۲۵ اسفند ۱۳۹۳،‏ ۱۱:۱۲
کد خبر: 81543024
T T
۰ نفر
بهشت فرهنگي ايران چه وضعيتي دارد؟

تهران - ايرنا - روزنامه شرق نوشت: پهنه خيابان انقلاب از ميدان انقلاب تا چهارراه وليعصر واجد ويژگي‌هاي منحصربه‌فردي است كه مرور آن براي توجه به احيا و نگهداري‌اش خالي از لطف نيست.

در اين مطلب كه امروز (دوشنبه) با عنوان «تهران، اين‌روزها» منتشر شده است، مي خوانيد: وجود بيش از ٤٠٠ كاربري نشر و كتاب‌فروشي در اين پهنه اين محل را بدون اغراق به بازار نشر و كتاب ملي بدل كرده است.

١٢سالن سينماهاي پارس، مركزي، بهمن و سپيده و شش‌تالار نمايش تئاترشهر و تالار نمايش دانشكده هنر و معماري دانشگاه آزاد، چهره اين خيابان را به گلستان هنر شبيه كرده است.

حضور دانشگاه تهران به‌عنوان نماد يادگيري و آموزش مدرن و نيز دانشكده هنر و معماري دانشگاه آزاد‌اسلامي افزون بر بازار كتاب و نشر ملي، اين پهنه را به بهشت فرهنگ نزديك كرده است.

اين ويژگي‌هاي پيش‌گفته در كنار تردد انساني بين ٣٠٠تا ٧٠٠هزارنفر روزانه در كنار نقش كليدي اين خيابان در تحولات اجتماعي-سياسي ٦٠سال اخير همه گواه بر ويژگي منحصربه‌فردبودن اين پهنه است.

چندي است كه سازمان زيباسازي شهر تهران مستند بر مطالعات اجتماعي-تاريخي در بازه زماني ١٣٩٠-١٣٧٥، نخست كوشيده تا با پيرايش سازه‌ها و مبلمان فرسوده و مزاحم شهري و آنگاه با اقناع كاربران و مالكان اين پهنه با زدودن غبار كهنگي نماي بنا‌ها و كاهش آلودگي‌هاي بصري ناشي از تابلو‌هاي فرسوده و نامتجانس و با تاكيد بر نماهاي شاخص اين پهنه (مرمت و نورپردازي) با صيانت از اين خيابان ارزشمند تاريخي تهران، مسووليت خويش را در رعايت حقوق نما و منظر شهري شهروندان ايفا كند.

در اين ميان به‌نظر مي‌رسد شايسته است تا نخبگان شهر با حمايت از اين‌گونه اقدامات بر عميق‌ترشدن اين فعاليت‌ها و نيز توسعه فرهنگ حقوق نما و منظر شهري همت گمارند، باشد كه تفكر شهري انساني و نه ماشيني در مديريت كلانشهري، رسوخ‌ يافته و نهادينه شود.

منبع: روزنامه شرق

اول ** 1346 **