زندان كوه سليمان تكاب در فهرست آثار ملي كشور به ثبت رسيد

اروميه - ايرنا - معاون ميراث فرهنگي اداره كل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري آذربايجان غربي گفت: زندان كوه سليمان تكاب به عنوان اولين اثر طبيعي استان در فهرست آثار ملي كشور به ثبت رسيد.

محمد فتحي روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا افزود: ارائه شماره ثبتي به زندان كوه سليمان تكاب تصويب شده و بعد از عيد ابلاغ مي شود.

وي گفت: اقدامات كارشناسي براي ثبت اين اثر از اوايل دي ماه امسال آغاز شد و بعد از تكميل پرونده و ارسال به سازمان مركزي با موافقت مسوولان كشوري سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري به ثبت رسيد.

فتحي با اشاره به ويژگي هاي شاخص اين اثر اظهار كرد: استقرار زندان كوه سليمان در حريم مجموعه جهاني تخت سليمان بر اهميت اين اثر افزوده و به خاطر ساختار آن كه جزو كوههاي منحصر به فرد حاصل از چشمه هاي جوشان است و شكل طبيعي اش ( كه به صورت توخالي است) مسوولان راي به ثبت اين اثر دادند.

وي گفت: هم اكنون 60 مورد اثر طبيعي در آذربايجان غربي شناسايي شده كه هم اكنون براي يك مورد پرونده ثبت در حال تكميل است.

در دو ماه گذشته با ثبت كوه زندان سليمان و شش اثر (تپه اسلام آباد مياندوآب و عمارت قديمي هلال احمر تكاب، مسجد قره آغاج، كليساي حضرت مريم ريحان آباد از شهرستان اروميه و ثبت آثار قلعه دم دم و كتيبه اورارتويي عين الروم اشنويه) تعداد آثار تاريخي ثبت شده استان آذربايجان غربي در فهرست آثار ملي كشور به يك هزار و 473 اثر رسيده است.

كوه ميان تهي زندان سليمان يكي از بخشهاي مجموعه ميراث جهاني تخت سليمان تكاب در جنوب آذربايجان غربي محسوب مي شود.

7125/6008

سرخط اخبار استان‌ها