برنامه های بورس در سال 94 اعلام شد/ امروز آخرین فرصت پالایشگاه ها برای ارائه اطلاعات

تهران - ایرنا - مدیرعامل شركت بورس و اوراق بهادار با اعلام برنامه های بازار سرمایه در سال 94، گفت: شاخص حاكمیت شركتی در سال آینده منتشر می شود.

به گزارش روز دوشنبه خبرنگار ایرنا، حسن قالیباف اصل در نشستی خبری افزود: همچنین قرار است در سال 94 هشت شركت جدید در بورس پذیرش شود و چهار شركت نیز از فرابورس به بورس انتقال یابد.

وی پذیرش شش صندوق قابل معامله، پذیرش پنج اوراق بدهی، برگزاری دومین صنعت، برگزاری 163 هزار نفر آموزش و فرهنگسازی را از دیگر برنامه های بورس در سال 94 اعلام كرد و گفت: قرار است شاخص حاكمیت شركتی براساس رتبه ها محاسبه و منتشر شود.

وی از برگزاری اجلاس فیم در ایران و در اصفهان در سال 94 خبر داد و تصریح كرد: بورس تهران در سه تا چهار سال پیش به دلیل عدم عضویت ناظر بورس در آی اس كو با مشكلات متعددی مواجه شد و فدراسیون جهانی بورس ها در نهایت مدتی را برای رفع این مشكل صبر كرد اما در نهایت تصمیم گرفت كه بورس تهران را از حالت تعلیق در بیاورد.

وی با بیان آنكه بورس تهران اطلاعات را به فدراسیون جهانی بورس ها ارائه می كند، اظهار داشت: اگر محدودیت ها برطرف شود عضویت در آی اس كو بسهولت انجام می شود.

قالیباف اصل در خصوص وضعیت بازار سرمایه و مشكلات آن در سال 93، گفت: بازار سرمایه امسال با برخی از ابهامات نظیر نتیجه مذاكرات و همچینن افزایش یكباره قیمت ها مواجه شد.

وی تصریح كرد: ابهامات در حوزه تصمیماتی كه مربوط به بودجه می شد نیز بازار سرمایه را با مشكلاتی مواجه می كرد زیرا این بازار نیاز به تصمیمات بلندمدت دارد و سرمایه گذاران براساس چشم انداز تصمیم گیری می كنند.

مدیرعامل شركت بورس، سیاست های انقباضی برای كنترل تورم و نرخ سود را از دیگر دلایل ركود در بازار سرمایه دانست و گفت: البته سایر بازارها در سال جاری با ركود مواجه بودند.

قالیباف اصل با تاكید بر اینكه بازار سرمایه نسبت به گذشته تغییر كرده و شاهد صف های سنگین فروش نیستیم، افزود: عمده ابهامات حل شده و یا در حال حل شدن است، هرچند بازار سرمایه جای تصمیمات شفاف است و اگر ابهام ایجاد شود، سرمایه گذاران نمی توانند در این خصوص تصمیم گیری كنند.** امروز آخرین فرصت پالایشگاه ها برای ارائه اطلاعات

مدیرعامل شركت بورس و اوراق بهادار گفت: 10 درصد از ارزش بورس به پالایشگاه ها اختصاص یافته و سه پالایشگاه در فرابوس حضور دارند.

قالیباف اصل با اشاره به جلسه شنبه گذشته بورسی ها با مسئولان پالایشگاه ها برای بازگشایی نماد این شركت ها، گفت: وزارت نفت بخشنامه ای را به پالایشگاه ها ارسال كرده اما پالایشگاه ها این بخشنامه را قبول ندارند و متعقدند در آن بخشنامه ابهام وجود دارد به نحوی كه در برخی موارد قیمت ها بالا محاسبه شده است.

