معاون وزیر راه از امضای سند حفظ كاربری باغات در محدوده شهرها خبر داد

تهران - ایرنا - معاون شهرسازی و معماری وزیر راه و شهرسازی از امضای سند حفظ كاربری باغات در محدوده شهر تهران و دیگر شهرهای كشور خبر داد.

پیروز حناچی روز دوشنبه در حاشیه بیست و یكمین جلسه شورای عالی شهرسازی و معماری در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، افزود: با امضای این سند تمام دستگاه های ذیربط در حوزه حفظ محیط زیست و منابع طبیعی ملزم می شوند كه تمام باغات و زمین های مستعد در محدوده شهرها را حفظ كنند.

وی تصریح كرد: از آنجا كه حفظ باغات در محدوده شهری برای حفظ محیط زیست اهمیت زیادی دارد تمام باغات باید با تثبیت آن به عنوان مالكیت عمومی بیش از پیش حفظ شود.

وی گفت: با وجود قوانین بازدارنده در صورتی كه باغات مربوط به بخش خصوصی و افراد باشد تخریب می شود و پس از مدتی از زمین و باغ اثری باقی نمی ماند.

وی افزود: با این حال شورای عالی شهرسازی و معماری بر حفظ باغات، فضای سبز و زمین های مستعد اهتمام ویژه ای دارد و این سند می تواند در حفظ باغات و فضاهای یادشده در كلانشهرها و شهرهای كشور به خصوص در تهران بسیار تاثیرگذار باشد.

وی تصریح كرد: شورای شهر تهران و شهرداری تهران نیز بر تثبیت اراضی یادشده در مناطق مختلف محدوده شهری تاكید دارد، ضمن آنكه مقرر شده 120 هكتار از باغات موجود بین بزرگراه همت و حكیم حفظ شود.

وی یادآور شد: تجربه نشان داده كه باغات و فضاهای مستعد شهری و فضای سبز در محدوده شهرها به خصوص در تهران دائما در معرض خطر است كه با امضای این سند و همكاری مردم باید این اراضی برای حفظ محیط زیست مردم حفظ شود.

وی تاكید كرد: مقرر شده كه از این پس هرگونه ساخت و ساز در این پهنه ها تنها در 30 درصد آن انجام شود و 70 درصد باقی مانده آن به صورت باغ و فضای سبز همچنان حفظ شود، در غیر این صورت پایان كار برای این اراضی صادر نخواهد شد.

وی با بیان اینكه در مقایسه با 10 سال گذشته تخریب باغات و فضای سبز متاسفانه با سرعت بیشتری دنبال شده است، افزود: با امضای این سند حفظ باغات و فضای سبز با سرعت بیشتری دنبال می شود تا از تخریب فضای سبز در مناطق 21 و 22 تهران و ارتفاعات دربند و مناطقی در غرب و شرق تهران با برنامه ریزی مناسب پیشگیری شود.

اقتصام(4)1108/9132**1558

سرخط اخبار اقتصاد