اولویت بندی پروژه های نفتی/ توسعه میادین مشترك در غرب كارون و پارس جنوبی

تهران - ایرنا - وزارت نفت در سال 93 تلاش كرد با اولویت بندی پروژه های نفتی، توسعه میادین مشترك را در دستور كار قرار داده و ظرفیت تولید نفت و گاز كشور را افزایش دهد.

به گزارش ایرنا، در شرایطی كه به دلیل تحریم و همچنین سقوط قیمت جهانی نفت، كشورمان با كمبود منابع مالی مواجه بود، وزارت نفت تلاش كرد با اولویت بندی پروژه ها، منابع مالی محدود را به میادین مشترك پارس جنوبی و غرب كارون تزریق كند.** ثبت ركورد تولید 666 میلیون مترمكعب گاز در روز

در طول یك سال گذشته حدود یكصد میلیون مترمكعب به تولید گاز كشور افزوده شده كه بخش عمده آن مربوط به توسعه و راه اندازی فازهای اولویت دار پارس جنوبی است.

پس از توسعه فازهای پارس جنوبی ركورد تولید روزانه 666 میلیون مترمكعب كه بالاترین میزان تولید گاز در طول تاریخ صنعت گاز به شمار می رود، ثبت شده است.

در سال های اخیر به دلیل كمبود گاز و لزوم تامین گاز بخش خانگی، در فصل زمستان، گاز واحدهای پتروشیمی و صنایع بزرگ قطع می شد و همچنین نیروگاه ها نیز ناچار به استفاده از سوخت مایع به جای گاز بودند، اما در سال جاری با بهره برداری از فازهای جدید پارس جنوبی، مشكل عمده ای در تامین گاز صنایع كشور وجود نداشت.

همچنین وزارت نفت در صدد است كه با هدف افزایش برداشت از میادین مشترك، در سال آینده یكصد میلیون مترمكعب دیگر به ظرفیت تولید گاز كشور اضافه كرده و تا سه سال آینده میزان تولید را به روزانه یك میلیارد مترمكعب برساند.** افزایش ظرفیت تولید نفت كشور

به رغم اینكه به دلیل تحریم، امكان صادرات رسمی بیش از یك میلیون بشكه نفت خام در روز وجود ندارد، اما وزارت نفت، شناسایی میادین جدید نفت و گاز و همچنین افزایش ظرفیت تولید را در دستور كار خود قرار داده است.

به گفته مدیرعامل شركت ملی نفت ظرفیت بالقوه تولید نفت كشور به 4 میلیون بشكه در روز رسیده كه قرار است در آینده ای نزدیك به 4.7 میلیون بشكه در روز افزایش یابد.

وزارت نفت اعلام كرده است كه آمادگی دارد بلافاصله پس از رفع تحریم ها، صادرات نفت را افزایش دهد و بازارهای سنتی در آسیا و اروپا را در اختیار بگیرد.** اولویت بندی پروژه ها و توسعه میادین مشترك

ایران دارای ده ها میدان گازی و نفتی مشترك با همسایگان است كه مهم ترین آنها پارس جنوبی و میادین نفتی غرب كارون به شمار می روند.

با وجود اهمیت بهره برداری از میدان گازی مشترك پارس جنوبی، متاسفانه در سال های گذشته روند توسعه فازهای این منطقه به كندی پیش رفته است.

در نتیجه بی توجهی به توسعه پارس جنوبی در طی سالیان گذشته، قطر از فرصت استفاده كرده و حجم گسترده ای از گاز را برداشت كرده به طوری كه تخمین زده می شود میزان تولید این كشور در حال حاضر به روزانه 22 میلیارد فوت مكعب رسیده است.

در طول سالیان گذشته، اگرچه كلنگ اجرای فازهای مختلف پارس جنوبی به زمین زده شد، اما به دلیل پراكنده كردن منابع مالی و سوءمدیریت، میزان تولید گاز كشور افزایش پیدا نكرد.

