خريد و فروش حيوانات وحشي در چهارمحال و بختياري ممنوع است

شهركرد- ايرنا- مديركل حفاظت محيط زيست چهارمحال و بختياري از ممنوعيت خريد و فروش حيوانات وحشي در اين استان خبر داد.

شهرام احمدي روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار ايرنا افزود: خريد و فروش حيوانات وحشي برابر قانون جرم است و با متخلفان برخورد مي شود.

وي گفت: همه ساله با نزديك شدن به روزهاي پاياني سال، عده اي افراد سودجو از احساسات و علايق مردم بويژه كودكان سواستفاده كرده و به عرضه غيرمجاز حيوانات وحشي از جمله انواع لاك پشت، مار، سمندر، سنجاب و خرگوش مي پردازند.

وي گفت: خريد و فروش حيوانات وحشي ضمن آسيب رساندن به محيط زيست و خارج كردن حيوانات وحشي از زيستگاه طبيعي خود، زمينه به خطر انداختن سلامت شهروندان را فراهم مي آورد.

احمدي بااشاره به منع قانون خريد و فروش و نگهداري حيات وحش،از مردم خواست ضمن خودداري از خريد اين گونه حيوانات، در صورت مشاهده تخلف، مراتب را از طريق شماره تلفن هاي 3 – 2223572 به اطلاع ماموران يگان حفاظت محيط زيست استان برسانند.

وي با اشاره به اينكه تعداد قابل توجهي از گونه هاي جانوري استان چهارمحال و بختياري را خطر انقراض تهديد مي كند، تاكميد كرد: براساس قانون با متخلفان برابر قوانين و مقررات برخورد مي شود.

به گزارش ايرنا، تاكنون 294 گونه جانوري از انواع پرندگان، پستانداران، ماهي ها و خزندگان در چهارمحال و بختياري شناسايي شده است.

بر اساس سرشماري پارسال حيات وحش، 3.7 درصد گونه زيستي اين استان به عنوان گونه هاي در خط معرض خطر انقراض و تحت حمايت محيط زيست معرفي شده و در ليست قرمز سازمان جهاني منابع طبيعي قرار گرفته اند.

در مقايسه با پستانداران شناسايي شده در كشور، سهم اين استان 37 درصد از مجموع پستانداران و 33 درصد از پرندگان ايران است.

هم اكنون 9.4 درصد از كل مساحت چهارمحال و بختياري جزو مناطق حفاظت شده، پارك ملي، مناطق شكار ممنوع است.

7360/6027

سرخط اخبار استان‌ها