گنجینه تاریخ طبیعی محیط زیست ایلام خرداد سال 94 به بهره برداری می رسد

ایلام - ایرنا - معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست كشور در بازدید از گنجینه تاریخ طبیعی استان ایلام با اشاره به پیشرفت فیزیكی 95 درصدی این موزه، بر تكمیل آن تا هفته محیط زیست سال آینده (خرداد 94) تاكید كرد.

به گزارش ایرنا، مدیركل حفاظت محیط زیست ایلام در حاشیه بازدید معصومه ابتكار و استاندار ایلام از این گنجینه طبیعی گفت: تاكنون برای ساخت این موزه شامل بخش های پستانداران، خزندگان، پرندگان، گیاه شناسی، رینگ اصلی حیات وحش، تالار توالی و تكامل حیات وحش و جانوران و انواع فسیل از دوره های مختلف زمین شناسی 20 میلیارد ریال هزینه شده است.

مازیار سلیمان نژاد از تعبیه آكواریم برای آبزیان در این گنجینه خبر داد و افزود: بیشتر جانوران تاكسیدرمی شده این مكان را حیات وحش بومی استان ایلام تشكیل می دهند ولی از جانواران غیربومی و جالب توجه دیگر مناطق كشور نیز در آن استفاده شده ضمن اینكه بیشتر جانواران موجود در این موزه را حیوانات كشته شده در تصادف ها تشكیل می دهند.

وی اظهار كرد: برای آشنایی هر چه بیشتر بازدیدكنندگان و علاقه مندان به سیمای كلی و فضای طبیعی استان ایلام، افزون بر گونه های مختلف جانوری در این گنجینه، چشم انداز های طبیعی و مناظر بومی استان نیز در قالب ماكت در معرض دید قرار گرفته است.

سلیمان نژاد با اشاره به اینكه گنجینه تاریخ طبیعی ایلام به گونه ای طراحی شده كه در آینده امكان افزودن بخش های دیگر به آن وجود دارد، یادآور شد: با نگاه به آینده بخش های ناتمام این مكان در حال ساخته شدن است.

ساخت گنجینه (موزه) تاریخ طبیعی و گونه های زیستی اداره كل حفاظت محیط زیست ایلام در جریان دور نخست سفر دولت نهم در سال 1384 به استان ایلام تصویب شد و كلنگ اجرایی آن در سال 1385 به زمین زده شد ولی در این سال ها به علت كمبود اعتبار روند تكمیل آن با كندی روبرو بوده است.

7172/9002

سرخط اخبار استان‌ها