۲۵ اسفند ۱۳۹۳،‏ ۱۳:۱۱
کد خبر: 81543243
T T
۰ نفر
روزهاي خانه تكاني و سلامي بر نگهبانان پاكيزگي

روزنامه گيلان امروز در شماره روز دوشنبه بيست و پنجم اسفندماه، مطلبي با عنوان روزهاي خانه تكاني و سلامي بر نگهبانان پاكيزگي به قلم محمدكاظم شكوهي راد مديرمسوول اين نشريه منتشر كرده است.

ايام نوروز را بر اساس سنت ملي، خانه تكاني مي كنيم. محيط خانه و وسايل و امكانات اندروني و بيروني خانه را از هرچه كثيفي و آلودگي و اشياء زايد است، مي زداييم و سعي مي كنيم همراه با نو شدن طبيعت و طراوت بهار و سال نو، محيط زندگي را نيز باطراوت و تازه و پاكيزه نگهداريم.

مي دانيد اين كار با همه اهميت و ارزشي كه دارد، چه كار سخت و طاقت فرسايي است كه عمدتا بانوان خانه زحمت آن را به دوش دارند و با اين تلاش، محيط زندگي را براي همه اعضاي خانواده دلچسب تر و خواستني تر مي كنند.

در طول سال اما عده اي مردان پاك جو و پاك سرشت و زحمت كش در شهر به كار سخت تميز كردن محيط زندگي ما مشغولند كه با عنوان رفتگر يا كارگران خدمات شهري شناخته مي شوند اما متاسفانه آن طور كه بايد جامعه قدر اين عزيزان زحمتكش را نمي داند و اغلب در طول سال، من و شما از كنار آنها بي تفاوت مي گذريم و حتا براي سپاس و تشكر هم برايشان دستي تكان نمي دهيم در حاليكه ارزش كار اين كوشندگان عرصه پاكيزگي و نظافت بسيار بالاست و بايد جامعه به صورت هاي مختلف در طول سال از تلاش اين زحمت كشان تقدير كند.

حداقل اين است كه در پايان سال همه ما به صورت خانوادگي و فردي سعي كنيم اين مردان كار و نظافت را كه شب و روز به محله ما مي آيند، از نزديك ببينيم و ضمن قدرداني صميمانه از آنها با دادن عيدي مناسب در حد توان خود يادآور زحمات ساليانه آنها شويم.

شهرداري ها هم در همه شهرها بايد تلاش كنند حداقل سالي يك روز را به اين كارگران زحمت كش اختصاص دهند و بر كار و زحمت آنها به صور مختلف و با حضور بلندپايه ترين مديران و مقامات استان و شهرستان ارج گذاري و از ايشان تقدير كنند تا شايد با اين قدرشناسي ها ، قسمتي از فشارهاي رواني و جسمي كه بر اين عزيزان به خاطر نوع كار و تلقي مرسوم جامعه از اين شغل مي رود، جبران شود و كم كم جامعه دريابد كه شغل رفتگري، شغلي ارزشمند است كه پاكيزگي را براي ما به ارمغان مي آورد و آلودگي ها را از محيط ما دور مي كند.

7295/2007

سرخط اخبار استان‌ها