۲۵ اسفند ۱۳۹۳،‏ ۱۲:۳۱
کد خبر: 81543174
T T
۰ نفر
مراقب گوش های خود در چهارشنبه سوری باشید

تهران-ایرنا-دبیر علمی چهاردهمین كنگره شنوایی شناسی ایران با اشاره به حوادث ناشی از انفجار ترقه و ایجاد صداهای بلند در مراسم چهارشنبه سوری،گفت:جوانان و نوجوانان مراقب سیستم شنوایی خود باشند.

به گزارش ایرنا از انجمن شنوایی شناسی ایران،دكتر محسن احدی افزود: قرارگرفتن در معرض سروصدای بلند ناشی از انفجار ترقه ها، پارازیت های محیطی و گوش دادن به موسیقی با صدای بلند از علل اصلی بروز آسیب های شنوایی در نوجوانان و جوانان است.

وی اظهاركرد:كم شنوایی ناشی از پارازیت، نوعی آسیب شنوایی ماندگار یا گاهی موقتی است كه به دلیل قرارگرفتن در معرض صداهای بلند ناگهانی مانند صدای انفجار ترقه یا صداهای بالاتر از 85 دسیبل برای مدت نسبتاً طولانی رخ می دهد.

احدی یاداور شد:هر نوع صدای بلندتر از 85 دسیبل، بالقوه آسیب زا است و صدای انفجار ترقه ها نیز اغلب بالاتر از 125 دسیبل است كه می تواند آسیب شنوایی غیرقابل جبرانی را به وجود آورد.

استادیار دانشگاه علوم پزشكی ایران تاكید كرد:احساس درد در گوش، زنگ زدن یا سوت كشیدن گوش و عدم فهم صحبت دیگران بلافاصله پس از صدای انفجار ترقه از علایم شایع وقوع آسیب شنوایی درحوادث چهارشنبه سوری است.

به گفته وی به جز عوارض شنوایی، قرارگرفتن در سروصدای بلند می تواند موجب استرس، بدخوابی، فشار خون بالا، بیماری های قلبی و حتی حملات قلبی شود.

احدی اضافه كرد:حتی یكبار شنیدن صدای انفجار ترقه از فاصله نزدیك می تواند بلافاصله موجب آسیب شنوایی دایمی شود.

وی توصیه كرد:با فاصله گرفتن از مكان هایی كه ترقه بازی صورت می گیرد و استفاده از محافظ از گوش های خود مراقبت كنید.

وی اضافه كرد:محافظ های گوش فومی یا سیلیكونی را می توان از كلینیك های شنوایی شناسی یا داروخانه ها تهیه كرد.

احدی گفت:حفاظت از شنوایی نوزادان و كودكان كم سن كه خود قادر به انجام آن نیستند امری ضروری است؛ زیرا كودكان حساسیت بیشتری به صداهای بلند داشته و آسیب شنوایی در آنان سریع تر رخ می دهد.

استادیار دانشگاه علوم پزشكی ایران توصیه كرد:به كودكان خود یاد دهید كه به محض شنیدن صدای ترقه، گوش های خود را با انگشتانشان بگیرندتا در معرض آسیب كمتری قرار گیرند.

چهاردهمین كنگره شنوایی شناسی ایران همزمان با چهارمین جشنواره علمی دانشجویی انجمن علمی شنوایی شناسی ایران از 29 تا 31 اردیبهشت ماه 1394 در هتل المپیك تهران برگزار می شود.

علمی **1354**1440