راه اندازی بزرگترین فاز پارس جنوبی در هفته پایانی سال 93

تهران - ایرنا - فاز 12 كه بزرگترین و ایرانی ترین فاز پارس جنوبی به شمار می رود در هفته پایانی سال 93 با حضور رییس جمهوری به طور رسمی افتتاح می شود.

به گزارش ایرنا، فاز12 با تلاش و همت نیروهای متخصص داخلی توسعه یافت و بدون حضور نیروهای خارجی با سرمایه گذاری بیش از 7 میلیارد دلار تا چند روز آینده راه اندازی می شود.

كارشناسان اقتصادی بر این باورند كه با راه اندازی فاز ۱۲ پارس جنوبی حدود ۲ درصد به تولید ناخالص داخلی (GDP) كشور افزوده می شود.

به گفته بسیاری از كارشناسان خبره نفت و گاز، راه‌اندازی ٦ ردیف گازی پالایشگاه فاز ١٢ پارس جنوبی در طول یك سال، اقدامی بی سابقه به شمار می رود كه نشان از توانمندی متخصصان داخلی دارد كه در دوران تحریم به این موفقیت دست یافتند.

براساس قرارداد، پیمانكار پروژه فاز ۱۲ پارس جنوبی باید ٥١ درصد از توان داخلی استفاده می كرد، در حالی كه هم اكنون این رقم از ٧١ درصد گذشته است.

با تولید 25 میلیون مترمكعب گاز طبیعی در روز از هر فاز پارس جنوبی، حدود 8 میلیارد مترمكعب گاز طبیعی در سال به دست می آید كه ارزش آن با احتساب هر مترمكعب 25 سنت و برابر با 2 میلیارد دلار در سال است، بنابراین با راه اندازی كامل فاز 12 پارس جنوبی كه معادل 3 فاز استاندارد است، حدود 6 میلیارد دلار درآمد تنها از تولید گاز و بدون احتساب صادرات میعانات گازی این فاز طی یك سال عاید كشور می شود.

میدان گازی فاز 12 واقع در بلوك جنوب شرقی حوزه گازی پارس جنوبی و حاشیه خط مرزی با كشور قطر قرار دارد.

تاسیسات فراساحل در حدود 150 كیلومتری نوار ساحل قرار داشته و تاسیسات خشكی این فاز در منطقه تمبك (65 كیلومتری شرق عسلویه) قرار دارد. میعانات گازی جداشده در پالایشگاه پس از شیرین سازی توسط خط لوله زیر دریایی و SBM صادر می شود.

اقتصام(2)2022**1558