جمهوري خواهان درباره اتهام هيلاري كلينتون تحقيق مي كنند

تهران - ايرنا - خبرگزاري رويترز نوشت: انتظار مي رود جان بينر نماينده ارشد جمهوري خواهان در مجلس نمايندگان آمريكا اين هفته تحقيقات جديدي را درباره استفاده كلينتون از ايميل شخصيش در مكاتبات رسمي آغاز كند.

اين خبرگزاري در گزارشي از واشنگتن افزود: جمهوري خواهان ارشد در مصاحبه با برنامه 'اين هفته' شبكه 'اي بي سي' آمريكا اين خبر را اعلام كردند اما از بيان جزييات بيشتري درباره آن خودداري ورزيدند.

تحقيقات جمهوري خواهان درباره رسوايي هيلاري كلينتون در استفاده از پست الكترونيكي شخصيش در حالي انجام مي شود كه وي به عنوان نامزد دمكرات ها قرار است بزودي تبليغات براي شركت در انتخابات رياست جمهوري سال 2016 را آغاز كند.

گفته مي شود هيلاري كلينتون در طول سالهاي 2009 تا 2013 و در دوران تصديش به عنوان وزير امور خارجه آمريكا از ايميل و سرور شخصيش براي انجام مكاتبات رسمي استفاده كرده است.

موضوع استفاده هيلاري كلينتون از ايميل شخصي در جريان تحقيقات كنگره درباره حمله سال 2012 به مجتمع ديپلماتيك آمريكا در بنغازي و ليبي فاش شد.

تري گودي نماينده جمهوري خواه و رئيس كميته تحقيقات مجلس نمايندگان آمريكا كه مسووليت اين تحقيقات را برعهده دارد، گفته كه كلينتون بايد تا ماه آوريل (فروردين) در كنگره درباره موضوع استفاده از ايميل شخصيش به نمايندگان پاسخ دهد.

كلينتون كه در استفاده از حساب كاربري شخصي خود در مكاتبات دولتي به نقض قوانين فدرال متهم شده در دفاع از خود گفته است كه براي آساني به بسياري از ايميل هاي وي در سرور شخصي اش دسترسي داشته باشند.

اين در حاليست كه جمهوري خواهان درباره اينكه وي همه ايميل هاي مربوط به مكاتبات اداريش را تحويل داده باشد، ابراز ترديد كرده اند.

مساله استفاده از ايميل شخصي هيلاري كلينتون به دستاويزي براي تضعيف وي از سوي جمهوري خواهان بدل شده است.

جب بوش نامزد احتمالي جمهوري خواهان و رقيب اصلي هيلاري كلينتون در انتخابات آتي آمريكا اقدام وي در استفاده از ايميل شخصيش در دوره وزارتش را مورد انتقاد قرار داده است.

اين در حاليست كه روزنامه آمريكايي واشنگتن پست بتازگي گزارشي را منتشر كرد مبني بر اين كه جب بوش نيز در دوران انتصابش به عنوان فرماندار سابق ايالت فلوريدا از پست الكترونيكي خود براي طرح مسائل حساس امنيتي و نظامي استفاده كرده است.

اروپام**9158 **1561**1479

سرخط اخبار جهان