بنابراین وزارت نفت دولت یازدهم برای ساماندهی به وضعیت پروژه های در حال اجرا اقدام به اولویت بندی فازهای در دست ساخت پارس جنوبی كرد و بر این اساس فازهای ١٢، ١٥، ١٦، ١٧ و ١٨ میدان مشترك پارس جنوبی كه پیشرفت بیشتری داشتند در اولویت توسعه قرار گرفتند.

در نتیجه این تصمیم وزارت نفت كه در راستای سیاست های كلی اقتصاد مقاومتی بود، فازهای اولویت دار پارس جنوبی به تدریج در مدار تولید قرار گرفتند به طوری كه با بهره برداری از فازهای در حال توسعه پارس جنوبی تا سال آینده، میزان كلی تولید ایران در پارس جنوبی به به 17 میلیارد فوت مكعب افزایش می یابد كه باعث می شود فاصله ایران و قطر در تولید گاز به 5 میلیارد فوت مكعب در روز كاهش یابد.

پس از پارس جنوبی، مهم ترین میادین مشترك ایران در غرب كارون و در جوار مرز عراق قرار گرفته اند. میادین نفتی آزادگان شمالی و جنوبی، یاران شمالی و جنوبی و یادآوران میادین مشترك نفتی منطقه غرب كارون هستند كه در اولویت كاری وزارت نفت دولت یازدهم قرار دارند.

در طی سال های اخیر روند توسعه میادین این منطقه به كندی پیش می رفت، اما وزارت نفت دولت یازدهم تلاش كرد با ساماندهی امور، تخصیص بودجه و اخراج پیمانكار چینی كم كار میدان آزادگان جنوبی به كارها سرعت بیشتری دهد.

براین اساس پیش بینی می شود كه با توسعه میادین مشترك با عراق، روزانه بیش از یك میلیون بشكه نفت خام از این منطقه تولید شود.** افزایش صادرات گاز

افزایش صادرات گاز، موضوع دیگری است كه در بند سیزدهم سیاست های كلی اقتصاد مقاومتی مورد تاكید قرار گرفته و براساس آن مذاكراتی برای صادرات گاز به سایر كشورها انجام شده است.

در حال حاضر سهم ایران در بازار جهانی صادرات گاز 1.5 درصد است كه براساس برنامه ریزی های انجام شده قرار است كه به 10 درصد افزایش یابد.

براساس گزارش ها، حجم صادرات گاز در سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل، هشت درصد افزایش داشته كه بخش عمده آن به تركیه صادر می شود.

با توجه به افزایش تولید گاز در میدان مشترك پارس جنوبی از ابتدای امسال تاكنون حجم صادرات گاز كشور 2.5 میلیارد مترمكعب بیش از واردات بوده و تراز تجارت گاز كشور مثبت شده است.

در حال حاضر مشتری اصلی گاز ایران، تركیه است، اما براساس برنامه ریزی ها قرار است از اردیبهشت ماه سال 94 صادرات روزانه 4 میلیون مترمكعب گاز به عراق از مسیر بغداد آغاز شود كه البته به تدریج میزان آن افزایش می یابد.

مذاكراتی نیز برای صادرات به عراق از مسیر بصره در حال انجام است كه ظرفیت نهایی صادرات حدود 35 میلیون متر مكعب در روز است.

تخمین زده می شود كه در مجموع حجم صادرات گاز به عراق از دو مسیر بغداد و بصره قابلیت افزایش به 70 میلیون مترمكعب در روز را داراست.

ایران همچنین تمایل خود برای صادرات گاز به اروپا را اظهار و اعلام كرده كه از آمادگی صادرات سالانه 25 تا 30 میلیارد مترمكعب گاز به اروپا برخوردار است.

اگرچه به دلیل تحریم، امكان مذاكره مستقیم دولت های اروپایی برای صادرات وجود نداشته، اما پارلمان ها و نهادهای اقتصادی اتحادیه اروپا از صادرات گاز ایران به اروپا استقبال كرده اند.

