رسانه پاكستانی: اسلام آباد بجای فكر كردن به رویای تاپی، به آی-پی توجه كند

اسلام آباد - ایرنا - یكی از مطرح ترین روزنامه های اردو زبان پاكستان با اشاره به مشكلاتی كه بر سر راه اجرایی شدن طرح خط لوله گاز تاپی (تركمنستان-افغانستان-پاكستان-هند) وجود دارد، نوشت: اسلام آباد بجای تلاش برای اجرای طرح واردات گاز از تركمنستان از طریق طرح دشوار تاپی، اجرای طرح خط لوله گاز ایران-پاكستان (آی-پی) را در دستور كار قرار دهد.

نوای وقت روز دوشنبه نوشت: دولت پاكستان بهتر است طرح انتقال گاز از ایران را مورد توجه قرار دهد و اجرا و تكمیل آن را تسریع كند.

براساس گزارش این روزنامه، اگرچه كمیته اقتصادی كابینه پاكستان اجرای طرح انتقال گاز از تركمنستان را تصویب كرده و گفته شده است كه این طرح تا سال 2018باید تكمیل شود اما پیشرفت و تحقق آن بستگی به چند عامل مهم از برقراری امنیت در افغانستان و كاسته شدن از تنش های میان هند و پاكستان بستگی دارد ضمن اینكه توافق نهایی میان چهار كشور برای اجرای یك طرح اقتصادی، به گونه ای كه همه آنها را راضی نگه دارد، چندان كار ساده ای نیست.

نوای وقت نوشت: علاوه بر پاكستان، كشورهای افغانستان و هند نیز شامل طرح تاپی هستند و این خط لوله در صورت احداث، طولانی ترین خط لوله انتقال گاز خواهد بود ولی با توجه به مشكلات موجود و شرایط سخت برای اجرای طرح تاپی، كمیته اقتصادی پاكستان بهتر است به جای پیگیری این طرح سنگین، به فكر پیگیری و اجرای انتقال گاز از ایران باشد.

این روزنامه اردو زبان پاكستانی افزود: ایران به تعهدات خود در قبال قرارداد خط لوله گاز عمل كرده است و احداث خط لوله را در خاك خود تقریبا به پایان رسانده است و اكنون پاكستان باید به مسوولیت خود عمل كند.

در همین حال، سرتاج عزیز مشاور نخست وزیر پاكستان در امور خارجی و امنیت ملی به تازگی گفته است كه نا امنی در افغانستان باعث تاخیر در اجرای طرح خط لوله گاز تركمنستان، افغانستان، پاكستان و هند موسوم به خط لوله تاپی شده است.

سرتاج عزیز گفت: دولت جدید افغانستان اطمینان داده است كه امنیت این طرح را تامین خواهد كرد.

دولت جدید افغانستان با مشكلات فراوان برجای مانده از زمان دولت قبلی این كشور و ناشی از حضور ویرانگر بیگانگان مواجه است و در چنین شرایطی عمل كردن به تعهد ایجاد امنیت برای احداث خط لوله تاپی، كار ساده ای به نظر نمی رسد.

براساس قرارداد تاپی، پاكستان روزانه یك میلیارد و 365 میلیون فوت مكعب و هند حدود یك میلیارد و 365 میلیون فوت مكعب گاز دریافت خواهند كرد و سهم افغانستان از گاز تركمنستان نیز حدود نیم میلیارد فوت مكعب در روز خواهد بود.

بر اساس معاهده تاپی، قرار است گاز تركمنستان از طریق افغانستان به پاكستان و هند منتقل شود.

مذاكراتی با شركت فرانسوی توتال برای اجرای طرح خط لوله تاپی انجام شده است.

در شرایطی كه بلاتكلیفی طرح خط لوله گاز ایران-پاكستان موسوم به طرح آی-پی همچنان ادامه داد و اسلام آباد با وجود پایان مهلت قرارداد، هنوز هیچ گام عملی در مسیر اجرای تعهداتش برنداشته است، مقامات اسلام آباد برضرورت اجرای سریع طرح تاپی اصرار دارند.

محمد نواز شریف نخست وزیر پاكستان در بهمن ماه سال جاری در دیدار وزیران نفت و معادن كشورهای عضو طرح خط لوله گاز تاپی، گفت: این خط لوله از اهمیت فوق العاده ای برای كشورهای منطقه برخوردار است ضمن اینكه می تواند به برطرف شدن بحران كمبود انرژی در پاكستان كمك كند.

نواز شریف اظهار داشت: پاكستان می تواند نقشی مثبت در پیشبرد عملیات اجرای طرح خط لوله گاز تاپی ایفا كند و هرگونه تاخیر در اجرای این طرح، سبب بالا رفتن هزینه های مالی خواهد شد.

نخست وزیر پاكستان گفت كه كشورش با كمبود شدید گاز مواجه است و مجبور است هر اقدام لازم را برای شروع سریع اجرای این طرح انجام دهد.

اسلام آباد بارها اعلام كرده است كه طرح خط لوله آی-پی كاملا مستقل از طرح تاپی است و پاكستان به شدت به احداث خط لوله آی-پی و وارد كردن گاز طبیعی از ایران نیاز دارد اما تاكنون هیچ گام عملی از سوی پاكستان برداشته نشده است.

آساق*1*272**1723

سرخط اخبار جهان