وی گفت: در جلسه روز شنبه پالایشگاه ها اعلام كردند كه این بخشنامه را برگردانده و نپذیرفته اند اما در نهایت نتیجه این جلسه این بود كه پالایشگاها براساس دستورالعمل افشا، باید اطلاعات خود را ارائه كنند چه این بخشنامه را قبول داشته باشند و چه قبول نداشته باشند.

مدیرعامل شركت بورس و و اوراق بهادار تاكید كرد: براساس این بخشنامه پالایشگاه ها تا روز جاری باید اطلاعات خود را به بورس ارائه دهند و اگر این كار را نكنند تخلف محسوب می شود و به كمیته تخلف ارجاع داده خواهند شد.

وی ادامه داد: البته فارغ از بازگشایی نماد بازار سرمایه هیچ اطلاعاتی از پالایشگاه ها ندارد ضمن آنكه مشكل پالایشگاه ها قیمت نفت نیست بلكه قیمت فرآورده ها می باشد.

قالیباف اصل با اشاره به آمار عملكرد بورس تهران، گفت: ارزش بازار سرمایه از386 هزار میلیارد تومان در ابتدای سال به 290 هزار میلیارد تومان در اسفند ماه رسیده و با كاهش 25 درصدی مواجه شده است.

وی افزود: این درحالی است كه ارزش اسمی بازار از 72 هزار میلیارد تومان در ابتدای سال به 93 هزار میلیارد تومان رسیده و با افزایش 21 هزار میلیارد تومانی معادل 30 درصد افزایش یافته كه از این میزان 20 هزار میلیارد تومان از محل افزایش سرمایه شركت ها بوده كه این موضوع نشان دهنده آن است كه افزایش سرمایه شركت‌ها 5000 میلیارد تومان معادل 30 درصد نسبت به سال گذشته رشد پیدا كرده است.

مدیرعامل شركت بورس خاطرنشان كرد: ارزش كل معاملات بورس در سال گذشته نیز 296 هزار میلیارد تومان بوده كه در سال جاری به 53 هزار میلیارد تومان رسیده كه از این میزان 36 هزار میلیارد تومان معادل 70 درصد مربوط به معاملات خرد و بلوك بوده است.

قالیباف اصل با بیان اینكه تعداد دفعات معاملات از 17 میلیون دفعه به 13 میلیون دفعه رسیده، عملكرد شاخص را مورد توجه قرار داد و گفت: شاخص بورس از 89 هزار و 15 واحد در ابتدای سال به 65 هزار واحد رسیده كه معادل 18 درصد كاهش یافته است.

وی با بیان اینكه خوشبختانه در روزهای اخیر شاخص قیمت و شاخص‌های هم وزن به بازار معرفی شده است، افزود: شاخص قیمت در حال حاضر 28 هزار و 223واحد است كه این شاخص در ابتدای سال 39 هزار و 94 واحد بود كه اكنون 28 درصد كاهش یافته است. این درحالی است كه تفاوت شاخص قیمت با شاخص كل بورس 10 درصد است كه این میزان نشان دهنده بازده نقدی است.

مدیرعامل شركت بورس همچنین به معاملات آنلاین اشاره كرد و افزود:‌ ارزش معاملات آنلاین درسال گذشته 30 هزار میلیارد تومان بود كه در سال جاری با كاهش 33 درصدی مواجه شده و به 20 هزار میلیارد تومان رسیده است. علاوه بر این نسبت قیمت به درآمد بازار دو واحد كاهش یافته و از 7.1 مرتبه در ابتدای سال به 5مرتبه در اسفند ماه رسیده كه این كاهش به دلیل افت قیمت‌ها و افزایش سودآوری شركت‌ها نسبت به سال گذشته بوده است.

قالیباف اصل تصریح كرد: نسبت ارزش بازار به ارزش دفتری كه یكی از پتانسیل‌های رشد بازار است از 5 مرتبه در ابتدای سال به 3.1 مرتبه رسیده است.** عملكرد بورس در حوزه پذیرش

وی در ادامه نشست به عملكرد بورس در پذیرش شركت ها اشاره كرد و گفت: در سال 1393 دو شركت نفت سپاهان و سرمایه‌گذاری توسعه صنایع سیمان (سیدكو) در بورس عرضه شده و دو شركت تامین مواد اولیه فولاد صبانور و سرمایه‌گذاری مسكن شمال شرق از فرابورس به بورس منتقل شده اند.

