استادان دارای سابقه در صنعت در اولویت استخدام وزارت علوم هستند

تهران- ایرنا- معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری گفت: اولویت استخدام وزارت علوم اساتیدی است كه یكسال سابقه فعالیت در صنعت داشته باشند.

دكتر وحید احمدی روز دوشنبه در نشست خبری همكاری صنعت و دانشگاه ، فرصت مطالعاتی در صنعت و پسا دكتری گفت: یكی از برنامه های اساسی مجموعه دولت و وزارت علوم ارتباط میان دانشگاه ها و صنعت است.

وی افزود: یكی از رخدادهای اساسی كه با آن مواجه بودیم، بحث اقتصاد دانش بنیان و دانشگاه های كارآفرین است كه باید دانش را به محصول تبدیل كنند.

احمدی در خصوص ارتباط صنعت با دانشگاه خاطر نشان كرد: در این راستا یك تفاهم نامه اصلی در سال گذشته میان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و وزارت صنعت، معدن و تجارت داشتیم كه در خصوص همكاری های گسترده صنعت و دانشگاه و طرح های تحقیقاتی مشترك و حمایت از پایان نامه ها است.

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم یكی از عناوین این تفاهم نامه را دوره های فرصت مطالعاتی پسا دكتری عنوان كرد و گفت: یكی از كارهای اصلی در دانشگاه ها این است كه اساتید با موضوعات صنعت آشنایی داشته باشند و به توسعه صنعت كشور كمك كنند و چرخه توسعه علمی بر این اساس محقق شود.

احمدی افزود: اكنون آیین نامه اجرایی طرح پسا دكتری صنعتی با هدف گسترش ارتباط دانشگاه و صنعت، كمك به افزایش توان و مهارت های عملی متقاضیان فعالیت در مراكز آموزش عالی در محیط واقعی تولید، استفاده از ظرفیت های موجود در كشور برای حل مسائل فنی مورد نیاز بنگاه های اقتصادی و ارتقاء توانمندی های علمی و دانش كاركنان بنگاه های اقتصادی تهیه شده است.

معاون پژوهشی وزیر علوم، هدف از آیین نامه اجری طرح پسا دكتری صنعتی را این عنوان كرد كه اساتید قبل از جذب در دانشگاه ها ، دوره ای در صنعت بگذرانند تا زمانیكه وارد دانشگاه می شوند بیگانه از صنعت نباشند.

احمدی افزود: وزارت علوم اولویت استخدام را به اساتیدی می دهد كه یكسال در صنعت فعالیت كرده باشند.

وی ابراز امیدواری كرد كه در سال 94 با یك حركت بزرگ مواجه شویم و جوانان با نیازهای اصلی صنعت آشنا شوند.

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری در مورد آیین نامه حمایت از فرصت مطالعاتی داخل كشور اعضاء هیات علمی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی و پژوهشی داروی مجوز از وزارت علوم نیز گفت: از اهداف این طرح انتقال یافته های جدید دانش و فناوری مراكز آموزشی به واحدهای صنعتی است تا موجب ارتقاء توان علمی و فنی واحدهای صنعتی شود.

احمدی همسویی نگاه صنعت و دانشگاه و توسعه همكاری های علمی و پژوهشی میان مراكز آموزشی و واحدهای صنعتی، كاربردی شدن دانش اساتید و آشنایی با مسائل مبتلا به صنعت، معدن و تجارت، جهت دهی به تحقیقات دانشگاهی به ویژه پایان نامه ها و رساله های تحصیلات تكمیلی در مقاطع كارشناسی ارشد و دكتری در راستای نیازهای صنعتی ، معدنی و تجاری را از دیگر اهداف این آیین نامه عنوان كرد.

وی ادامه داد: كمك به رفع مشكلات علمی و تخصصی واحدهای صنعتی و استفاده موثر و مفید از امكانات آزمایشگاهی و تجهیزات موجود در واحدهای صنعتی از دیگر اهداف این آیین نامه است.

آیین نامه طرح پسا دكتری صنعتی و شیوه نامه حمایت از انجام فرصت مطالعاتی داخل كشور اعضاء هیات علمی روز 24 اسفند 93 میان وزرای علوم، تحقیقات و فناوری و صنعت، معدن و تجارت امضاء و امروز میان معاون پژوهشی وزارت علوم و معاون پژوهشی وزارت صنعت و معدن مبادله شد.

علمی(3)**2038**1599