۲۳ اسفند ۱۳۹۳،‏ ۱۴:۳۴
کد خبر: 81540817
۰ نفر
پیشروی عضو به عضو سلول درمانی در عرصه پزشكی كشور

تهران- ایرنا- محققان ایرانی در ادامه تحقیقات خود در راستای دستیابی به روش های درمان بیماری های مختلف ازطریق سلول های بنیادی توانسته اند به موفقیت های قابل توجهی به ویژه در درمان بیماری های قلبی، پوستی، چشمی و مفصلی دست یابند.

سلول درمانی از روش هایی است كه سال ها پیش پس از طی مراحل تحقیقاتی وارد چرخه درمان بیماری ها شده است. در این روش از سلول های بنیادی بیماران برای درمان آنها استفاده می شود.** سلول درمانی بیماری های قلبی

در ایران تحقیقات گسترده ای در این زمینه صورت گرفته كه در نهایت به دستیابی به روش های درمانی برای درمان بیماران مختلف منتهی شده است.

یكی از این بیماری ها، بیماری های قلبی است كه پزشكان ایرانی توانسته اند با استفاده از سلول درمانی تاكنون 300 بیمار را با بیش از 95 درصد موفقیت درمان كنند.

نحوه استفاده از روش سلول درمانی به این صورت است كه در این روش از سلول های بنیادی بیمار كه از مغز استخوان لگن و یا از قلب گرفته استفاده می شود كه پس از فراوری در آزمایشگاه دوباره به قلب تزریق می شود. نتایج تحقیقات نشان داده است كه سلول درمانی در قلب بی خطر است.** درمان نازایی با سلول های بنیادی

درحال حاضر در نتیجه تلاش محققان ایرانی، دیگر مشكلی به نام ناباروری در كشور ما وجود ندارد و افراد می توانند با بهره مندی از یكی از روش های نوین پزشكی صاحب فرزند شوند.

یكی از این روش های نگهداری عوامل باروری و حفظ آنها در بانك هایی با عنوان بانك اسپرم، تخمك، بافت تخمدان و جنین است كه با استفاده از آنها حتی مبتلایان به بیماری های صعب العلاج نیز می توانند بارور شوند.

در نتیجه اقدامات صورت گرفته در حال حاضر حدود 65 درصد از زوج های نابارور می توانند با استفاده از یكی از روش های موجود صاحب فرزند شوند.** باروری بیماران سرطانی

پژوهشگران ایرانی موفق شده اند در قالب یك طرح تحقیقاتی روشی مطمئن تر برای فریز و ذخیره سازی گامت، جنین و بافت تخمدان به طریق in vitro و in vivo به منظور حفظ توانایی باروری بیماران سرطانی ارایه دهند.

دستیابی به این روش، امیدهای تازه ای را برای بیماران سرطانی به منظور فرزندآوری و حفظ نسل های بعدی خود به وجود آورده است.** دستیابی به روش پرتوان سازی سلول های بنیادی

محققان كشور برای نخستین بار در جهان موفق به پرتوان سازی سلول های بنیادی به منظور تولید سایر سلول های مورد نیاز بدن شدند.

این روش علاوه بر اینكه راه را برای دست یابی به سلول های بنیادی پرتوان هموار می كند، در شناسایی مكانیسم های سلولی نیز به محققان كمك می كند.

در گذشته از 100 تا 500 جنین استفاده می شد تا شاید یكی از آنها بتواند رده سلولی پرتوان شود اما با استفاده از روش جدید می توان از هر یك جنین یا از هر بلاستومری كه از جنین گرفته می شود، یك رده سلولی پرتوان به دست آورد.** سلول درمانی بیماری های پوستی

محققان ایرانی از حدود پنج سال پیش تحقیقات در زمینه كاربرد سلول های بنیادی برای رفع بیماری های ژنتیكی یا اكتسابی پوستی را آغاز كرده اند و اكنون پس از سال ها تحقیقات در این زمینه، توانسته اند به روش هایی برای درمان بیماری لك و پیس (ویتیلیگو)، بیماری ژنتیكی EB، پسوریازیس، اسكلرودرمی یا مواردی همچون چین و چروك، اسكار آكنه، بخیه و سوختگی ها دست یابند.

