درد و رنج افغان هاي مهاجر در پاكستان از منظر يك خبرگزاري آمريكايي

تهران - ايرنا - خبرگزاري آمريكايي «آسوشيتدپرس» روز دوشنبه در گزارشي از وضعيت بد افغان هاي مهاجر در پاكستان و فرار گسترده اين مهاجران خبر داد.

اين رسانه آمريكايي نوشت: «نظام الدين» مرد افغان از آزارهايي كه پي در پي بر وي و خانواده 11 نفره اش رفته سخن مي گويد و ناخواسته اشك از چشمانش جاري مي شود.

وي به ويژه از دردسرهايي سخن مي گويد كه پس از حمله تروريستي اخير با 150 نفر تلفات رخ داد.

نظام الدين تاكيد مي كند: هرگاه بمبي در پاكستان منفجر مي شد، ما را دستگير مي كنند، كتك مي زنند و حتي از ما اخاذي مي كنند. من نمي دانم چطور مي توانم از پدرم، مادرم و خودم محافظت كنم.

تنها از ماه ژانويه سال 2015 ميلادي (دي ماه) تاكنون، 50 هزار پناهنده افغان مانند «نظام الدين» از مرز تورخم گذشته و به كشور خود پناه برده اند. اين تعداد، دو برابر كل مهاجراني است كه در سال 2014 ميلادي از همين مرز به افغانستان بازگشته اند. بسياري از بازگشتگان مي گويند آزارهاي پليس و اصرار نيروهاي پاكستاني بر اينكه افغان ها بايد به كشورشان باز گردند، دليل گريز از پاكستان بوده است.

«عبدالقادر بلوچ» وزير پاكستاني مسوول مهاجران مي گويد: حدود يك ميليون و 600 هزار مهاجر ثبت شده افغان در پاكستان هستند و تخمين زده مي شود كه يك ميليون و 500 هزار مهاجر ثبت نشده نيز در اين كشور باشند.

پاكستان در دهه 80 ميلادي، پذيراي سيل مهاجران افغان شد، اما امروزه به افغان ها در پاكستان به چشم بزهكاران يا اشغال كنندگان مشاغل نگريسته مي شود.

سازمان ديده بان حقوق بشر مي گويد بلافاصله پس از حمله تروريستي به پيشاور در 16 دسامبر سال 2014 ميلادي (25 آذر) كه به كشته شدن 150 نفر انجاميد، نيروهاي امنيتي پاكستان با دستگيري گسترده و حتي در مواردي با اخاذي از مهاجران افغان، از آنان خواسته اند پاكستان را ترك كنند.

خبرنگار آسوشيتدپرس مي نويسد: مهاجران افغان كه از مرز «تورخم» به كشورشان باز مي گردند، تقريبا هيچ چيز به جز لباس هايشان همراه ندارند و حتي برخي به دليل نداشتن پول، كل مسير را به صورت پياده مي پيمايند و برخي ديگر به صورت جمعي، سوار بر كاميون ها مي آيند.

«اول خان» پدر هفت كودك كه والدينش 35 سال پيش به پاكستان گريخته بودند، مي گويد در اين 35 سال، به عنوان كارگر روزمزد در پاكستان كار مي كرد و درآمدش به سختي كفاف هزينه هاي خانواده را مي داد. او تاكيد مي كند كه پس از 35 سال كار، هيچ اندوخته اي ندارد و ناچار خواهد بود در كشورش زادگاه خودش در چادر زندگي كند.

آساق**9163**1545

سرخط اخبار جهان