در كابل با عنوان 'روابط افغانستان و چين، چشم اندازها و فرصتها' كه به كمك مركزمطالعات روابط بين المللي معاصر چين برگزار شد، اشاره اي به اين زمان نكرد اما گفت كه مذاكرات صلح با طالبان پيشرفتهاي خوبي داشته است.

خليل كرزي در اين نشست، نقش چين را در روند صلح افغانستان مهم خوانده و از اين كشور خواست كه با استفاده از نفوذش بر پاكستان، اين كشور را وادار به همكاريهاي بيشتر سازد.

مسوولان وزارت خارجه افغانستان در اين نشست از تاسيس مركز چين شناسي در افغانستان و همچنين مركز مشابه افغانستان در چين خبر دادند.

خليل كرزي، با اشاره به كمك 300 ميليون دلاري چين به افغانستان، گفت: چين در 13 سال گذشته در بخشهاي مهم اين كشور ازجمله زيربنايي و آموزش و پرورش سرمايه گذاري كرده و همواره يكي از مهمترين حاميان و همكاران بين المللي افغانستان در منطقه بوده است.

فرامرز تمنا رييس مركز مطالعات استراتژيك وزارت خارجه افغانستان نيز در اين نشست گفت: دليل تاسيس مركز مطالعات چين شناسي و افغانستان شناسي در دو كشور را به علت افزايش درك و شناخت مستقيم دو كشور از يكديگر و همچنين اتخاد تصميم و سياستهاي عقلاني و منطقي دو كشور كه مبتني بر منافع ملي باشد، دانست.

مركز مطالعات روابط بين المللي معاصر چين، يكي از نهادهاي موثر در سياستگذاريها و تصميم گيريهاي كلان كشور چين است.

چين در حال حاضر اولين اقتصاد آسيا و دومين اقتصاد بزرگ جهان به شمار مي رود، و بزرگترين كشور صادر كننده كالا در تمام جهان مبدل شده و رشد سريع اقتصادي، اين كشور را مبدل به يكي از بزرگترين وارد كنندگان مواد خام در جهان كرده است.

آساق*4*291*1577

سرخط اخبار جهان