۲۵ اسفند ۱۳۹۳،‏ ۱۲:۰۸
کد خبر: 81543131
T T
۰ نفر
25ماه تعطیلی اركستر سمفونیك پایان می یابد

تهران - ایرنا - سرانجام با نخستین اجرای اركستر سمفونیك تهران از سمفونی شماره 9 بتهون در شامگاه 25 اسفند ماه، نت سكوت 755 روزه اركستر سمفونیك تهران به رهبری علی رهبری و در سایه تحقق وعده حجت الاسلام و المسلمین دكتر حسن روحانی رییس جمهوری دولت تدبیر و امید به دل كوك ضیافت شنوندگان و علاقه مندان هنر موسیقی كشور میهمان می شود.

به گزارش خبرنگار موسیقی ایرنا، نوازندگان اركستر سمفونیك تهران در حالی 30 بهمن سال 91 از هنرنمایی در تنها اركستر سمفونیك دولتی این مرز و بوم بازماندند كه موسیقی اركسترال كشورمان در بیش از هشت دهه فعالیت خود یكی از بهترین ها در منطقه و حتی جهان به شمار می رفت، اما در 25 ماه گذشته خلاء نبود آن در بدنه موسیقی كشور بیش از پیش احساس می شد.

این سكوت سنگین و ناموزون با نبض ضربان و شریان هستی موسیقی كشور زمانی معنای دوباره كوك شدن برای نواختن را به زمزمه نشست كه حجت الاسلام والمسلمین دكتر حسن روحانی رییس جمهوری در نخستین دیدار خود با هنرمندان در تاریخ 18 دی ماه سال 1392 تحت برنامه ای به نام «روحانی مچكریم » بر بازگشایی اركستر ملی و اركستر سمفونیك تهران تاكید كرد و از تعطیل شدن فعالیت این دو اركستر ابراز تاسف كرده بود.

گفته های دكتر روحانی با تاكیدات علی جنتی وزیر فرهنگ و ازشاد اسلامی دولت یازدهم در بیست و نهمین دوره جشنواره بین المللی موسیقی فجر همان سال (1392) و صحبت های پیروز ارجمند مدیر دفتر موسیقی معاونت فرهنگی وزارت ارشاد دولت تدبیر و امید در فروردین ماه 1393 در رسانه ملی همراه بود.

پیگیرهای مجدانه مسئولان فرهنگ و هنر كشور سرانجام با اختصاص ردیف بودجه مستقل از سوی دولت با همراهی محمدباقر نوبخت به جایی رسید كه با برگزاری نشست خبری معرفی علی رهبری به عنوان رهبر اركستر سمفونیك كشور مقرر شد تا این اركستر بار دیگر حیات خود را از سر گیرد و تا بهانه آغاز فعالیت این اركستر در چكه های پایانی اسفندماه 1393 دل كوك نوازندگان این اركستر بر سمفونی شماره 9 بتهون در تاریخ 25 اسفند ماه 1393 باشد.

هر چند طبق اخبار منتشره این اجرا به شكل خصوصی تنها میزبان مقامات،‌ ناظران، سفرا و مهمانان خارجی است اما اعلام شده كه اجرای عمومی اركستر سمفونیك تهران در بهار 94 خواهد بود.

فراهنگ**9266**1601**