هزينه توليد هر كيلووات قدرت برق در كشور يك هزار دلار است

قزوين - ايرنا - معاون هماهنگي توزيع شركت توانير هزينه توليد هركيلووات قدرت برق در كشور را يك هزار دلار اعلام كرد و گفت: اين در حالي است كه قيمت برق طي سال هاي 83 تا 89 ثابت بود و هيچ تغييري نكرد.

غلامرضا خوش خلق روز دوشنبه در آيين توديع و معارفه مديرعامل شركت توزيع نيروي برق استان قزوين با اشاره به وجود 31 ميليون مشترك برق در كشور، افزود: سالانه يك ميليون و 500 هزار مشترك به ظرفيت كشور اضافه مي شود.

وي اظهاركرد: سالانه 200 ميليارد كيلو وات ساعت برق در كشور به مشتركان فروخته مي شود.

خوش خلق با اشاره به كاهش شديد بارش هاي امسال و خالي بودن آب سدها، شرايط اقليمي كشور را بحراني توصيف كرد و گفت: 15 درصد مصرف برق از طريق نيروگاههاي برق آبي تامين مي شود و از مردم مي خواهيم تا با مديريت مصرف خود، اين شركت را در تابستان سال پيش رو در تامين برق مورد نياز مشتركان ياري دهند.

وي از مديران واحدهاي صنعتي خواست تا تعطيلات اجباري كاركنان خود در طول سال را در بازه زماني تابستان اعمال كرده و در اين راه شركت توانير همانند سال هاي گذشته پاداش هايي را براي اين كار در نظر خواهد گرفت.

معاون هماهنگي توزيع شركت توانير ادامه داد: براين اساس سال گذشته 800 مگاوات ساعت برق از محل صنايع و در مجموع نيز يك هزار و 900 مگاوات مديريت مصرف برق صورت گرفت كه شركت توانير در اين راستا 480 ميليارد ريال پاداش پرداخت نمود.

خوش خلق، تلاش كاركنان شركت توانير در راستاي توليد انرژي براي كشور و خدمت به آحاد مردم را افتخاري بزرگ برشمرد و اظهاركرد: امروزه برق به عنوان محور توليد، خدمت و زندگي همه مردم دنيا قرار گرفته و اهميت و ضرورت آن بركسي پوشيده نيست.

در پايان سعيد بهاديوند چگيني به عنوان مديرعامل جديد شركت توزيع نيروي برق استان معرفي شد و از خدمات 11 ساله سيد يوسف جبارزاده تقدير بعمل آمد.

در استان قزوين 419 هزار و 839 مشترك خانگي، 29 هزار و 948 مشترك عمومي، پنج هزار و 99 مشترك كشاورزي، سه هزار و894 مشترك صنعتي، پنج هزار و 771 مشترك تجاري وجود دارد.

سرانه مصرف هر خانوار قزوين يك هزار و 747 كيلو وات ساعت برق مي باشد و اين در حاليست كه استاندارد جهاني 900 كيلو وات است.

سال گذشته مشتركان استان سه هزار و 947 ميليون كيلووات ساعت برق مصرف كرده اند كه حدود 50 درصد از اين ميزان مصرف در بخش صنعت، 22 درصد در بخش كشاورزي، 18 درصد در بخش خانگي و بقيه در بخش‌هاي عمومي و روشنايي و ساير مصارف بوده است.

8054/ 6128

سرخط اخبار استان‌ها