67 پايگاه اورژانس آذربايجان غربي آماده ارائه خدمات فوريتي پزشكي در ايام نوروز

اروميه - ايرنا - رييس مركز مديريت حوادث و فوريت هاي پزشكي دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني آذربايجان غربي گفت: در ايام نوروز امسال 67 پايگاه اورژانس جاده اي و شهري در استان آماده ارائه خدمات فوريتي به شهروندان و مسافران نوروزي هستند.

سعيد بهرامي روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا افزود: از اين تعداد، 39 پايگاه اورژانس در جاده ها و 28 پايگاه اورژانس در داخل شهرهاي آذربايجان غربي، خدمات لازم فوريتي را در حوزه درمان و پزشكي ارائه مي كنند تا زمينه جلوگيري از بروز آسيب در حوادث ترافيكي فراهم شود.

وي اظهار كرد: علاوه بر اين پايگاه ها، 2 دستگاه اتوبوس آمبولانس و سه ايستگاه سلامت در آذربايجان غربي در طول ايام نوروزي، آماده ارائه خدمات فوريتي به مسافران هستند كه در اين ايستگاه ها، انواع بروشور و نقشه استان با جانمايي پايگاه هاي اورژانس، بيمارستانها و ساير سازمان هاي امدادي به مسافران ارائه مي شود.

وي اضافه كرد: در ايام نوروز سال 93 بيش از 400 ماموريت در خصوص حوادث ترافيكي توسط تكنسين هاي اورژانس 115 آذربايجان غربي انجام شد كه اين تعداد نسبت به نوروز سال 92، 24 درصد كمتر بود.

طرح امداد نوروزي از امروز در كشور آغاز شده و تا پايان تعطيلات و سفرهاي نوروزي در 15 فروردين 94 ادامه دارد.

2121 پايگاه اورژانس شهري و جاده اي به صورت 24 ساعته در راستاي اين طرح به ارائه خدمات به هموطنان در جاده هاي كشور مي پردازند.

در مدت اجراي طرح امداد نوروزي حدود 18 هزار نفر از كاركنان اورژانس در پايگاه هاي جاده اي و شهري آماده خدمت رساني هستند و در اين طرح 18 آمبولانس هوايي،57 دستگاه اتوبوس آمبولانس و چهار هزار و 270 دستگاه آمبولانس فعال مي شوند.

بهرامي همچنين از آمادگي اورژانس آذربايجان غربي براي كمك به هم استاني ها در رابطه با حوادث چهارشنبه آخر سال نيز خبر داد و گفت: در چهارشنبه آخر سال 92، افزون بر 260 نفر در شهرستانهاي مختلف استان مصدوم شدند كه اميدواريم اين رقم با فرهنگ سازي هاي صورت گرفته و توجه ويژه خانواده ها كمتر شود.

رييس مركز مديريت حوادث و فوريت هاي پزشكي دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني آذربايجان غربي افزود: در سال گذشته بيشترين اعضاي آسيب ديده در چهارشنبه آخر سال مربوط به دست، چشم، صورت، سر و گردن بود .

وي ادامه داد: براي جلوگيري از حوادث چهارشنبه آخر سال، 28 پايگاه شهري در آذربايجان غربي آماده باش هستند.

آيين چهارشنبه آخر سال كه سنتي ديرين در ايران به شمار مي رود در چند سال گذشته با استفاده جوانان و نوجوانان از مواد محترقه خطرناك، تبديل به مشكلي اساسي در كشور شده و سالانه تعداد زيادي از مردم كه بخش قابل توجهي از آنها را افراد رهگذر تشكيل مي دهند، در چهارشنبه آخر سال مصدوم مي شوند و در برخي موارد جان خود را از دست مي دهند.

8137/2093

سرخط اخبار استان‌ها