رویترز: بررسی لغو تحریم های سازمان ملل، امتیاز 1+5 به ایران است

تهران - ایرنا - خبرگزاری رویترز در گزارشی از بررسی و رایزنی گروه 1+5 برای لغو تحریم های سازمان ملل متحد علیه ایران خبر داد و این موضوع را امتیازی به تهران دانست كه در ازای آن امید به مصالحه ای از سوی طرف مقابل می رود.

این خبرگزاری از لوزان سوئیس محل برگزاری دور كنونی مذاكرات هسته ای نوشت: مقامات می گویند پس از اینكه اروپا و آمریكا تمایل خود را برای مصالحه به منظور تعلیق تحریم های شورای امنیت علیه ایران نشان دادند، به گامی مشابه توسط تهران امیدوارند.

بر اساس گزارش ها قرار بود محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران شامگاه یكشنبه

(24 اسفند) با جان كری همتای آمریكایی خود دیدار كند؛ اما یك مقام وزارت خارجه آمریكا از به تعویق افتادن این دیدار به صبح امروز (دوشنبه) به دلیل طولانی شدن رایزنی های هیات های ایرانی و آمریكایی خبر داد.

مقامات غربی می گویند تحریم های سازمان ملل متحد بسرعت پس از رسیدن به توافق و تایید ان در شورای امنیت این سازمان قابل لغو است.

افراد آگاه از روند مذاكرات نیز گفته اند این امتیاز توسط آمریكا به ایران است، زیرا واشنگتن از مدت ها قبل اصرار داشته كه تحریم های سازمان ملل متحد باید ادامه یابد ولی تحریم های یكجانبه آمریكا و اتحادیه اروپا ممكن است بعد از رسیدن به توافق تعلیق شود.

یك مقام غربی كه خواست نامش فاش نشود، گفت: این تغییری سریع و عمده در مواضع آمریكاست و امیدواریم ایرانی ها با دادن امتیازاتی توسط خود از این امر استقبال كنند. تاكنون بیشتر امتیازات یك طرفه بوده است، با آنكه اخیرا شاهد پیشرفت جزیی بودیم.

مقامات ایرانی در محافل خصوصی از موضع جدید در مورد تحریم های سازمان ملل متحد در مذاكرات استقبال كرده اند. دیپلمات ها می گویند دیگر اعضای گروه 1+5 از تعلیق سریع تحریم های سازمان ملل متحد استقبال می كنند.

یك مقام ارشد ایرانی به خبرنگار رویترز گفت 'ایران می داند كه این امر (لغو همه تحریم ها) یك شبه روی نمی دهد؛ اما این حقیقت كه موضوع آن در پایتخت های شش قدرت جهانی به بحث گذاشته شده است، رسیدن به توافق نشانه ای از تمایل آنها برای حل این موضوع است'.

مقامات هر دو طرف می گویند رسیدن به توافق سیاسی در این دور از مذاكرات بسیار دشوار است؛ مذاكره كنندگان ایرانی نیز از بابت رسیدن به توافق در این هفته ابراز ناامیدی كرده اند اما می گویند امكان صدور نوعی یادداشت مشترك یا رسیدن به تفاهم مشترك لفظی و بیان آن ممكن است.

اروپام**9157 **1561**1479

سرخط اخبار جهان