تبديل سردشت به منطقه ويژه اقتصادي در دستور كار دولت قرار دارد

مهاباد - ايرنا - استاندار آذربايجان غربي گفت: تبديل شهرستان مرزي سردشت به منطقه ويژه اقتصادي به هيات دولت ارايه شده و در حال بررسي است .

قربانعلي سعادت روز دوشنبه در آيين معارفه سرپرست جديد فرمانداري سردشت افزود: اميدواريم با تبديل اين شهرستان به منطقه ويژه اقتصادي و رسمي شدن مرز كيله سردشت، شاهد رونق بيشتر اين منطقه در حوزه هاي مختلف به ويژه تجارت مرزي باشيم.

وي اضافه كرد: در راستاي تبديل مرز كيله سردشت به مرز رسمي در حال رايزني با مقام هاي عراقي هستيم.

وي با بيان اينكه سردشت از ظرفيت زيادي در گردشگري، تجارت خارجي، كشاورزي و دامپروري برخوردار است، اظهار كرد: رسمي شدن مرز كيله مي تواند نقش مهمي در شكوفايي، توسعه و رونق اقتصادي اين شهرستان ايفا كند.

استاندار آذربايجان غربي با تاكيد بر لزوم توجه به وضعيت امرار معاش مرزنشينان سردشت، ادامه داد: اجراي طرح كنترل مرز، راه اندازي بازارچه هاي مرزي و رسمي شدن مرز كيله با هدف بهبود سطح معيشت و اشتغالزايي مرزنشينان صورت مي گيرد كه اميدواريم به اهداف خود در اين شهرستان و مناطق جنوبي استان دست يابيم.

سعادت گفت: بايد معابر مرزي سردشت به صورت قانونمند به مبادلات تجاري و بازرگاني بپردازند تا ضمن انتفاع همه مردم، زمينه سوزانده شدن ريشه قاچاق نيز در اين منطقه فراهم شود.

وي در بخش ديگري، قانونگرايي را محور وحدت ملي عنوان كرد و افزود: نبايد با رفتارهاي تبعيض آميز و زير پا گذاشتن و بي اعتنايي به قانون، موجبات تضييع حقوق شهروندي و بي‌تفاوتي مردم نسبت به سرنوشت خود را فراهم كنيم .

وي اضافه كرد: هر مسوولي در هر قسمتي كه كار مي كند نبايد با قانون فاصله داشته و نسبت به آن بي تفاوت باشد چراكه قانون ميثاق كلي و اساسي ما در تمام عرصه هاست.

استاندار آذربايجان غربي خواستار مقابله مديران استاني با تبعيض و رفتارهاي تبعيض آميز شد و اظهار كرد: مديران استاني بايد حساسيت هاي لازم را نسبت به وظايف و تكاليف خود داشته باشند.

سعادت ادامه داد: مدير و مسوولي كه نتواند به وظيفه خود عمل كند بهتر است كناره ‌گيري كرده و زمينه ساز ايجاد فاصله بين مردم، حكومت و بي اعتنايي مردم به سرنوشت كشور نشود.

وي با گراميداشت ياد و خاطره شهداي سردشت گفت: مرزنشينان غيور و مقاوم اين شهرستان با پايمردي خود در دوران دفاع مقدس دشمنان را به زانو درآوردند.

وي افزود: سردشت نسبت به جمعيت، شهداي زيادي را تقديم راه اسلام و انقلاب كرده و مردم اين شهرستان، همواره در راه دفاع از ارزش‌ها و آرمان هاي نظام اسلامي، آماده هرگونه جانفشاني هستند.

سعادت به بمباران شيميايي سردشت در دوران جنگ تحميلي توسط رژيم بعث اشاره كرد و گفت: هفتم تير سال 66 نماد مقاومت مردم سردشت است كه بارها مورد تهاجم وحشيانه شيميايي دشمن قرار گرفته و با مقاومت و ايستادگي خود با دادن صدها شهيد از نظام و انقلاب جانانه دفاع كردند.

در اين جلسه 'عزيز حسني نالوسي' با حكم قربانعلي سعادت به عنوان سرپرست جديد فرمانداري سردشت معرفي و از خدمات حسين يوسفي سرپرست سابق اين فرمانداري قدرداني شد.

شهرستان مرزي سردشت با 111 هزار نفر جمعيت در جنوب آذربايجان غربي و هم مرز با كشور عراق واقع شده است .

اين شهرستان مرزي در سال 1366 هدف بمباران شيميايي رژيم بعث عراق قرار گرفت .

بمباران شيميايي شهر مرزي سردشت فجيع ترين تهاجم شيميايي بود كه آثار و مشكلات منفي بسياري به وجود آورد و اين شهر اولين شهر قرباني جنگ افزارهاي شيميايي در جهان پس از بمباران هسته اي هيروشيما ناميده شد.

7506/6185/2093

سرخط اخبار استان‌ها