۲۵ اسفند ۱۳۹۳،‏ ۱۳:۵۱
کد خبر: 81543346
T T
۰ نفر
زندان كوه سلیمان تكاب در فهرست آثار ملی ثبت شد

ارومیه - ایرنا - معاون میراث فرهنگی اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی گفت: زندان كوه سلیمان تكاب به عنوان اولین اثر طبیعی استان در فهرست آثار ملی كشور به ثبت رسید.

محمد فتحی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: ارائه شماره ثبتی به زندان كوه سلیمان تكاب تصویب شده و بعد از عید ابلاغ می شود.

وی گفت: اقدامات كارشناسی برای ثبت این اثر از اوایل دی ماه امسال آغاز شد و بعد از تكمیل پرونده و ارسال به سازمان مركزی با موافقت مسوولان كشوری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به ثبت رسید.

فتحی با اشاره به ویژگی های شاخص این اثر اظهار كرد: استقرار زندان كوه سلیمان در حریم مجموعه جهانی تخت سلیمان بر اهمیت این اثر افزوده و به خاطر ساختار آن كه جزو كوههای منحصر به فرد حاصل از چشمه های جوشان است و شكل طبیعی اش ( كه به صورت توخالی است) مسوولان رای به ثبت این اثر دادند.

وی گفت: هم اكنون 60 مورد اثر طبیعی در آذربایجان غربی شناسایی شده كه هم اكنون برای یك مورد پرونده ثبت در حال تكمیل است.

در دو ماه گذشته با ثبت كوه زندان سلیمان و شش اثر دیگر شامل تپه اسلام آباد میاندوآب و عمارت قدیمی هلال احمر تكاب، مسجد قره آغاج، كلیسای حضرت مریم ریحان آباد از شهرستان ارومیه و ثبت آثار قلعه دم دم و كتیبه اورارتویی عین الروم اشنویه، تعداد آثار تاریخی ثبت شده آذربایجان غربی در فهرست آثار ملی كشور به یك هزار و 473 اثر رسیده است.

كوه میان تهی زندان سلیمان یكی از بخشهای مجموعه میراث جهانی تخت سلیمان تكاب در جنوب آذربایجان غربی محسوب می شود.

7125/6008

سرخط اخبار فرهنگ