مدیر كل هواشناسی گلستان: خشكسالی بزرگترین بلای طبیعی كه باید جدی گرفته شود

گنبدكاووس - ایرنا - مدیر كل هواشناسی استان گلستان نسبت به بروز خشكسالی در استان هشدار داد و گفت:‌ خشكسالی، بزرگترین و مهمترین بلایایی طبیعی محسوب می شود كه برای كاهش میزان خسارت آن نیاز به برنامه ریزی جدی است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، سید محمدرضا رضوی روز دوشنبه در آخرین جلسه شورای اداری شهرستان گنبدكاووس افزود: در بررسی تغییرات اقلیمی وضعیت آب و هوایی كشور و خصوصا استان، نشان می دهد كه گلستان شتابان به سمت خشكسالی حركت می كند.

وی گفت: میانگین بارندگی در استان 350 تا 500 میلی متر می باشد و با توجه به برداشت بیش از حد مجاز از سفره های زیر زمینی ، خشكسالی در این استان زودتر از موعد به سراغ استان خواهد آمد.

مدیر كل هواشناسی استان گلستان با بیان اینكه ارزش گذاری نكردن آب بزرگترین مشكل در ایران می باشد، گفت: بر اساس آمار منتشره 90 درصد از آب های كشور در بخش كشاورزی مصرف می شود كه با این حجم آب، تنها برای 33 میلیون نفر از جمعیت كشور غذا تولید می شود.

رضوی به تبعات بروز خشكسالی در كشور نیز اشاره كرد و گفت:‌ كاهش تولید بخش كشاورزی، افزایش خطر آتش سوزی ، تلفات دام ، بحران كشاورزی ، افزایش قیمت ها ، بروز بیكاری ، مهاجرت ، خسارت به صنعت توریسم و .... از جمله عوارض بروز خشكسالی است كه در آینده دچار آن خواهیم شد.

وی افزود: چرای بی رویه دام ها ، توسعه بی برنامه بخش كشاورزی ، برداشت زیاد آب از سفره های زیر زمینی ، به هدر رفتن آب از لوله ها و ... عوامل تشدید كننده بحران كم آبی و خشكسالی است.

مدیر كل هواشناسی گلستان تاكید كرد: همه ما چاره ای نداریم تا برای آینده آب و هوایی و اقلیم مناطق، حركت های اصلاحی را در برنامه ریزی خود بگنجانیم.

رضوی همچنین از راه اندازی ایستگاه هواشناسی كشاورزی در گنبدكاووس در سال آینده خبر داد و گفت:‌ با وجود اینكه راه اندازی این سیستم بیش از 170 میلیون تومان هزینه خواهد داشت تلاش می كنیم تا این ایستگاه سال آینده راه اندازی شود.

به گفته وی، راه اندازی سیستم راهداری هواشناسی در این شهرستان نیز از دیگر برنامه های این اداره در سال آینده كل می باشد.

رضوی همچنین گفت:‌ ایستگاه های سنجش هوا در ارتفاعات استان نداشتیم و بر اساس برنامه ریزی صورت گرفته هم اكنون سیستم های خریداری شده و پس از تكمیل مكان یابی در آینده راه اندازی خواهد شد.

امام جمعه شهرستان گنبدكاووس نیز در این جلسه با تبریك حلول سال نو گفت:‌ دید و بازدید و صله رحم یكی از سنت های حسنه ای كه به هنگام تحویل سال نو نزد ایرانیان وجود دارد كه خوب است همه بدور از كدورت این سنت را انجام دهند.

حجت الاسلام و المسلمین محمدحسین سبحانی افزود:‌ از طرف دیگر به هنگام دید و بازدید سعی كنید به بچه ها و حتی افراد مسن در حد توان خودتان به آنان هدیه بدهید.

وی در ادامه با بیان مسوولیت تنها یك فرصت برای خدمت به مردم است، به مدیران توصیه كرد:‌ برای خدمت و رفع مشكلات مردم همیشه وقت نیست و سعی كنید اول مشكلات و گرفتاری های مردم را حل كنید و سپس به جلسات خودتان برسید.

معاون استاندار و فرماندار ویژه گنبدكاووس نیز در این جلسه گفت:‌ از همه مدیران خصوصا مدیران جهادكشاورزی ، آب و فاضلاب و امور آب خواست در برنامه های كاری خود مسئله خشكسالی را در اولویت اول كاری خودشان قرار دهند.

محمد حمیدی افزود: دولت تدبیر و امید در یك سال گذشته با وجود همه تنگناها و فشارهای بین المللی در بخش های مختلف خوب عمل كرده است و امیدواریم كه در بحث مذاكراه هسته ای نیز سربلند باشد.

وی گفت: دولت در بخش كنترل تورم ، حركت به سوی محرومیت زدایی ، توسعه مناطق محروم و ... فعالیت خوبی داشته و امیدواریم این برنامه ها در سال آینده نیز ادامه داشته باشد.

فرماندار گنبدكاووس با بیان اینكه تاكنون بیش از 73 درصد از اعتبارات تخصیص یافته است از همه مدیران دستگاه های اجرایی شهرستان خواست تا زمان باقیمانده سال مالی تلاش كنند تا همه اعتبارات مصوب شهرستان جذب شود.

حمیدی با تبریك سال جدید از مسوولان شهرداری ، شورای اسلامی و گردشگری و دیگر ادارات شهرستان خواست با توجه به ظرفیت بالای بخش گردشگری گنبدكاووس، علاوه بر زیبا سازی معابر عمومی در جهت ارائه خدمات مناسب به مسافران نوروزی تلاش كنند.

شهرستان 325 هزار نفری گنبدكاووس در شرق گلستان قرار دارد.

/1602/

سرخط اخبار استان‌ها