مدیرعامل شركت بورس یادآور شد: همچنین فرآیند پذیرش پنج شركت بانك خاورمیانه، كویرتایر، پتروشیمی مبین، سیمان خوزستان و بیمه ما طی شده و نماد شركت های بانك خاورمیانه و كویر تایر امروز در بورس تهران بازگشایی می شوند.

قالیباف اصل با بیان آنكه عرضه سهام 'بیمه ما' نیز در صورت انجام اقدامات لازم صورت می گیرد، خاطرنشان كرد: در حال حاضر شركت‌های پتروشیمی فجر، پتروشیمی جم و سیمان ساوه در بورس پذیرش شده و در حال تكمیل فرایند درج هستند و سال آینده عرضه می شوند.

وی یادآور شد: بورس تهران در سال جاری برنامه عرضه 10 شركت را در دستور كار داشت كه بیش از 10 شركت را در فرایند پذیرش انجام داد اما به دلیل شرایط بازار این میزان محقق نشد زیرا بازار ركود بازار عرضه نیست و امسال نیز سال بازار عرضه نبود اما امیدواریم كه سال آینده فرصتی باشد تا میزان عرضه اولیه شركت ها افزایش پیدا كند.

مدیرعامل شركت بورس یادآور شد: در سال جاری سه صندوق قابل معامله در روز پذیرش و عرضه شدند، ضمن آنكه اوراق اجاره فولاد كاوه جنوب، گواهی سپرده لیزینگ رایان سایپا و اوراق مشاركت شهرداری در بورس معامله می شوند.

قالیباف اصل یادآور شد: ‌در سال جاری براساس طبقه بندی شركت‌ها 9 شركت كه شرایط پذیرش در بورس را نداشتند به بازار پایه فرابورس منتقل شدند.** ورود 150 هزار سرمایه‌گذار جدید

وی به تعداد كدهای معاملاتی اشاره كرد و گفت:‌ در سال 1393، 150 هزار كد معاملاتی جدید در بورس صادر شدند كه به معنی ورود سرمایه‌گذار جدید است. این در حالی است كه در سال گذشته كه سال رونق بازار سرمایه بود 230 هزار كد جدید صادر شد.

مدیرعامل شركت بورس افزود: در حال حاضر 7 میلیون و 600 هزار كد معاملاتی در بورس وجود دارد كه براساس آمار شركت سپرده گذاری مركزی از این تعداد یك میلیون و 300 هزار كد فعال در بورس وجود دارد.

قالیباف اصل، تصریح كرد: ‌این در حالی است در سال جاری تعداد صد نفر از سرمایه‌گذاران خارجی اقدام به دریافت كد معاملاتی كردند و در حال حاضر 350 كد معاملاتی برای سرمایه‌گذاران خارجی در كشور صادر شده اما به دلیل محدودیت هایی كه در نقل و انتقال پول وجود دارد بسیاری از كدهای صادر شده فعال نشده اند.** حذف حجم مبنا و تغییر دامنه نوسان

مدیرعامل شركت بورس اوراق بهادار در خصوص اقدامات زیرساختی گفت: تغییرات زیرساختی امسال از جمله برنامه های شركت بورس بود كه در خصوص تغییر دامنه نوسان از 4 به 5 درصد بررسی های لازم صورت گرفت و در سال آینده ابلاغ می شود. در خصوص كاهش حجم مبنا نیز تصمیمات لازم صورت گرفت و با فرمول جدید، سهام شركت های بزرگ چابك تر و روانتر شدند اما گرایش شركت حذف تدریجی حجم مبنا است.

اقتصام(3)د.ت/9141**1558

سرخط اخبار اقتصاد