۲۵ اسفند ۱۳۹۳،‏ ۱۴:۰۵
کد خبر: 81543377
T T
۰ نفر
17 هزار نفر درحوادث رانندگي كشور كشته شدند

اراك - ايرنا، رييس هيات مديره جمعيت طرفداران ايمني راه ها كشور گفت: 17 هزار نفر امسال در حوادث رانندگي در جاده ها و محورهاي مواصلاتي كشور كشته شدند كه پنج هزار نفر از آن ها دانش آموز بودند.

محمد بخارايي روز دوشنبه در آيين تاسيس دفتر نمايندگي جمعيت طرفداران ايمني راه ها استان مركزي در فرهنگسراي آيينه اراك افزود: تلفات جاده اي كشور در سال 84 حدود 28 هزار نفر بوده كه با تمهيدات فرهنگي و اطلاع رساني و راهبردهاي ايمني، امسال قربانيان تصادف برون شهري 11هزار نفر كاهش نشان مي دهد.

وي اظهار كرد: 17 هزار مرگ ناشي از رعايت نكردن موارد ايمني در رانندگي فاجعه است و نياز به آموزش جدي و فرهنگ سازي دارد تا در سال هاي آتي روند نزولي در اين آسيب هويدا شود.

رييس هيات مديره جمعيت طرفداران ايمني راه ها كشور افزود: اين موضوع دغدغه اي اساسي است كه حل آن عزم ملي مي طلبد و همه افراد بايد عامل و سفير ايمني باشند.

بخارايي ادامه داد: بر اساس هدفگذاري انجام شده قرار است در دهه 2011 تا 2020 حدود 40 درصد حوادث ناشي از رانندگي كاهش يابد و اين مهم بدون مشاركت مردمي محقق نمي شود.

وي گفت: 70 درصد علل بروز تصادف را نواقص و ضعف انساني شامل مي شودو به همين دليل بايد فرهنگ سازي در لايه هاي مختلف جامعه و از سنين پايين به صورت جديد دنبال شود.

بخارايي افزود: غفلت از مشاركت هدفمند و ظرفيت تشكل هاي مردمي در ساماندهي و ارتقاي ايمني راه ها خطا است و بايد نقشه راه اصولي مبتني بر فرهنگ سازي و قانونمداري آگاهانه با بهره گيري از اين ظرفيت ها اجرايي شود.

وي توضيح داد: بانوان به عنوان يكي از اركان اصلي مديريت خانه و تربيت فرزندان نقش تاثير گذاري در ارتقاي فرهنگ ايمني و رعايت قوانين راهنمايي و رانندگي دارند و مي بايست با برنامه ريزي از اين ظرفيت استفاده كرد.

رييس هيات مديره جمعيت طرفداران ايمني راه ها كشورگفت: تعداد تلفات جاده اي يازده ماه اخير در استان مركزي، 120 درصد كاهش داشته كه اين موفقيت برنامه ريزي و مديريت مسوولان استاني را نشان مي دهد.

معاون عمراني استانداري مركزي نيز در اين آيين گفت: ايمني در حوزه راه ها يكي از محورهاي اولويت نظام و دولت تدبير و اميد است.

مهدي زنديه وكيلي افزود: ايران جز كشورهايي است كه در سوانح رانندگي بيشترين تلفات را دارد تا جايي كه آمار تلفات جاده اي از ميزان كشته شدگان جنگ تحميلي بيشتر است.

وي اظهار كرد: با برنامه ريزي در قالب فرهنگ سازي روند كاهش تلفات آغاز شده اما اين اقدامات كافي نيست و بايد چرخه هدفمندي از يك برنامه جامع براي اين مهم تعريف و اجرايي شود.

معاون عمراني استانداري مركزي گفت: كاهش خطاي انساني و تخطي از قوانين راهنمايي و رانندگي در كم شدن آمار تلفات ناشي از سوانح رانندگي از موضوعاتي است كه بايد بيشتر و كارشناسي تر به شاخه ها و ابعاد مغفول مانده آن پرداخت.

زنديه وكيلي افزود: اصحاب و رسانه، هنرمندان، ائمه جمعه و جماعات و سازمان هاي مردم نهاد از گروه هاي مرجعي هستند كه مي توانند زنجيره اصلاح رفتار و نهصت فرهنگ سازي و آگاهي از قوانين صحيح ترافيكي را نهادينه كنند.

وي بيان كرد: سمن ها و تشكل هاي مردمي در حوزه محيط زيست استان مركزي فعاليت تاثير گذاري دارند و مي طلبد در حوزه فرهنگ سازي ترافيك و ارتقاي ايمني راه نيز بازوي قدرتمند در كنار بخش دولتي باشند.

وي گفت: استان مركزي با فعاليت 400 سمن دركشور رتبه برتر را دارد و اين ظرفيت بزرگ بايد در بسياري از امور كه دولت نياز به كمك دارد و يا به دلايل كمبود اعتبار و نيروي انساني در اجراي ماموريت كاستي و كندي دارد به كار گرفته شود.

در اين مراسم دفتر نمايندگي جمعيت طرفداران ايمني راه ها در استان مركزي با انتخاب اعضاي هيات مديره شكل گرفت.

استان مركزي امسال رتبه اول را در كاهش تلفات جاده اي كسب كرده است.ك/2

6991/6013/

سرخط اخبار استان‌ها