رییس شورای اروپا: تغییر عضویت انگلیس در اتحادیه اروپا ممكن نیست

تهران-ایرنا-دونالد تاسك رییس شورای اروپا گفت: طرح دیوید كامرون نخست وزیر انگلیس برای تغییر در معاهدات اتحادیه اروپا و تغییر شرایط عضویت این كشور در این اتحادیه شدنی نیست.

به گزارش خبرگزاری رویترز از لندن، تاسك در مصاحبه ای با روزنامه انگلیسی گاردین

افزود: برداشت من این است كه تغییر معاهده امروزه برابر با ماموریت غیرممكن است زیرا تنها موضوع منطق در این امر مطرح نیست بلكه رسیدن به توافقی خوب نیز باید مد نظر باشد.

رییس شورای اروپا ادامه داد: ما به توافق نظر بین 28 كشور عضو اتحادیه اروپا نیاز داریم و در صورت رسیدن به توافق سند به دست امده باید در پارلمان اروپا در 28 پارلمان ملی كشورها تصویب شود.

تاسك یادآور شد: ما به راهكاری خوب برای كامرون وانگلیس نیاز داریم اما این توافق باید بر اساس قوانین فعلی به دست آید. ما به انگلیس در اروپا نیاز داریم...احساس می كنم، اما من وظیفه ندارم در این مورد تصمیم گیری كنم. هر چند باید گفت انگلیس نیز به اروپا نیاز دارد.

وی افزود، می خواهد برای تحقق اصلاحات به كامرون كمك كند اما باید جزییات بیشتری از خواسته های انگلیس بداند و بررسی كند كه آیا تغییر اصلا نیاز است یا نه.

به گفته تاسك دیگر كشورهای عضو خواستار مذاكرات برای تغییر در معاهدات اتحادیه اروپا نیستند.

كامرون وعده داده است در صورت پیروزی در انتخابات سراسری 7 ماه مه (اردیبهشت 1394) با برگزای همه پرسی در سال 2017 بار دیگر نظر مردم انگلیس را برای عضویت در اتحادیه اروپا جویا شود.

اروپام**9157**1479

سرخط اخبار جهان