علی اف: جمهوری آذربایجان باید برای آزادی مناطق اشغالی خود آماده شود ..................................................................
باکو ، خبرگزاری جمهوری اسلامی 11/04/86 خارجی.سیاسی.جمهوری آذربایجان "الهام علی اف" رییس جمهوری آذربایجان اعلام کرد: کشورش باید برای آزادی سرزمینهای اشغال شده خود از دست نیروهای ارمنی به هر طریق ممکن آماده شود.
علی اف روز دوشنبه در مراسم افتتاح آموزشگاه عالی پلیس در باکو گفت: جنک در منطقه مورد مناقشه قره باغ هنوز به پایان نرسیده و فقط نخستین مرحله آن تمام شده است.
وی افزود : ما اقدام به تقویت ارتش و توسعه اقتصادی جمهوری آذربایجان کرده ایم و روز به روز به آزادی سرزمینهای اشغالی نزدیک تر می شویم.
علی اف با بیان اینکه جمهوری آذربایجان خواستار حل مناقشه قره باغ طبق مقررات بین المللی است، گفت : حمایت مجامع بین المللی از این موضوع در کنار قدرت نظامی و نیز اقتصاد توسعه یافته امکان حل این مناقشه را فراهم می کند.
وی گفت: خروج نیروهای ارمنی از سرزمینهای اشغال شده جمهوری آذربایجان تنها راه حل مسالمت آمیز مناقشه قره باغ و جلوگیری از آغاز مجدد جنک در این منطقه است.
رییس جمهوری آذربایجان پیش از این نیز ارمنستان را به حمله نظامی برای آزادی مناطق اشغال شده تهدید کرده بود.
جمهوری آذربایجان و ارمنستان از سال 1992 میلادی بر سر منطقه قره باغ کوهستانی اختلاف دارند.
برغم اینکه از سال 1994 میلادی آتش بس در مناطق مورد مناقشه بین دو طرف برقرار شده است اما تاکنون تلاش های مجامع بین المللی از جمله گروه "مینسک" سازمان امنیت و همکاری اروپا برای حل مسالمت آمیز این مناقشه به نتیجه ای نرسیده است.
خاورم/2400/245/1508 شماره 140 ساعت 11:16 تمام انتهای پیام I11.55-11-16

سرخط اخبار جهان