۲۴ اسفند ۱۳۹۳،‏ ۱۲:۱۶
کد خبر: 81541838
۰ نفر
چین و بحران كودكان پنهان

تهران - ایرنا - یك نشریه چاپ ژاپن روز یكشنبه نوشت: سیاست تك فرزندی در چین سبب شد تا میلیون ها كودك بی شناسنامه در چین زندگی كنند و از حقوق اولیه اجتماعی محروم باشند.

نشریه ژاپنی «دیپلمات» نوشت: نخستین بار پس از سرشماری جامع سال 2010 میلادی بود كه معلوم شد دستكم 13 میلیون كودك چینی شناسنامه ندارند، زیرا اگر قرار بود برای مدارك رسمی این كودكان اقدام شود، خانواده هایشان به خاطر زیرپا گذاشتن قانون تك فرزندی، جریمه می شدند.

كارشناسان می گویند شاید شمار كودكان بی شناسنامه، بسیار بیش از این آمار باشد.

نداشتن شناسنامه، به معنای محرومیت از آموزش است و این وضعیت می تواند بحران هایی را در جامعه بیافریند.

البته جریمه ای كه برای زیرپا گذاشتن قانون تك فرزندی وضع می شود، به بسیاری متغیرها از جمله سطح درآمد پدر و مادر ربط دارد. اما نپرداختن جریمه می تواند مجازات حبس های پی در پی به دنبال داشته باشد.

البته با تغییر قانون تك فرزندی در سال 2013 میلادی، می توان انتظار داشت كه شمار كودكان بی شناسنامه نیز كاهش یابد. بر اساس قوانین جدید، اگر پدر یا مادر، خودشان تك فرزند باشند، می توانند دو فرزند به دنیا آورند.

البته تفاوتی كه قانون جدید ایجاد می كند، چندان زیاد نخواهد بود. بر اساس قوانین پیش از سال 2013 میلادی، افراد روستایی می توانستند دو فرزند داشته باشند، به شرطی كه فرزند نخست آنان دختر باشد، در واقع روستاییان این فرصت را به دست می آورند كه یك پسر هم داشته باشند. بنابراین قانون سال 2013 برای بسیاری از روستاییان تغییری ایجاد نخواهد كرد.

مجله دیپلمات با انتقاد از قوانین جاری چین نوشت: دولت های محلی در چین، از قوانین فعلی استقبال می كنند، چون جریمه تخلف از قانون مربوط به فرزندان، بسیار سنگین و تا 50 هزار دلار است و منبع مالی خوبی برای دولت های محلی است، به ویژه آنكه این دولت ها الزامی ندارند كه نحوه خرج كردن چنین درآمدهایی را به دولت مركزی گزارش كنند.

دولت مركزی نیز اگر بخواهد قوانینش اجرا شود، ناچار است اینگونه درآمدها و نحوه خرج شدن آنها را نادیده بگیرد. اما پكن قطعا می داند كه در درازمدت، اصلاح اساسی قوانین فرزندآوری در چین، برای تبدیل این كشور به كشوری پیشرفته، ضروری خواهد بود.

آساق**9163**1545