فرماندار بجنورد خواستار رفع اثرات منفي آيين چهارشنبه سوري شد

بجنورد - ايرنا - فرماندار بجنورد، مركز خراسان شمالي گفت: بايد همه براي رفع اثرات منفي آيين چهارشنبه سوري تلاش كنند و برگزاري اين آيين به بهترين روش كه شادي آور باشد انجام شود.

به گزارش ايرنا محمود ثميني روز دوشنبه در نشست شوراي فرهنگ عمومي اين شهرستان، گفت: هر سال در خصوص آتش بازي در چهارشنبه آخر سال به جوانان و نوجوانان تذكر داده مي شود ولي تاثير موثري در حذف آتش بازي از سوي جوانان و نوجوانان، نداشته است.

وي افزود: امروز براي فرهنگ سازي در تبديل چهارشنبه آخر سال به جشني سالم، مشاركت جدي دستگاه هاي فرهنگي را بيش از گذشته مي طلبد تا از بروز حوادث براي جوانان و نوجوانان، پيشگيري شود.

وي از مسوولان شهرداري خواست با همكاري دستگاه هاي مرتبط شهري، اماكن عمومي و سالن هاي اجتماعات را براي برپايي جشن سالم در چهارشنبه آخر پيش بيني كنند و در اختيار خانواده ها قرار دهند تا جوانان و نوجوانان را از تهديد حوادث آتش بازي، مصون بدارد.

سرپرست دانشگاه پيام نور بجنورد نيز با بيان اين كه عيد باستاني نوروز ريشه سه هزار ساله دارد، گفت: با ظهور اسلام، عيد نوروز حذف نشد بلكه اسلام به آن جلاي بيشتري بخشيد.

'علي بادامي' با اشاره به اين كه آغاز سال جديد (عيد نوروز) با خواندن آياتي چند از كلام الله مجيد، دعا و حضور در اماكن متبركه نقش موثري در تعالي روحي، معنوي و عاطفي مردم دارد، افزود: بايد برخي از ناآگاهي مردم نسبت به برگزاري برخي از آيين ها از جمله چهارشنبه آخر سال كه زيان هايي خانواده ها را تهديد مي كند، با فرهنگ سازي درست بايد اصلاح شود.

چهارشنبه‌سوري يكي از جشن‌هاي ايراني است كه چهارشنبه آخر هر سال برگزار مي‌شود.

در شاهنامه فردوسي اشاره‌هايي درباره بزم چهارشنبه‌اي در نزديكي نوروز وجود دارد كه نشان‌دهنده كهن بودن اين جشن است.

آيين سنتي مربوط به اين جشن ملي از ديرباز در فرهنگ سنتي مردمان ايران زنده نگاه داشته شده‌ است كه در سال هاي اخير استفاده از مواد آتشزا و انفجاري در اين جشن، زيان هاي برگزاري آن را دو چندان كرده است.

شهر بجنورد 207 هزار نفر جمعيت دارد. ك/2

6204/ 6042

سرخط اخبار استان‌ها