كشورهای حاشیه خلیج فارس نیز مقصد دیگر گاز صادراتی ایران خواهند بود به طوری كه مذاكرات فشرده ای میان دولت ایران و همسایگان در این خصوص انجام شده است.

در جریان سفر اخیر حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی به عمان، تفاهم نامه صدور گاز به عمان امضا شد كه براساس آن، سالانه 10 میلیارد مترمكعب گاز به عمان صادر می شود.

صادرات گاز ایران به عمان برای ٢٥ سال برنامه ریزی شده و ارزش گاز صادراتی در این مدت با توجه به قیمت های روز ٦٠ میلیارد دلار تخمین زده می شود.

همچنین مذاكرات اولیه ای بین ایران و كویت و امارات متحده عربی برای صادرات گاز انجام شده كه هنوز نهایی نشده است.

پاكستان كشور دیگری است كه تمایل خود را برای واردات گاز از ایران اعلام و قراردادی را نیز امضا كرده، اما تاكنون اقدامی برای احداث خط لوله انتقال گاز انجام نداده است.** افزایش تولید محصولات پتروشیمی و فرآورده های غیرنفتی

كاهش صدور نفت خام و تولید و صادرات فرآورده های نفتی از مهم ترین راهكارهای كاهش وابستگی به درآمدهای نفتی و تحقق اقتصاد مقاومتی شناخته می شود و بر این اساس، افزایش تولید محصولات پتروشمیمی و فرآورده های نفتی در دستور كار وزارت نفت قرار گرفته است.

در طی سال 93، وزارت نفت تلاش كرده كه با تامین مستمر خوراك پتروشیمی ها، تولید این واحدها را افزایش دهد.

ظرفیت اسمی تولید محصولات پتروشیمی در سال 92، بیش از ٥٧ میلیون تن در نظر گرفته شده بود كه به دلیل قطع گاز و بروز برخی محدودیت ها، تنها تولید 40 میلیون تن در مجتمع های پتروشیمی تحقق یافت.

مجتمع های پتروشیمی كشور در سال گذشته، به دلیل قطع مكرر گاز در ماه های سرد سال ناچار شدند برای مدتی فعالیت خود را متوقف كنند.

اما پیش بینی می شود كه در سال 93 با بهره برداری از واحدهای جدید و ثبات در تامین خوراك، میزان تولید محصولات پتروشیمی به ٤٣ میلیون تن افزایش یابد.

در حال حاضر ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی 60 میلیون تن است كه براساس برنامه ریزی های انجام شده قرار است تا سال ١٤٠٤ حجم تولید محصولات پتروشیمی ایران از ١٨٠ میلیون تن فراتر رود.** افزایش عرضه بنزین یورو 4

وزارت نفت در طول یكسال گذشته، تولید بنزین یورو 4 را افزایش و توزیع بنزین تولید شده توسط ریفورمیت واحدهای پتروشیمی را متوقف كرد.

هیات دولت، در ماه های نخستین سال 93، با ابلاغ مصوبه ای، وزارت نفت را مكلف كرد كه بنزین پاك و یورو 4 را در كلانشهرها توزیع كند و براین اساس، توزیع بنزین یورو 4 در كلانشهرها افزایش یافت.

نگاهی به كارنامه وزارت نفت، نشان می دهد كه در حال حاضر بنزین یورو در تهران، كرج، تبریز، اراك، مشهد و اصفهان توزیع می شود و قرار است كه با تولید بنزین یورو4 در پالایشگاه آبادان، این نوع بنزین در شهرهای شیراز و اهواز نیز عرضه شود.

به گفته مدیرعامل شركت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران، در حال حاضر روزانه 19 میلیون لیتر بنزین یورو 4 و 10 میلیون لیتر گازوییل یورو 4 در كشور عرضه می شود.

اقتصام(5)2022**1558

سرخط اخبار اقتصاد