در ادامه تحقیقات در حوزه بیماری های پوستی همچنین چندین طرح تحقیقاتی برای درمان بیماری های EB، پسوریازیس، اسكلرودرمی و سوختگی های حاد با استفاده از سلول های بنیادی در دست انجام است.** تولید سرم انسانی غضروف ساز زانو

محققان مركز سلول درمانی پژوهشگاه رویان موفق به تولید سرم انسانی غضروف ساز برای زانوها شده اند كه به گفته دكتر ناصر اقدمی رییس این مركز، كیفیت آن در مقایسه با نوع خارجی دارو بالاتر و ایمن تر است.

در سال های اخیر به دلیل اعمال تحریم های غیرانسانی علیه ایران این دارو وارد كشور نمی شد؛ از این رو محققان كشور برای رفع این مشكل و تهیه ماده ای جایگزین تحقیقات وسیعی را آغاز كردند كه در نتیجه آن سرمی حاوی فاكتورهای رشد از خون بیمار تهیه شد.

مهمترین ویژگی این ماده این است كه از خون بیمار تهیه و به بیمار تزریق می شود؛ بنابراین نه تنها وابستگی كشور ما را به كشورهای دیگر برطرف می كند بلكه حساسیت در فرد ایجاد نخواهد كرد، سلول ها نیز سرطانی نخواهند شد و نگرانی در مورد احتمال آلودگی آنها نیز وجود ندارد.** استفاده از سلول های بنیادی در شبكیه چشم

چشم پزشكی ایران از نظر سطح دانش و تخصص و همچنین دارابودن مراكز و تجهیزات مورد نیاز برای انجام اقدامات درمانی همتراز با سایر كشورهای پیشرفته دنیا است؛ به گونه ای در حال حاضر انواع پیوندهای چشمی و استفاده از سلول های بنیادی در رفع بیماری های سطحی قرنیه و قوز قرنیه در برخی مراكز چشم پزشكی كشور صورت می گیرد.

در زمینه سلول درمانی بیماری های چشمی به گفته دكتر محمد ریاضی فوق تخصص بیماری های شبكیه چشم، استفاده از سلول های بنیادی در رفع مشكلات و بیماری های شبكیه چشم در كشور ما پیشرفت های زیادی داشته است و درحال حاضر در مرحله كارآزمایی حیوانی قرار دارد.

با این حال درمان بسیاری از بیماری ها با استفاده از سلول های بنیادی در كشور در حال انجام است به گونه ای كه با بهره وری از این روش درمانی نیاز بیماران به پیوند قرنیه در برخی موارد برطرف شده است.** مدل سازی بیماری ها با استفاده از سلول های بنیادی

محققان ایرانی توانسته اند به توانایی مدل سازی بیماری ها در مقیاس آزمایشگاهی با استفاده از سلول های بنیادی القایی دست یابند.

سلول های بنیادی القایی سلول های تمایز یافته ای هستند كه با استفاده از القاء های ویروسی باز برنامه ریزی و به سلول های پرتوان القائی تبدیل شده اند و توانایی تمایز به انواع سلول ها را دارند. این سلول ها می توانند به عنوان منبع مناسب برای مدل سازی انواع بیماری ها در فضای آزمایشگاهی مورد استفاده قرار گیرند.

در مورد برخی بیماری ها نیاز به انجام آزمایش های خاص روی بیماران است كه به دلیل محدودیت های اخلاقی نمی توان این آزمایش ها را انجام داد. اما با استفاده از این روش و مدل سازی بیماری در آزمایشگاه می توان داروهای موردنظر را در مقیاس آزمایشگاهی مورد بررسی قرار داد و سپس در صورت دستیابی به نتایج مثبت آن را برای بیماران تجویز كرد.** شبیه سازی حیوانات

یكی دیگر از اقدامات پژوهشگران حوزه سلول های بنیادی، شبیه سازی حیوانات با اهداف دارویی و غذایی است كه تاكنون توانسته اند در این زمینه به موفقیت هی قابل توجهی دست یابند.

به عنوان نمونه تلاش شده است بز -سانن - راكه یكی از نژادهایی است كه به میزان زیادی شیردهی دارد و دارای بهای پایین تری نسبت به نمونه های دیگر است با روش های شبیه سازی و لقاح خارج از رحمی در زمان كمتر تولید كرد و در اختیار صنعت دامپروری قرار داد. در نتیجه این تلاش ها، اكنون گله ای شامل حدود 60 راس از این حیوان تولید شده است.

همچنین تولید فاكتور 9 به عنوان یكی از عناصر تولید داروهای مورد نیاز بیماران از دیگر دستاوردهای پزشكی این حوزه به شمار می رود.

علمی(5)1834**1599

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش